У 1993 році в інтерв'ю для BBC Білл Гейтс озвучив свої прогнози щодо майбутнього.

Півстоліття тому Білл Гейтс і Пол Аллен створили компанію Microsoft. У 1993 році Гейтс поділився з BBC своїми думками про технологічні нововведення, які формуватимуть XXI століття.

Коли ВВС випустило в ефір інтерв'ю з Біллом Гейтсом у червні 1993 року, у світі існувало лише 130 веб-сторінок. Наукова програма ВВС "Горизонт" досліджувала "електронне прикордоння" і дійшла висновку, що інформація починає перевизначати наш світ, його географію та економіку.

У своєму інтерв'ю для програми Гейтс підкреслив: "Ми живемо в епоху інформації, де комп'ютери служать основними інструментами, а програмне забезпечення буде ключовим фактором, що вплине на те, як легко ми зможемо отримувати доступ до знань".

На той момент технології були такими, що глядачам пропонували вислати чек на 2 фунти і отримати поштою текстову розшифровку інтерв'ю.

У той час комп'ютерна галузь розвивалася швидше, ніж будь-яка інша в історії людства. Проте, основою для майбутніх доходів стало створення чогось компактного і зручного у використанні. Тоді програма звернулася до Гейтса з питанням: "Чи дійсно нам потрібно так багато даних, чи технологічні компанії просто намагаються їх нам продати?"

У світі, де весь перелік глобальних веб-сайтів помістився б на двох аркушах, концепція інтернет-павутинки з окремих сайтів ще навіть не виникала в обговореннях. Проте, здається, ті думки, що були озвучені в програмі, значною мірою випереджали епоху, в якій вони з'явилися.

На початку існування Microsoft Білл Гейтс і Пол Аллен визначили амбіційне завдання: забезпечити, щоб у кожній оселі та на кожному робочому місці був комп'ютер. І, звичайно, на кожному з них повинно було бути встановлено програмне забезпечення від Microsoft.

Їхня дружба розпочалася в дитинстві, коли вони обидва відвідували приватну школу в Сіетлі та ділили спільну пристрасть до комп'ютерних технологій. Після того, як вони вступили до коледжу, обидва вирішили залишити навчання, щоб створити компанію Microsoft, що отримала свою назву через прагнення забезпечити мікрокомп'ютери програмним забезпеченням.

Прорив стався у 1980, коли Microsoft погодився розробити програмне забезпечення для персональних комп'ютерів, що їх стала виробляти ІВМ, на той час найбільша комп'ютерна компанія у світі.

Геніальним бізнесовим передбаченням стала домовленість про те, що Microsoft може надавати ліцензії на оперативні системи для виробників, персональні комп'ютери яких сумісні з ІВМ, які залежали від їхньої програмної продукції MS-DOS.

Так було забезпечено потік грошей, який не припиняється і донині.

У цьому контексті Гейтс поставав у вигляді серйозного комп'ютерного генія, тоді як Аллен виступав як його невимушений старший родич.

Аллен працював у Microsoft до 1983 року, але пішов з компанії після того, як у нього виявили рак крові. Після успішного лікування він став успішним венчурним інвестором. Оскільки він також зберіг свою частку акцій Microsoft, його ім'я регулярно з'являлося у списках найбагатших людей світу до його смерті у 2018 році в 65-річному віці.

Він витрачав свої статки на улюблені захоплення, підтримуючи баскетбольну команду Portland Trail Blazers, а також NFL-команду Seattle Seahawks, яка здобула перемогу у Суперкубку в 2013 році.

Його відхід від Microsoft означав, що Аллан також отримав більше часу відшліфовувати свою гру на гітарі. Легендарний музичний продюсер Квінсі Джонс якось заявив, що Аллен "співає і грає зовсім як (Джиммі) Гендрікс".

"Я мав можливість покататися на його яхті, де були Девід Кросбі, Джо Волш, Шон Леннон... А в останні два дні до нас приєднався Стіві Вондер, і він змусив Пола виступити разом з ним - це було неймовірно, хлопці!" - поділився він в інтерв'ю.

Аллен покинув компанію ще до того, як програми на кшталт Windows, Excel і Word стали невід'ємною частиною комп'ютерів у більшості офісів і домогосподарств.

Перед початком 1990-х років концепції Гейтса про функціонування комп'ютерних мереж стали каталізатором для стрімкого зростання обсягів продажів і прибутків. Однак початкове бачення бізнес-партнерів, яке передбачало наявність комп'ютерів з програмним забезпеченням Microsoft на кожному робочому місці, здійснилося лише частково.

Вордівські та ікселевські файли були корисними, але для подальшої експансії Microsoft мав продовжити освоєння нових світів.

Наступним етапом стало інтегрування мультимедійних технологій у кожну оселю, коли кожний персональний комп'ютер перетворився на інструмент комунікації. Це був той самий світ розваг, який так приваблював Аллена, але реалізувати це в кожному домі мав на меті Гейтс.

Як визнавав Гейтс в інтерв'ю ВВС у 1993-му, підкорити домашню аудиторію "буде складнішим викликом". Але він був впевнений, що Microsoft впорається.

"На відстані 15 або навіть 20 років, можна з упевненістю стверджувати, що в кожному домогосподарстві обов'язково буде комп'ютер, хоча його форма та функції можуть суттєво змінитися," - зазначав тоді Білл Гейтс.

Рік раніше Брюс Спрінгстін випустив пісню про "57 каналів - і нічого цікавого". Однак це не налякало Натана Мирвольда з Microsoft, який висловив думку, що в майбутньому ми можемо мати й тисячу телевізійних каналів.

"Це може здатися жахливим, але я впевнений, що це було б просто чудово. Уявіть собі, якби у вашій улюбленій книгарні на полицях стояло всього п’ять книг!"

Він ще тоді говорив про послуги, які вже втілилися у сучасних стрімінгових платформах, згадуючи "інтерактивні онлайн-інструменти, що дозволять за допомогою комп'ютерних технологій формувати канали, демонструвати їх за різними темами і навіть враховувати ваші поточні перегляди, щоб забезпечити вам доступ до всього цього в режимі онлайн".

Мірвольд насправді обговорював концепцію майбутнього, в якому достатньо лише одного дотику пальця, щоб замовити музику та відео безпосередньо на свій комп'ютер. Але яке це мало вплив на питання приватності?

У програмі 1993 року Деніз Карузо, редакторка видання Digital Media, застерігає: "Той факт, що через п'ять років ви зможете замовити будь-який товар, натиснувши кнопку на пульті, свідчить про те, що ваша інформація потрапить в інтернет. Це означає, що людина на іншому кінці цього з'єднання буде знати, що ви дивитеся по телевізору, матиме доступ до даних вашої банківської картки та дізнається про речі, які ви, можливо, не бажаєте, щоб стали відомими".

Карузо вже тоді порушила питання, яке нині широко обговорюють в контексті генеративного штучного інтелекту та заснованих на ньому моделей, які дозволять відстежувати використання матеріалів у мережі. Вона казала:

Якщо інформацію розглядати як товар, це кардинально змінить сприйняття людьми ідей, їхньої праці та дій. Наприклад, коли я пишу, моє мистецтво полягає в ідеях. Спробуючи з’ясувати, що таке інформація, звідки виникає та чи інша ідея, хто її вперше висловив і на якій серветці вона була записана, ви опиняєтеся на тонкому льоду, де важко визначити, де закінчується одна думка і починається інша.

Карузо також зазначила, що інформація є особливим видом товару, який не має жодної цінності без належного захисту. Проте, яким чином можна охороняти те, що не має матеріальної сутності і може бути нескінченно копійоване та змінене?

Суть проблеми полягає в тому, що рішення настільки ж складні, як і самі виклики. Чи дійсно ви хочете закрити всю інформацію під замком? Звичайно, ні. Ми б не досягли жодного прогресу в науці, якби науковці не мали можливості вільно ділитися ідеями та знаннями. Чи бажаєте ви, щоб вся інформація була абсолютно безкоштовною та доступною? Це також навряд чи реалістично, адже для багатьох людей це є результатом їхньої праці, з якої вони отримують прибуток — будь то книга, фільм чи музичний твір. Я вважаю, що технології є надзвичайно потужним інструментом, який може діяти в різних напрямках, і важливо усвідомлювати це.

Хоча ця програма не охопила тему глобальної мережі, для багатьох глядачів вона стала першим знайомством з концепцією електронної пошти, або ж е-мейлу.

У той період Microsoft активно розширювала свої горизонти, і віцепрезидент компанії Майк Мюррей підкреслив, що електронна пошта відкриває можливості для створення "віртуального простору, який допомагає нам подолати обмеження часу і географічні межі".

Нині ці слова лунають приголомшливо, але тоді це взагалі було революційною ідеєю, що хтось може спілкуватися з кимось на іншому кінці світу без телеграм чи дорогих телефонних дзвінків.

Наприкінці 1993 року кількість вебсайтів у світі досягла 623, причому їхня кількість подвоювалася кожні три місяці. Вже до завершення 1994 року їх стало понад 10 тисяч. Деякі експерти відзначали, що Microsoft не зовсім швидко реагувала на стрімке зростання інтернету. Проте в травні 1995 року Білл Гейтс надіслав своїм ключовим співробітникам лист під назвою "Інтернет: хвиля припливу", в якому охарактеризував розвиток мережі як "найзначнішу подію з моменту появи першого персонального комп'ютера ІВМ у 1981 році".

Три місяці по тому компанія Microsoft представила свій інтернет-портал MSN, а також випустила Windows 95.

У деяких версіях до програми була прив'язана нова розробка компанії - браузер Internet Explorer.

Майбутнє знову відкривалося для готових, і у Гейтса було кілька думок щодо того, як скористатися з цього.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.