Хто ж такий Калін Джорджеску, ультраправий феномен TikTok, який став лідером у виборчій гонці в Румунії?
В Румунії відбувся перший тур президентських виборів, де вакциноскептик, що висловлює підтримку Росії та захоплюється фашистськими лідерами часів Другої світової війни, здобув несподівану перемогу.
Калін Джорджеску практично не з'являвся в національних соціологічних опитуваннях, не брав участі у значних теледебатах і не є членом жодної політичної сили. Проте він наразі очолює перегони за пост президента Румунії.
Несподіване появлення з тіні в неділю під час першого етапу президентських виборів призвело 62-річного Джорджеску, ультраправого політика, який скептично ставиться до НАТО і є прихильником Росії, до другого туру, де він зустрінеться з основним кандидатом, повідомляє Politico.
Ключовий тур виборів 8 грудня покаже, чи зможе Джорджеску стати на чолі держави з населенням 19 мільйонів, яка розташована на сході Європейського Союзу, поруч з Україною.
На кону стоїть керівництво головним членом Західного альянсу в критичний час. Україна та її союзники протистоять силам президента Росії Владіміра Путіна на тлі вступу в січні на посаду президента США Дональда Трампа, який пообіцяв зупинити війну упродовж доби, проте не розповів, як саме це відбудеться.
Досі Румунія відігравала допоміжну роль у підтримці України Заходом. Її чорноморський порт Констанца став життєво важливим маршрутом для експорту українського зерна та передачі військових вантажів. Війна також підвищила стратегічне значення авіабази "Міхай Когелнічану" на Чорному морі, яка може стати найбільшою в НАТО.
Проте ситуація може кардинально змінитися, якщо Джорджеску оберуть президентом.
Сріблястоволосий, стрункий і з гладко виголеним обличчям, Джорджеску присвятив більшу частину своєї кар'єри службі в аграрному секторі. Дійсно, питання продовольчої політики займає центральне місце в його висловлюваннях, і він виступає за те, щоб країна стала більш автономною як у сільському господарстві, так і в енергетичному виробництві.
У Румунії він став активним учасником націоналістичної політики, і його згадували як потенційного кандидата на пост прем'єр-міністра від ультраправої партії Альянс за об'єднання румунів (AUR). Як і кілька інших провідних правих радикалів у Європі, включно з Джорданом Барделлою у Франції та Найджелом Фараджем у Великій Британії, Джорджеску завоював масу прихильників у соціальних мережах, де він розпочав свою виборчу кампанію цього року.
На Facebook виникли групи та сторінки, що підтримують його політичні зусилля, а також профілі в Instagram і Twitter.
Прихильник дзюдо Джорджеску здобув приблизно 3,8 мільйона вподобань у TikTok і 298 тисяч фоловерів, а його ролики постійно набирають мільйони переглядів. Протягом кампанії акаунти з підозрілою активністю проявляли себе у коментарях на YouTube, Facebook та TikTok. Декотрі з них також активно висловлювали критику на адресу його опонентів.
У TikTok відео Джорджеску, часто створені в підривному, популістському стилі суперечливого інфлюенсера Ендрю Тейта, супроводжувані драматичною музикою та субтитрами, стали вірусними. Джорджеску зображували ледь спітнілим на біговій доріжці, суперменом, який перекидає суперників у дзюдо -- а-ля Путін -- і їздить верхи на білому коні в традиційній румунській сорочці.
У багатьох відношеннях він вписується в образ праворадикального популіста ґатунку 2024 року: говорить прямо, цурається західної ортодоксії, його ненавидять провідні ЗМІ, і він більш ніж дружньо ставиться до Росії.
Серед колишніх комуністичних країн Європи Румунія традиційно проявляла найбільший скептицизм щодо Москви. Однак, захоплення Джорджеску Путіним, схоже, не позначилося на його виборчих результатах.
"Путін показує, що має глибокі почуття до своєї батьківщини," -- зазначив Джорджеску, підкреслюючи, що Румунії було б корисно перейняти деякі російські підходи до мудрості.
Він також критикує ЄС; переконує, що НАТО ніколи не втрутиться, щоб воювати за Румунію, якщо на неї нападуть; і закликає припинити війну в Україні, стверджуючи, що президент Володимир Зеленський поганий для його країни.
У той же час систему оборони США від балістичних ракет, розташовану на військовій базі Девеселу на півдні Румунії, він охарактеризовує як символ національної "позорності", що веде до "напруження".
За словами Маріуса Гінцеа, політолога Швейцарського федерального технологічного інституту в Цюріху, стрімкий сплеск Джорджеску зумовлений розчаруванням виборців двома найбільшими основними партіями Румунії, які перебувають у великій коаліції з 2021 року і вважаються "некомпетентними".
"Криза, викликана пандемією, інфляційними процесами та численними викликами, що торкнулися Румунії в останні роки, істотно підірвала довіру до політичних структур," - зазначив він, підкресливши, що певна невідомість Джорджеску також могла зіграти йому на руку.
Хто вплинув на політичні погляди Джорджеску? Його вибір історичних взірців для наслідування є підставою для занепокоєння Заходу.
Революцію 1989 року, яка поклала край десятиліттям комуністичного правління, він називає державним переворотом, який Захід використав для викрадення ресурсів Румунії, і стверджує, що країна зараз поневолена Заходом.
У 2022 році проти нього було відкрито провадження за твердження, що Іон Антонеску, прем'єр-міністр Румунії під час Другої світової війни, який сприяв Голокосту, та Корнеліу Зелеа Кодряну -- ще один насильницький націоналіст-антисеміт -- були героями.
Джорджеску також підтримує низку теорій змови та не приховує своїх релігійних переконань, підіграючи православному електорату країни.
У 2020 році він виклав відео, де купається у крижаній воді, стверджуючи, що це найефективніша вакцина проти коронавірусу. У подкасті 2024 року він висловив думку, що Covid не існує, що вірусу ніхто ніколи не спостерігав, і що "єдиним істинним джерелом науки є Ісус Христос".
Він також зазначив, що не веде політичну кампанію, а лише слідує своєму "покликанню", підкреслюючи, що його політична сила — це Румунія.
Незважаючи на неймовірний успіх на виборах, Джорджеску не має організованого виборчого штабу. Після його вражаючої перемоги в першому турі в неділю журналісти зібралися біля його будинку, очікуючи на лідера.
Прокоментувавши відсутність фінансування для виборчої кампанії, він зазначив: "Все в Божих руках".
Нагадаємо, що результати соціологічного опитування в Румунії показали, що до другого туру виборів повинні були дійти Чолаку та правий кандидат Джорджу Сіміон з "Альянсу за об'єднання румунів". Аналітики вважали, що прем'єр мав всі шанси на перемогу на президентських виборах.
Другий етап виборів заплановано на 8 грудня 2024 року, і прогнозується активізація демократичних сил задля підтримки конкурентки Джорджеску Елени Ласконі.