"Кінематограф за Перемогу" вшанував найзначніші досягнення українського документального мистецтва в умовах війни.
2 березня в Українському домі пройшла урочиста церемонія закриття фестивалю, на якій відзначено сім фільмів-переможців
Національний фестиваль кіномистецтва, присвячений війні, "Cinema for Victory" вдруге поспіль виявив найкращі документальні фільми, створені в умовах повномасштабної російсько-української війни.
До складу міжнародного журі увійшли відомі особистості кіномистецтва: режисер і продюсер Філіп Азуле, режисерка Карімі Сахра, журналіст і документаліст Бернар-Анрі Леві, а також акторка і режисерка Аріель Домбаль. Національне журі формують провідні діячі українського кінематографа: актор Андрій Федінчик, журналіст і сценарист Акім Галімов, заслужена артистка України Ірина Мельник та режисер Андрій Дончик.
Напередодні церемонії нагородження, у коментарі для Укрінформу, співголова журі фестивалю "Cinema for Victory", Андрій Дончик, який є керівником кіностудії ім. Довженка, підкреслив високий рівень усіх фільмів, що були представлені на фестивалі. Програма включає 16 короткометражних та повнометражних стрічок, що охоплюють різноманітні теми та персонажів. У фільмах йдеться про волонтерів, військових, акторів, які беруть участь у бойових діях, а також про енергетиків та медичних працівників.
ДОНЧИК: ДЛЯ ДОКУМЕНТАЛІСТІВ КРИТИЧНО ВАЖЛИВО ПРОДОВЖУВАТИ ЗЙОМКИ ФІЛЬМІВ ПРО НАШИХ ГЕРОЇВ, ОСКІЛЬКИ ВОНИ ЗРОБИЛИ ДЛЯ НАС НЕНАВИСТЬ БІЛЬШЕ.
"Фільми, представлені на фестивалі, виявилися надзвичайно різноманітними. Серед них були телевізійні стрічки, створені у форматі розширеного репортажу, поруч із справжніми документальними作品ами, які отримали визнання журі. Коли Укрінформ проводив Національний рейтинг 'Інфобум-кіно 2024', стало очевидно, що в 2024 році було знято майже 50 документальних фільмів, що означає, що кожного тижня виходив новий реліз! Ця цифра вражає, проте вона все ще недостатня, адже наші військові роблять набагато більше, і ми завжди повинні ділитися їхніми історіями!" - підкреслив він, додавши, що в той час, поки ми знаходимося в залі на фестивалі, хтось віддає своє життя за Україну…
"Ми завжди залишатимемося в боргу перед ними і повинні неухильно розповідати їхні історії — як під час війни, так і особливо після нашої перемоги. Документалістам важливо продовжувати свою роботу, знімати фільми про наших героїв, адже вони зробили для нас набагато більше, ніж ми можемо уявити. Вони мають стати нашими святими, ангелами-охоронцями та джерелами натхнення на багато років вперед. Завдяки нашим військовим, які надають документалістам безліч історій та тем, ми можемо створювати справжні міфи про них, які залишаться з нами, кінематографістами, та для всієї України і світу на сотні років наперед", — зазначив Андрій Дончик у своїй вступній промові.
Голова міжнародного журі фестивалю, відомий документаліст Бернар-Анрі Леві, під час урочистого відкриття заходу 25 лютого відзначив, що в Україні він виявив два важливі аспекти: по-перше, це наша потужна армія, а по-друге, високий рівень документалістики, особливо в сфері військової тематики. Ці фактори тісно пов'язані між собою, адже всі ми розуміємо, як сильна армія сприяла розвитку нашої документалістики, яка без неї, можливо, не досягла б таких висот.
БОРДЕНЮК: РОЛЬ ОПЕРАТОРА В ДОКУМЕНТАЛЬНОМУ КІНО І ЙОГО АВТОРСЬКИЙ ВКЛАД Є КРАЙНЬО ВАЖЛИВИМ, ОСКІЛЬКИ ВІН ВІДОБРАЖАЄ СУТНІСТЬ ПРАЦІ НА ЛИЦІ БОЮ.
У категорії "Найкраща операторська робота" приз переможцю фільму вручив голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Борденюк. Він підкреслив, що визнання досягнень документального кіно є надзвичайно важливим сигналом, особливо в цей складний час.
"Так було в часи Чорнобиля, таке ж відбувається і сьогодні. Для мене це особливий момент, адже я маю честь вручити нагороду своєму колезі - оператору. Роль оператора в документальному кіно та його внесок є надзвичайно важливими, оскільки це відображає роботу на передовій. Хто, як не оператор-документаліст, може підтвердити, що камера, а отже, й кінематограф, є своєрідною зброєю. Це потужний інструмент комунікації, який здатний донести до світу інформацію про відвагу, стійкість і незламність нашого війська, нашого народу та нашої країни", - підкреслив він, вручаючи нагороду команді фільму "Підйомна сила" ("Full Force") режисера Олександра Стратієнка.
ФІЛІП АЗУЛЕ: ВСІ ЛЮДИ, ЯКІ ХОЧ ТРОШКИ ЧАСИ ПОБУЛИ ПОРУЧ ІЗ ВАМИ, ЗРОЗУМІЛИ ЩО ЦЕ ТАКЕ - БИТИСЯ
За найкращу режисерську роботу журі фестивалю відзначило стрічку "Воїни науки" ("Warriors of Science") режисера Кирила Біна. Приз вручив член міжнародного журі режисер-документаліст Філіп Азуле.
"Хочу розпочати з щирих слів подяки всім: режисерам, операторам та кінематографістам, які взяли участь у створенні фільмів, що потрапили до основної конкурсної програми нашого кінофестивалю, а також усім іншим творчим особистостям, які продовжують працювати над своїми кінопроектами. Це має величезне значення. І пам’ятайте, що кожен, хто хоч на мить був поруч із вами, відчув, що таке - боротися за свою мету," - зазначив він, вітаючи переможців.
ТОЧИЦЬКИЙ: Я ЩИРО ВДЯЧНИЙ ЛЮДЯМ, ЯКІ ТВОРЯТЬ ДОКУМЕНТАЛЬНЕ КІНО, АДЖЕ ВОНИ ДОПОМАГАЮТЬ НАМ БУТИ ЄДИНИМИ
У категорії Найкращий короткометражний фільм перемогу здобула стрічка "Спомин про майбутнє" ("Flashback to the future"), знята режисером Семеном Горовим.
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький, вітаючи переможця, подякував засновникам кінофестивалю, журі, та кожному й кожній, хто сьогодні разом з нами виборює цю перемогу.
"Не думаю, що потрібно довго знайомити вас із Семеном Горовим. Для мене велика честь вітати його з цією значною перемогою. Цей фільм розповідає про неймовірних людей – героїв, відважних та вірних своїй справі, які не залишили Україну, свої рідні міста та села ні на мить. Вони доводять, що ми вже здобули перемогу. Картина показує, як мистецтво може допомогти нам подолати будь-які переживання. Я щиро вдячний тим, хто працює над цим проектом, адже саме вони об'єднують нас, підтримують Україну, наші Збройні сили і президента в цій боротьбі", - підкреслив пан Точицький.
ОСІПОВ: ЗГАДКА – ЦЕ НІКОЛИ НЕ ВІДМОВА ТИХ, ХТО ЗАЛИШИВСЯ, І ЦЕ ЗАВЖДИ ВШАНУВАННЯ ТИХ, ХТО ДОЗВОЛИВ НАМ МАТИ ЦЮ ЗГАДКУ.
Голова Ради державної підтримки кінематографії, керівник Одеської кіностудії Андрій Осіпов вручив нагороду в номінації Найкращий повнометражний фільм, яким журі визнало стрічку "Спомин" (Memoria) режисерки Домнікії Левчук.
"Цей фільм відкрив і відновив у мені ті рани, які ще не загоїлися. Я його сьогодні ще раз передивлявся і для мене було дивно, яким чином пов'язані Друга світова війна і сучасна російсько-українська війна. Слово "спомин" в українській мові має не зовсім світле значення, скоріше в ньому є трохи суму, і ми такий спомин маємо про наше минуле. Але разом з тим, спомин це завжди привілей тих, хто вижив, і це завжди пам'ять про тих, хто дозволив нам мати спомин", - сказав він.
КОВАЛЬСЬКА: Переглядаючи стрічку нашого фестивалю, ми вже маємо чим пишатися – це наші люди, наші захисники та наш Президент.
У категорії Гран-прі кінофестивалю "Cinema for Victory", що пропонувала фінансову винагороду в розмірі 100 тисяч гривень, тріумфувала стрічка "Homo amans". Ця зворушлива оповідь про порятунок тварин під час війни є яскравим прикладом людяності і була знята діючим військовослужбовцем Олександром Лідаговським.
Вітаючи переможців, заступниця голови Офісу Президента України Олена Ковальська зазначила, що "є такі слова, що зараз нам було нелегко, нам буде непросто, але нам точно ніколи не буде соромно. Дивлячись фільм нашого фестивалю я скажу, що нам не тільки не соромно, нам вже є чим пишатися: нашими людьми, нашими воїнами, нашим Президентом".
Два додаткові фільми здобули спеціальні відзнаки від генерального партнера "Cinema for Victory". Нагороду героя стрічки "Позивний "Артист" (режисер Макс Тузов) - Олександру Печериці - вручила заступниця голови правління Sense Bank, Олена Зубченко.
А спецвідзнаку "Енергія перемоги" від офіційного партнера "УкрНафта" отримала стрічка "Операція "Курськ"" ("Operation "Kursk""), режисером якої є Дмитро Куєвда.
Фестиваль "Cinema for Victory" проводиться за рахунок виключно позабюджетних коштів. Він був започаткований у 2024 році за підтримки Президента України, ініційований Держкіно України та заснований ГО "УКРКІНОФЕСТ", Міжнародним кінофестивалем "Молодість", Одеською кіностудією.
Любов Базів, місто Київ. Зображення надані організаторами фестивалю "Кіно заради Перемоги".