— Але в мене знову виникає питання взаємодії. Ви кажете, що ці мозаїки лаконічні, а, мені, наприклад, вони здаються кричущими. Чи маю я право щось з ними робити?
Чом би й ні? Є мозаїки радянського періоду, котрі покриті графіті, нічого в цьому страшного немає. Відбувається органічне нашарування культур різних епох. Важливо, що це вулична взаємодія, але коли приходить політик і розповідає, що треба прибрати той чи інший об’єкт, тому що він йому не подобається ідеологічно, це вже не яке не мистецтво, а жорстке втручання держави, цензура. Це неприпустимо.
— Прокоментуйте будь ласка ситуацію з івано-франківськими муралами. Тобто є історія з численною критикою муралів в Києві і звинуваченням, що цього не можна було робити, бо ніхто не спитав у місцевих жителів чи це їм потрібно. Але ось з’явилася серія робіт вже інших художників в Івано-Франківську і там знову виникла та сама проблема – неузгодженість з місцевими мешканцями їм здебільшого не подобається. Ті ж самі люди, які жорстко критикували мурали в Києві, кажуть, що Івано-Франківськ — це зовсім інша річ, адже це сучасне мистецтво, і жителів до нього треба привчати незважаючи на супротив із їхнього боку.
Я якраз сьогодні повернулася з Франківська і бачила ці об’єкти на власні очі. Так, відсутність попередньої взаємодії з громадою – це безперечна помилка, але насправді, коли йдеться про сучасне мистецтво, то питання цієї взаємодії може бути не зовсім доречним.
Тобто, якщо ми говоримо про декоративне мистецтво і наша мета – естетизація простору, то справді має значення, в який тон пофарбувати фасад будинку. Але якщо ми торкаємося теми сучасного мистецтва, то воно взагалі давно вийшло із естетської площини і лежить радше у площині просвітництва. Споглядання сучасного мистецтва далеко не завжди є приємним: це навпаки дуже складний і часом травматичний процес. Коли це мистецтво виходить за межі експозиційних просторів і просто наступає на людей, іде до них додому, то зрозуміло, що люди будуть від цього захищатися, бо критичне висловлювання є досить складним для сприйняття.
Івано-Франківськ – місто з дуже специфічним мікрокліматом: об’єкти, які могли б бути позитивно сприйняті у Києві чи Львові, викликали там супротив. Звісно, активісти проекту від самого початку знехтували аспектом узгодження його з громадою, але зараз постфактум починається процес присвоювання містом цих об’єктів. Вчора я бачила поряд із муралом Дмитра Микитенка групу місцевих жителів, які навіть зібралися перефарбувати вікна під колір його муралу, тобто вони з ним уже зжилися і зробили частиною локального простору.
А взагалі я вважаю, що момент узгодження із місцевою громадою не є головним питанням. Важливо, що вся ця історія підіймає набагато глибший пласт, ніж публічне мистецтво, і це питання просвітництва. Якби сучасне мистецтво було присутнє у школах, якби людей змалку вчили критичному мисленню, то, можливо і ставлення було б інакшим. В Івано-Франківську люди здебільшого не знайомі з сучасним мистецтвом, вони не звикли до абстракції, тому й протестують
Можливо якщо геть усе узгоджувати з думкою громади, то всі стіни будуть покриті тільки квіточками та їжачками.