Кабінет Міністрів України - МКСК: Сьогодні планується обговорення програми збереження кобзарсько-лірницької традиції з метою її внесення до списку ЮНЕСКО.
Сьогодні на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини, що проходить в столиці Парагваю місті Асунсьйон, українська делегація представить номінацію від України "Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції", яку пропонують включити до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Україна вперше подала номінацію до цього Списку.
Слово і музика в українській традиції, представлені в творчості кобзарів та лірників, яскраво втілюють унікальність української ідентичності. Кобзарство — це явище української культури, яке сформувалося в епоху раннього модерну та охопило всі території, населений українцями. Його витоки пов'язані з усними переказами сліпих мандрівних співців, які доповнювали свої виступи грою на кобзі, бандурі чи шарманці. Через свою діяльність вони створили особливу філософію та стиль життя. У народі їх називали "старцями" чи "дідами", а з великою повагою — "божими людьми". Від середини XIX століття, завдяки Тарасу Шевченку, вони отримали почесну назву "кобзарі".
Успішний розгляд "Програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції" в Парагваї означатиме, що світ визнає і підтримує важливу для України традицію, яка упродовж століть неодмінно супроводжує боротьбу українського народу за незалежність, зберігаючи героїчну епіку, історію, духовність. Це особливо важливо сьогодні, коли, так само як і за часів козацтва, носії цієї традиції стоять пліч-о-пліч з воїнами, надихають на боротьбу цивільних.
Приєднатися до перегляду трансляції 19-ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, присвяченої охороні нематеріальної культурної спадщини, можна за вказаним посиланням. Розгляд української номінації відбудеться після 19:30 за київським часом.