Книжковий арсенал — це не тільки книжкова ярмарка, на якій представлені новинки видавництв. Це також лекції, дискусії, кінопокази та майстер-класи. Цьогорічна тема — «Сміх. Страх. Сила«.

На Книжковому арсеналі святкуватимуть 175 років від першого повного видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тетяна Терен, куратор програми «Сміх. Страх. Сила.» зазначає, що сплеск сміхової культури простежується саме у період криз.

Редакція ArtMisto підготувала невеличкий гід подіями, які, на нашу думку, необхідно варто відвідати.

Детальну програму всіх заходів ви можете знайти тут.

Світлина від Книжковий Арсенал.Безкінечна подорож або Енеїда від агенції ArtPole

Мультимедійний колаж від Юрія Андруховича, режисерки Олі Михайлюк, музикантів Марка ТокараВіктора Новожилова та vj group Cube .

Наразі невідомо, скільки триватиме робота над “мультимедійним колажем”, але вже на відкритті Книжкового Арсеналу Юрій Андрухович читатиме лекцію, уривки з “Енеїди” та власні вірші. Музиканти й відеохудожники, що супроводжуватимуть “безкінечну подорож”, обіцяють симбіоз різних стилів і епох.

Враховуючи, що настоянки будуть справжніми, є надія, що всім присутнім вдасться потрапити на вечірку до Енея і Дідони.

«Наша Енеїда — це синтез і поєднання слів, їхніх значень і звучань, візуальних та музичних образів, «низького й високого штилів», бароко з електронікою, класицизму з мінімалізмом, Баха з Токарем. Як усе це поєднається — невідомо», — коментує Юрій Андрухович.

КОЛИ: 17 травня, 19.00

ДЕ: зал Фарби

18425084_1328189767236411_6802690089736426777_n

Decommunized. Ukrainian Soviet Mosaiks

Книга представляє перше комплексне дослідження радянських монументальних мозаїк, видатних артефактів культури спадщини епохи. Фотограф Євген Нікіфоров подорожував Україною три роки в пошуках найбільш цікавих творів мистецтва 1950-1980-х років радянського модернізму. Він проїхав 35, 000 км, відвідав 109 сіл та міст. 200 фотографій увійшло в книгу.

Хоча радянське мистецтво контролювала пропаганда, українським митцям вдалось розробити свою візуальну мову.

Презентація книги буде супроводжуватися дискусією «Чому українські радянські мозаїки цікаві всюди, крім України?». Учасники: Філіп Мойзер (Німеччина), Євген Нікіфоров, Ольга Балашова, Дана Павличко. Модераторка: Лізавета Герман.

КОЛИ: 18 травня, 14.00

ДЕ: сцена «Кафе Європа»

Тарас Лютий «Корабель Шаленців» та дискусія з Вахтангом Кебуладзе

Нова книга українського філософа Тараса Лютого про дискурс шаленства у світовій літературі та філософії.

Мандрівка «Кораб­лем шаленців» є  нагодою простежити історію розвитку і трактування понять шаленства, ейфорії, манії, екстазу, юродства, мудрості і глупоти у літературі, живописі, психології, у суспільній та релігійній думці від античних часів до сьогодення — крізь різні культури та епохи.

З нагоди презентація дискусія Тараса Лютого та Вахтанга Кебуладзе «Як можлива культура шаленства: література, філософія, релігійні практики?»

КОЛИ: 18 травня, 18.00

ДЕ: зал «Гербарій»

18425201_1407382972654528_8552021658838749123_n

Єжи Онух «Література як інструмент культурної дипломатії». Розмова

Єжи Онух —  авторитетний консультант з питань культурної дипломатії та формування мистецької та культурної політики. Продовжує працювати куратором на міжнародних подіях, присвячених сучасному мистецтву. Україна йому знайома досить добре — в кінці 1990-х він став головою Центру сучасного мистецтва, згодом очолив Польський інститут в Києві.

Кількість учасників – обмежена
Реєстрація – до 16 травня за адресою: SHCHUR@ARTARSENAL.GOV.UA .

КОЛИ: 19 травня, 15.00

ДЕ: Мала галерея

Юрій Лейдерман «Моабітські хроніки». 

У книзі текст перетинається з авторським живописом, який ілюструє та пояснює написане, та навпаки: текст пояснює намальоване. На перший погляд, «Моабітські хроніки» — своєрідний «щоденник художника». Однак при подальшому знайомстві текст розкривається як щось набагато більше і щось невловимо менше, викриваючи особистий характер щоденникової поезії.

Сам автор визначає ці записи так:

Моабітські хроніки, ніби маленьких вірші у прозі про те, як емігрант поступово божеволіє – від старості, творчих невдач, ненависті до правлячого режиму на батьківщині. Але водночас зачіпає й інші теми – футбол, історія мистецтв, природа.


«Моабітські хроніки» – друга книга, яка вийшла у світ за підтримки видавництва 32Vozdvizhenka Arts House. Першою стала книга «Проекти» Леоніда Войцехова. 

Презентація відбудеться у форматі діалогу Юрія Лейдермана з видавцем, колекціонером та другом Віктором Савківим, де вони спробують пояснити і розібрати смислову і літературну поетику художника

КОЛИ: 20 ТРАВНЯ, 10.00

ДЕ: зал УВК

18198702_747662512062433_8122800126687397019_n

«Де кураторство» Катерини Носко та Валерії Лук’янець

Книга «Де кураторство» під авторством-упорядництвом Катерини Носко та Валерії Лук’янець є збіркою есеїв та інтерв’ю, що охоплюють коло питань, пов’язаних із темою кураторства в Україні, а також першим проектом молодого видавництва IST Publishing (Харків).

Тексти, що увійшли до видання, стали результатом обговорення зазначеної теми авторками-упорядницями із кураторами та художниками з різних міст України, які мають досвід як взаємодії з кураторами, так i власноï кураторськоï практики.

Презентація відбудеться за участі Олександра Соловйова, Оксани Баршинової, Тіберія Сільваші, Валерії Лук’янець, Анастасії Леонової та Катерини Носко.

КОЛИ: 20 травня, 12.00

ДЕ: зал УВК

Світлина від IST Publishing.

Збірка «Донбас. Перша лінія»

Події останніх років в Україні стали значним викликом для всього суспільства. Попередня низька мобільність мешканців України призводила до капсуляції життя в межах окремих територіальних одиниць, що зрештою відкрило шлях до політичних маніпуляцій, які легко пускають своє коріння там, де нема персонального досвіду спілкування з умовним «іншим». Ці страхи та недовіру до «іншого» можна подолати лише через знайомство, через безпосереднє спілкування.

І в даному випадку нас усіх рятує мистецтво, що здатне говорити образною мовою та мовою універсальних цінностей життя, гідності, взаємоповаги.

Культура стає гострою та відточеною зброєю за умов окупації.

Збірка «Донбас. Перша лінія» була створена у межах дослідницького проекту Донбаські студії фонду ІЗОЛЯЦІЯ за підтримки Фонду Прав Людини Посольства Королівства Нідерланди. Видання містить авторські наукові та публіцистичні матеріали, інтерв’ю та фотографії, що актуалізують культурні, політичні та соціальні аспекти регіону, аналізують його поточні воєнні події. Автори: Андрій Возьянов, Оксана Міхеєва, Євгенія Моляр, Андрій Портнов, Катерина Радченко, Катерина Яковленко та ін. Упорядниця: Любава Іллєнко.

КОЛИ: 20 травня, 11.00

ДЕ: зал «Дукат»

Світлина від Донбасские Студии.

Енеїда. 20 років потому

Фокус-тема під назвою «Сміх. Страх. Сила» об’єднує дискусії про політичний карнавал, чорний гумор та явища, з яких сміється український інтернет. Яскравий приклад української сміхової культури — це «Енеїди» Івана Котляревського.

Харківський театр «Арабески» пропонує поглянути на цей текст через театральну візію. «Енеїда. 20 років потому» — це нова версія вистави 1997 року. За цей час вона мандрувала від Харкова до Львова, від Криму до Донецька, від Нью-Йорка до Флориди, від Варшави до Лондона.

«Це також спроба подивитися на себе самих двадцять років тому. Виявляється, це весело», — коментують театрали.

КОЛИ: 20 травня, 19.00

ДЕ: перформативна сцена

Добавить комментарий