В рамках ювілейного Книжкового Арсеналу незалежний видавничий проект NIICE Publishing організовує відкритий лекторій з 22 по 26 квітня. Освітня платформа стартує у форматі коворкінгу і воркшоп-простору зі стендом європейських незалежних арт-видань (NIICE є офіційним представником в Україні іноземного самвидаву сучасного мистецтва в партнерстві з Motto Distribution, Берлін), завдяки поєднанню дизайну, сучасного мистецтва, книжкової справи та педагогіки. Проект ставить за мету закласти основи культури самвидаву в Україні як оновленої форми прояву творчої свободи. NIICE Publishing популяризує самоосвіту з 2013 року, розвиваючи альтернативну форму видавництва і просуваючи образ сучасного українського художника за межами країни. NIICE ініціював друк 14 проектів, в якому взяли участь молоді українські автори, що працюють на перетині живопису, фотографії, ілюстрації, поезії та кураторських практик.
WHY:
ДЛЯ ЧОГО ВІДВІДУВАТИ ЛЕКЦІЇ ВІД “NIICE”
Протягом 5 днів, з 22 до 26 квітня, в рамках відкритого лекторію NIICE всі охочі зможуть розширити свій візуальний словник, познайомитися з різноманітними практичними інструментами, дізнатися про актуальні методи розвитку власної творчої практики. Проект сфокусований на поглиблення технічних навичок у молодих фахівців і студентів.
Все — для того, щоб розвинути самвидав серед митців і дизайнерів в Україні і внести візуальну різноманітність. Ми в активному процесі збору актуального візуального архіву молодого українського автора.
WHEN:
ПРОГРАМА
22 квітня, середа
Воркшоп «Як з’являються забобони?», Андрій Хір
17:00 — 18:30
Під час зустрічі Андрій розповість про «анатомію» свого арт-буку «Забобони» та тонкощі його виготовлення. Крім того, художник спеціально захопить з собою саморобний станок, який допоможе наочно продемонструвати процес створення заготовки для майбутнього арт-буку. Автор арт-буку «Забобони» проведе міні-воркшоп по мотивам книги, яка стала відправною точкою для однойменного виставкового проекту, який нещодавно показав арт-центр Я Галерея у Києві. Проект представляє авторську інтерпретацію етнографічних праць українських дослідників В. Гнатюка, А. Онищука та В. Шухевича.
«Логіка історій, описаних у цих працях, часто відрізняється від реалістичної та раціональної, — говорить автор. — Доречним може бути термін «народна метафізика», оскільки часто нелогічні ірраціональні історії та перекази є цілісними космогонічними концепціями, що специфічно пояснюють світобудову, володіють чіткою структурою, складною ієрархією та класифікацією міфічних істот».
Андрій Хір народився 1988 року в Ужгороді, живе і працює у Львові. 2010 року закінчив Архітектурний факультет Львівського політехнічного університету. Займається мистецтвом, архітектурою та дизайном.
Воркшоп проводиться при підтримці арт-центру Павла Гудімова.
23 квітня, четвер
Лекція «Дизайн обкладинки: Зустрічайте по обкладинці!», Отар Каралашвілі
14:00-15:30
З плином часу призначення книжкової обкладинки змінювалося. За дизайном (до речі, design — по-англійськи — призначення) обкладинки можна судити про що власне книга. Отар Каралашвілі покаже цікаві приклади обкладинок і розповість про те, як вони відображають призначення книги.
Отар Каралашвілі керівник центру книжкового мистецтва в Тбілісі, Грузія. Народився в Тбілісі в 1964 році. Вивчав математику, живопис і англійську в Тбіліському державному Університеті. Аспірантура на механіко-математичному факультеті МДУ. Наукова та педагогічна робота в університетах Грузії, Німеччини, Японії. Заснував одне з перших незалежних видавництв в Грузії в 1995 році. Працював музикантом, дизайнером інтер’єру, графічним дизайнером, копірайтером, видавцем, ілюстратором, перекладачем. Викладає графічний дизайн в Тбіліській державнії Академії Мистецтв з 2008 року. У 2009 з групою студентів заснував віртуальне видавництво Virgam. Заснував центр книжкового мистецтва в Тбілісі в 2013 році.
Презентація нової книги «М», Михайло Педан
16:00 — 17:00
В рамках лекторію NIICE Public Education пройде презентація нової книги фотографа Михайла Педана. «Всі ці фотографії, зроблені мною в Харківському метро в 1985-86 роках. Кожен день я їхав 45 хв. в центр і 45 хв. назад. За два роки, я провів 1000 годин в метро. Харків велике місто «, Міша Педан.
З передмови до книги: “Не всем, наверное, известно, что именно в Харькове, на Холодной горе, распяли Христа. Отсюда одинаковые начальные буквы бывшей столицы УССР и великомученика”, Вагрич Бахчанян, Вена 1974г.
Михайло Педан народився і виріс у Харкові. З 1990 року живе у Швеції. Педан працює в змішаній техніці кольорових і чорно-білих фотографій, концептуальних досліджень. Працює старшим викладачем в фото школі Kulturama в Стокгольмі останні 7 років. Засновник і координатор Української Фотографічної Альтернативи (UPHA). Був куратором численних міжнародних фотографічних проектів.
Лекція проводиться при підтримці фестивалю «V Книжковий Арсенал».
Лекція «Неофутуризм. ПостерАрт», Петр Банков
17:30 — 18:30
Тема для мене цікава, з простої причини, що в минулому столітті всі дизайнерські рішення крутилися навколо теми «конструктивізм-функціоналізм» — рішення засноване на мінімальній витраті сил душевних на вирішення завдань. Футуризм, ніби не вирішував і не вирішує проблеми функціоналізму, він формує ставлення емоцій і пластичних завдань, сьогохвилинних, різних. Постерарт, з моєї точки зору, це скоріше тема футуризму, або Неофутуризму.
Петр Банков — креативний директор «Дизайн Депо». Народився в місті Річиця Гомельської області. Навчався в Мінському художньому училищі на факультеті «Художнє оформлення». Після служби в армії вступив на факультет ХТОПП Московської академії друку. Оформив кілька видань. Отримав кілька медалей. Після виїхав до Берліна, де пропрацював вантажником більше року, а після – офіс менеджером в студії MetaDesign. Повернувшись на Батьківщину, торгував спорттоварами. Власник трьох торговельних павільйонів спортивного одягу. Одночасно створив видавничий проект «НеУЧ» («Не учтенное число»), метою якого було написання і видання авторських книг. Автор понад 350 арт-проектів, які він вважає справжніми джерелами знань і натхнення. Нині більша частина знаходиться в зборах приватних колекціонерів Москви, Лондона і Пекіна. Автор трьох п’єс. Заснував студію «Дизайн Депо». Засновник, видавець і головний редактор журналу «Как». Видавець журналу «Креативний директор». Лауреат численних міжнародних нагород. Член журі численних міжнародних і російських конкурсів. Його студія «Дизайн Депо» входить в десятку найуспішніших професійних компаній, що розробляють фірмові стилі, бренди, знаки, логотипи та упаковки. Серед клієнтів «Дизайн Депо» — «Вімм-Білль-Данн», Deutsche Bank, «Ингосстрах», «Ренесанс Капітал», Банк Москви, «Метрополь», «Мегафон», «Джекпот».
Лекція проводиться при підтримці фестивалів «V Книжковий Арсенал» та «4 Блок» (Харків).
24 квітня, п’ятниця
Мавіл — Мініворкшоп
11:00 — 15:00
Берлінському комікс-автору Мавілу вдалось те, що вдається не всім. За досить короткий час він вже своїми першими роботами завоював прихильність німецької комікс-сцени. Відкритий та щирий стиль, побудований на автобіографічних переживаннях та вигаданий Мавілом персонаж «супер-зайченя» – не остання для того причина. Зараз Мавіл живе в Берліні, малює комікси, серед іншого і для різноманітних журналів та газет, наприклад, для Tagesspiegel, є викладачем в Німецькій технічній школі мистецтв. Останній комікс “Kinderland” (Країна дітей) в 2014 році отримав приз Макса-та-Морітца в категорії «Найкращий німецькомовний комікс».
Воркшоп проводиться при підтримці Goethe-Institut в Україні.
Участь у воркшопі можлива після підтвердження в окремій реєстрації. Для цього, будь ласка, скористайтесь формою
Лекція «У пошуках вільного простору: три випадки з історії коміксу», Б. Філоненко
16:00 – 17:00
Історія коміксу бачила багато: царські укази Російської імперії про переслідування вільного друку, американський Авторитетний Код, що забороняв обговорювати в журналах ті чи інші теми, та навіть масові підпали коміксової продукції. Проте та сама історія цілком пронизана прагненням до свободи та відкритої думки. Лекція буде присвячена трьом постатям – Роберту Крамбу, Арту Шпігельману та Крісу Веру, реформаторам коміксу, які мали власні погляди на питання долі медіуму, по-різному розуміли рецепт «дорослішання» коміксу та, оминаючи обмеження, давали значний поштовх до його розвитку.
Борис Філоненко – арт-критик, аспірант філософського факультету Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Народився у 1991 році в м. Бєлгород (нині – РФ). Живе і працює у м. Харків. З 2012 року співпрацює з арт-центром Я Галерея. Є співзасновником Центру європейської культури Dante (Харків) та освітнього проекту Пті-університет Йона (Харків). У листопаді-грудні 2014 року в форматі пті-університету Йона прочитав курс «Комікс: найкоротший вступ».
Лекція проводиться при підтримці арт-центру Павла Гудімова.
Лекція: «Я сам себе и небо и луна: Самвидав наступає і виграє (часто)»
Михайло Педан
18:00 — 19:00
Фото: Vladyslav Krasnoshchok
За останні 5 років у книговиданні відбулися основні зміни через стрімкий розвиток технологій. Можливості публікації лімітованих проектів стали набагато більш доступними і феноменально широкими. Самвидав вийшов на рівень колекційних книг і часто перемагає в суперництві з великими видавництвами по доступності, якості, унікальності або сміливості контенту.
У самвидаву безліч переваг, але і недоліків. Наприклад, автор вкладає все що може, іноді занадто багато сил і ресурсів, а з недоліків те, що автору часто доводиться побувати не тільки фотографом або художником, але й дизайнером, копірайтером, редактором, і найчастіше не маючи досвіду цих професій.
Михайло Педан народився і виріс у Харкові. З 1990 року живе у Швеції. Педан працює в змішаній техніці кольорових і чорно-білих фотографій, концептуальних досліджень. Працює старшим викладачем в фото школі Kulturama в Стокгольмі останні 7 років. Засновник і координатор Української Фотографічної Альтернативи (UPHA). Був куратором численних міжнародних фотографічних проектів.
25 квітня, субота
Лабораторія тексту / Літературна майстерня Bartleby & Company
13:00 – 15:00
Літературна майстерня Bartleby & Company створена для гри, співпраці, взаємної підтримки та експериментів видавців, письменників і читачів. На заняттях у майстерні поряд з письменницькими семінарами й обговоренням текстів, написаних учасниками курсу, ми з’ясовуємо, як створені відомі історії. Без розуміння принципів побудови хороших історій не обійтися всім, хто працює в журналістиці, рекламі або із соціальними медіа, пише сценарії для комп’ютерних ігор і кіно. В рамках ЛАБОРАТОРІЇ ТЕКСТУ ми розберемо та зберемо роман Майкла Каннінгема «Годинник», поговоримо про приховані механізми його сюжету, техніки й елементи стилю.
Лектор – Євгеній Стасіневич, літературознавець, критик, літературний оглядач INSIDER.
26 квітня, неділя
Воркшоп «Креативна типографіка» (частина 2). Отар Каралашвілі, видавець
13:00 — 17:00
Типографіка — (Typography, Typographie) — мистецтво накреслення і застосування шрифту. У цьому воркшопі ми будемо говорити про основні принципи роботи з дизайном тексту і про те, як підбір шрифту і його розташування кодує і передає інформацію. Воркшоп буде складатися з серії прикладів і вправ.
Зустрічі з Отаром В рамках ювілейного Книжкового Арсеналу незалежний видавничий проект NIICE Publishing організовує відкритий лекторій з 22 по 26 квітня.
Лекція проводиться при підтримці CSМ.
Public talk: Костянтин Вогас, Михайло Арнаутов — “Стікер культура”
18:00 — 19:00
У громадському транспорті, підземних переходах, на дорожніх знаках, сміттєвих контейнерах, дверях будинків та лавках, на поручнях чи просто стінах. Ми бачимо їх повсюди. Але як ми сприймаємо їх? Масова агітація, вандалізм чи мистецький рух опору? Відкрита зустріч-дискусія на тему: «Явище та феномен стікер культури». Про стікер-арт в українській культурі говоритимуть засновник Ukrainian Sticker Culture Костянтин Вогас та засновник Superukraine Міша Арнаутов.
Kult Mag — інтернет-журнал про нову культуру, як тільки знайдемо конопляну папір будемо друкуватися. (с)
Superukraine — покоління незалежних, свідомих, уважних, важливих, добрих, які створюють нову країну. (с)
Арнаутов Михайло — засновник соціально-позитивного проекту #superukraine, один з учасників журналу Kult. Вуличний фотограф, стікерман, автостопщик, музикант, батько і чоловік.
Костянтин Вогас з 2013 року займається ілюстрацією, з того ж часу більш поглиблено зацікавився й стікерами. За 2014 рік Ukrainian Sticker Culture зробили кілька колаборацій з Kalkov та Open. В грудні 2014 року організував і випустив перші стікерпаки KLEЙPARKAN.За додатковою інформацією звертайтесь до
організаторів