В п’ятницю 13-го червня, в стінах Мистецького арсеналу відбулася захолююча екскурсія стежками українського авангарду професора та мистецтвознавця Дмитра Горбачова.OLGX-BMkwJU

За матеріалами екскурсії команда ArtMisto підготувала топ-8 цікавостей з життя українських авангардистів.

1. Казимир Малевич — український націоналіст
За словами небожа Казимира Малевича, якому вже під 90 і проживає він в Києві, його дядько був українським націоналістом. Російські друзі великого супрематиста згадують його як українського патріота. Казимир полюбляв сало і часник, і в якийсь період творчості обирав білий фон полотна. Якось шведські художники попрохали його привезти їм того їдла, про яке з таким натхненням розказував Малевич. І коли побачили і скуштували сало, жартували, що віднині знають, чого Малевич так тяжіє до білого кольору.

2. Марія Синякова — піонер футуристичного нудизму
Пані Синякова відома, в першу чергу, як муза Велімира Хлєбнікова. Нудизм в 20-ті роки ХХ століття був явищем не надто розповсюдженим, але Марія вимагали від гостей роздягатися і ходити в чому мати. У неї гостила вся еліта футуризму. І Маяковський, і Бурлюк ходила голяка, поки Марія сиділа за полотном. Хлєбніков противився, але під натиском господарки і улюбленої музи таки скидав одягав і зливався із натовпом поетів.

3. При(й)мадонна українського живопису
Під час роботи над «Гернікою» Пабло Пікассо познайомився з картинами Марії Приймаченко. Натхненний барвистими етнотваринами, створив звіра, одного з найдивніших персонажів і без того чудернацького та трагічного полотна.

4. Японські мандри Пальмова і Бурлюка
Емігрувавши до Японії, Віктор Пальмов і Давид Бурлюк стали засновниками футуризму та авангарду в мистецькому світі Японії. Маніфест Бурлюка там і досі передруковується як основа футуризму. Також друзі написали «Японський декамерон», який насправді був українським, в ньому чоловіки почасти описують тугу за українськими жінками.

5. Капітоліна вчиться плаватиTeaYXuJzzBE
Повертаючись з Японії на кораблі, Бурлюк мав квиток і подорожував як пассажир. Пальмову ж квиток дістати не вдалося і він влаштувався на корабель кочегаром. Потому Пальмов вважав себе справжнім моряком, і не міг заспокоїтися дізнавшись, що його дружина Капітоліна не вміє плавати. Навчати кохану у нього ні бажання, ні часу, тому він просто вивіз її на середину річки і кинув в воду.

6. Перегуки між примітивним мистецством та авангардом
Як будь-яким іншим митцям художникам-кубістам потрібна була противага, «злий геній». Пікассо та інші обрали собі за антогоніста Матісса, і у всьому намагалися йому суперечити. Коли Матісс обирав пласкі форми, Пікассо&со одразу починали працювати з об’ємними, обираючи надто яскравий колір Матісс отримував монохромного ляща від Пікассо і т д. Олександра Екстер, одна із найбільш вагомих авангардних фігур, прибічниця Пікассо все ще використовувала яскраві фарби для своїх робіт. Тоді Пабло нагадав їй, що її можна трактувати як «зрадницю», на що пані Екстер відповіла, що вона не на радість Матіссу так працює, а заради українського села. Українська авангардна душа перегукується із примітивним/наївним мистецтвом, (Собачко-Шостак, Євмен Пшеченко, Марія Приймаченко), і надто любить яскравий колір, щоб Естер, самоідентифікована українка, від нього відмовлялася.

7. Український авангардний театр
Українські авангардисти напрочуд багато працювали над ескізами театральних костюмів. Анатолій Петрицький та Олександра Екстер робили ескізи для таких вистав «Турандот», «Вій», а також до балету «Мефістофель», а Олександр Хвостенко-Хвостов створив навіть ескіз сцени. Безліч театральних подій були створені за допомогою українських авангардистів, цьому є підтвердженням величезна кількість ескізів на виставці Мистецького арсеналу.

8. Перший чорний квадрат. Богомазов
Чорний квадрат на білому тлі з’явився уперше влітку 1914-го, раніше за Малевича. Олександр Богомазова говорив про нього «найбільш викінчена форма» у своєму трактаті, написанному під Києвом.

Виставка «Сцена українського авангарду» буде проходити в Мистецькому арсеналі до 29 червня. ArtMisto радить відвідати.

Добавить комментарий