2010-ті роки – це коли всі спішать жити, бо очі розбігаються від можливостей щось дізнатися, проте важко сконцентруватися на чомусь одному, найкращому.

«Найкращого» багато, а встигнути хочеться більше і ще більше. Те, що раніше було не дістати, за замовчуванням є в кожній як мінімум міській квартирі: просто натисни на іконку браузера – і перед тобою всі нобеліанти, всі Канни, весь Берлінаре, всі рейтинги за  всіма версіями. Весь Стенфорд, весь Оксфорд, вся Сорбонна на Coursera. Лекції найвідоміших професорів на Youtube. Особисті відеоблоги кінорежисерів на Vimeo. Але всього цього прекрасного так багато, що деякі пересичуються, ще навіть не почавши насолоджуватися. Бо – як визначити, що саме конкретно тобі потрібно? Як потрапити на шедевр, а не в калюжу?

І саме вас – тих, котрі хочуть ухопити ласий шматок, точно знаючи, що він ласий, бо ж часу так мало, — і створені найрізноманітніші добірки на будь-який смак:

— 10 шедеврів короткої прози;
-10 найкращих джазових композицій;
— 10 короткометражок про зиму…

Власне, зупинимося на останньому. Якщо з літературою все більш-менш зрозуміло, з музикою теж, то знайти хороший сучасний короткий метр на конкретну тематику – чи не найскладніший квест для мандрівника інтернет-простором. Львівська мистецька формація WIZ-ART – група ентузіастів, які завжди допоможуть вам вибрати короткометражку під настрій. Шкода, що таких, як вони, мало, але за якихось кілька років ситуація зміниться (принаймні ми віримо!).

У січні-лютому цього року з легкої руки WIZ ART відбулася серія показів Winter Shorts – короткометражок, зроблених з теплом. Це короткі фільми, майже кожен з яких так чи інакше торкається зимової тематики, або ж зігріває у зимову погоду. Найстарший вперше з’явився на екрані 1989-го року, а наймолодший – 2015-го. ARTMISTO не стомлюється дбати про смак (і час!) своїх читачів, тому настирливо пропонує до перегляду деякі з цих короткометражок. Вмостіться зручніше в кріслі і вимкніть світло!

ЗАГУБЛЕНИЙ ШАРФ

7’ Еоін Даффі Канада 2014

У білки Альберта немає навіть очей, зате є шарф, та й той загубився. А як узимку без шарфа? Звісно ж, Альберт прямує на пошуки. По дорозі він зустрічає лісових тварин і птахів, які стурбовані хто власним комфортом, а хто (як ведмедик Фредерік) – сенсом життя. Який уже тут шарф? «Навіщо жити, якщо планети зникнуть, зорі зникнуть і ми зникнемо?» – питає ведмідь. «Потім виникнуть інші зорі, інші планети і їх жителі – і все стане на свої місця» — відповідає білка. І раптом усе стає несуттєвим: білки, шарфи, ведмеді, сенс життя, — бо все одно за нас вирішують ті, хто нас створили. Чудовий зразок веб-графіки, номінант на «Оскар» і просто гарний концептуальний фільм Джорджа Такея не залишить байдужим нікого, ми гарантуємо.

АДАМ І ЄВА ЛЕГКО МОГЛИ БИ БУТИ ЧОРНИМИ

5’ Матіас Льовґрін Боєсен і Сара Ґанґстед Данія 2015

Коли біолог лишає роботу заради релігії – це свідомий вибір, а не вчинок, вартий осуду. Данська дівчина так аргументовано розповідає про причини свого вибору, що навіть затяті скептики замовкнуть і відійдуть убік. Прикметно, що дівчина не припинила вірити у біологію. Більше того: вона не бачить жодних суперечностей між наукою і Біблією. В священній книзі нічого не сказано про те, якого кольору були Адам і Єва, і чи саме яблуко стало плодом гріха. А раптом вони були темношкірими, і Змій спокушав їх бананом?

ЦЕ РІЗДВО

6’ Алекс Норріс США 2006

Добротний дім сімейної пари, яка здійснила американську мрію, виростила і відпустила дітей і спокійно вийшла на пенсію. Зворушливі світлини на столі: вона в білій сукні, він у костюмі. Романтична різдвяна вечеря на двох. Вона каже: «Спробуй пастернак!», він відповідає «В жодному разі!». В нього ніж, у неї – мініатюрний пістолет. Чи не стане пастернак останнім, що вона приготувала, а він – не спробував? Чи, можливо, кохання переможе?

ОБІДНЄ ПОБАЧЕННЯ

12′ Адам Девідсон США 1989

Єдина оскароносна короткометражка цього показу, але інші фільми від цього не програють. Проблема толерантності до афроамериканців і безхатьків була в 1989 році ще й досі мало не революційною, а зараз про це знімають на кожному третьому кутку. Фільм про доброту і стирання меж між верствами населення, про соціальний сором і милу старечу неуважність. Це справжній шедевр для часів, у які він був знятий. Це треба побачити.

ЯК ПРАВИЛЬНО БУТИ ОБІКРАНИМИ

3′ Сесілія Фейдж Великобританія 2013

Одного разу в новинах писали про дівчину, яка до смерті налякала маніяка в ліфті. Вона сама почала перед ним роздягатися, і недолугий зловмисник у паніці втік. Подібна ситуація описана в цьому доброму і дотепному фільмі. Замість маніяка і жертви – крадій-початківець і дві життєрадісні хіпстерки. Та що тут розповідати?

Добавить комментарий