Інтелектуальна власність як цінний ресурс для бізнесу.

Сергій Пагер Адвокат, засновник і керівник Адвокатського бюро Сергія Пагера

Чому важливо почати захищати свій бренд якомога раніше? Які вигоди може отримати підприємець завдяки монетизації своєї інтелектуальної власності?

Інтелектуальна власність (ІВ) зазвичай пов'язується з науковими досягненнями або творчими витворами. Проте, на жаль, багато бізнесменів не усвідомлюють її цінність і недооцінюють цей важливий актив.

Ніхто не бажає потрапити в неприємну ситуацію, коли конкурент використовує назву, схожу на вашу, і покупці починають плутати ваш магазин з їхнім. Чи варто інвестувати в розробку дизайну, тільки щоб виявити, що подібний бренд або торгова марка вже існує? Або що ваша комерційна таємниця стає відомою через необережність співробітника, залученого до процесу створення технологій?

Стратегія захисту ІВ необхідна кожному бізнесу: від харчових підприємств до онлайн шкіл. Зокрема тих, які не дотичні до наукової чи творчої діяльності.

Захищена інтелектуальна власність - такий же цінний актив, як, наприклад, частка в статутному капіталі чи нерухомість.

Комерціалізація інтелектуальної власності відкриває нові горизонти. Навіть у випадку, якщо підприємець вирішить зупинити свою діяльність, у нього завжди є можливість реалізувати торгову марку як окремий актив або в комплекті з бізнесом. Оформлення прав на торгові марки, промислові зразки та винаходи значно підвищує вартість компанії.

Ще один варіант - франчайзинг. Наприклад, ви відкрили магазин пива у м. Києві та хочете розширити бізнес. Завчасна правова охорона ІВ (торговельних марок, упаковок як промислових зразків та ін.) є конкурентною перевагою. Адже з'являться підприємці, які захочуть мати точки в інших містах України під вашим брендингом та бути франчайзі. Таким чином діяльність масштабується, а позитивна оцінка інтелектуальної власності є сприятливим фактором для співпраці.

Іншим способом отримання доходу від інтелектуальної власності є ліцензування, яке передбачає надання прав на використання вашої інновації. Наприклад, інженер, створивши модель ефективного механізму, патентує своє рішення та укладає угоду з приватним підприємцем, котрий має намір реалізувати цей продукт. У свою чергу, підприємець виплачує розробнику роялті у вигляді відсотка від прибутків від продажів.

Тож захищена інтелектуальна власність та інновації істотно підвищують вартість бренду.

Актуальним є питання, що саме потрібно реєструвати конкретному підприємцеві. Від того, як сформований портфель ІВ, залежать подальші можливості захисту своїх прав. Тому важливо охопити всі активи, розробки та напрацювання бізнесу.

Авторське право захищає твори в галузі літератури, мистецтва та науки, включаючи лекції та публічні виступи. Варто оформити свідоцтво про авторські права на онлайн-курси та методичні матеріали.

Свідоцтво на товарний знак забезпечує охорону ім'я вашої компанії або її логотипу.

Це зовнішній аспект продукту або його елемента. Наприклад, промисловим зразком може слугувати упаковка для цукерок або стильове оформлення одягу.

Згідно з законодавством нашої країни, це є наслідком інтелектуальної та креативної діяльності особи в будь-якій галузі технологій. Винахід представляє собою новаторське технічне рішення, тоді як корисна модель є вдосконаленням вже існуючих розробок.

Усе вищенаведене формує інтелектуальний капітал бізнесу. Тому наполегливо раджу звернутися за юридичною консультацією для розуміння того, які саме об'єкти права інтелектуальної власності вам потрібно захищати. А якщо планується масштабування бізнесу на світові ринки, міжнародна реєстрація (WIPO, EUIPO, USPTO) не буде зайвою.

Угоди визначають порядок взаємодії правовласника з іншими особами, яким він передає повністю чи частково права на об'єкт ІВ. Наприклад, це може бути договір про створення твору на замовлення, про трансфер технологій, ліцензійний, службовий і так далі. Вони дозволяють уникнути спорів про порядок використання об'єкта ІВ та дають чітке розуміння щодо алгоритму виплати винагороди правовласнику та її розміру. Ще угоди підтверджують факт передання прав на твір.

На жаль, досить поширеною є ситуація, коли співробітник розробляє інтелектуальну власність під час виконання своїх обов’язків у компанії, проте згодом використовує ці ж напрацювання для іншого роботодавця. Наявність юридично коректного контракту могла б гарантувати передачу прав на створений продукт компанії.

Отже, ніколи не слід дозволяти іншим використовувати вашу розробку лише на основі усних домовленостей.

Існує стереотип про те, що оформлювати торговельну марку на свій бренд, патент на винахід, корисну модель чи промисловий зразок потрібно тоді, коли ваша компанія є добре відомою на ринку.

Насправді, чим швидше ви це зробите, тим більше вигоди отримаєте. Інакше існує ймовірність, що ваш конкурент зареєструє таку ж назву або розробить схожий продукт і подасть заявку. Закон захищатиме саме його, адже перший, хто подає заявку, отримує всі права. А ви ризикуєте залишитися без нічого.

Непорядні колеги можуть безсоромно використовувати ваші роботи, створювати схожі продукти та отримувати прибуток на основі ваших ідей. Щоб уникнути таких ситуацій, настійно рекомендую заздалегідь подати документи на реєстрацію товарного знаку, авторських прав, винаходів, корисних моделей або промислових зразків. Крім того, варто подбати про укладення всіх необхідних угод з працівниками та підрядниками, які беруть участь у розробці ваших творів чи технологій.

Якщо порушення вже сталося, зверніться з письмовою претензією із вимогою припинити незаконне використання вашої назви, твору чи розробки. А також можна подати позов до суду та просити відшкодування матеріальної та моральної шкоди, у тому числі упущеної вигоди.

Отже, не нехтуйте захистом вашої інтелектуальної власності і обов'язково звертайтеся до професіоналів у юридичній сфері! Це стане найвигіднішою інвестицією для вашого бізнесу.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.