Картини вартістю мільярди доларів – в Ірані зберігаються твори Ренуара, Воргола та Поллока – фотографії.
Це зібрання творів мистецтва називають одним із найбільших у світі. Але побачити картини музею Тегерана практично неможливо.
Іран, відомий як Ісламська Республіка, часто асоціюється з порушенням прав людини. Проте в підземеллях музею Тегерана зберігаються безцінні твори мистецтва таких видатних майстрів, як Пабло Пікассо, Вінсент Ван Гог, Енді Воргол і Джексон Поллок, вартість яких оцінюється в мільярди доларів. Лише обмежена частина цієї колекції доступна для публіки, оскільки багато з експонатів суперечать строгим релігійним нормам країни, а деякі з них були знищені під час Ісламської революції 1979 року. Про це інформує ВВС.
Лише невелика частина робіт була виставлена після Іранської революції 1979 року, але останніми роками Тегеранський музей сучасного мистецтва демонструє деякі з найбільш захопливих творів.
Виставку "Очі в очі" в Тегеранському музеї сучасного мистецтва, що відкрилася в жовтні 2024 року, було двічі подовжено через величезний попит публіки, вона триватиме до січня 2025 року.
На виставці було представлено понад 15 робіт, презентованих уперше, зокрема скульптура Жана Дюбюффе.
Від абстрактного експресіонізму до поп-арту — колекція музею є своєрідною часовою капсулою, що відображає найзначніші художні напрямки.
Серед художніх творів виділяється портрет Фарах Пехлеві, останньої королеви Ірану, створений Ворглом. Це унікальний артефакт, що гармонійно поєднує елементи поп-арту з іранською культурною спадщиною. На протилежній стіні музею, в підземному залі, розміщено зображення аятоли Рухолли Хомейні, який став засновником Ісламської Республіки Іран.
Музей був побудований 1977 року під патронажем Пехлеві, вигнаної вдови останнього шаха Ірану, поваленого під час революції.
Пехлеві була яскравою поціновувачкою мистецтв, а її двоюрідний брат, архітектор Камран Діба, розробив концепцію музею. Ця установа була заснована для того, щоб ознайомити іранців із сучасними художніми течіями та сприяти інтеграції Ірану в глобальну мистецьку спільноту.
Невдовзі до фондів музею додалися роботи таких митців, як Пікассо, Воргол та Сальвадор Далі, а також видатні твори провідних іранських модерністів.
Проте незабаром відбулася революція 1979 року. Іран перетворився на ісламську республіку, монархічний режим було скинуто, а влада перейшла до рук духовенства на чолі з аятолою Хомейні.
Чимало художніх творів було оголошено непридатними для публічного демонстрування через присутність оголених тіл, релігійні упередження або політичні підтексти.
"Габріель у відкритій блузі" П'єра-Огюста Ренуара визнали занадто скандальною. А портрет колишньої королеви Ірану Воргола -- занадто політичним. У підсумку портрет Фарах Пехлеві був порізаний ножем під час революційних заворушень.
Після Ісламської революції багато творів мистецтва були замкнені і припадали пилом у підвалі, ставши легендою світового мистецтва.
Тільки в кінці 1990-х років, під час реформаторського президентства Мохаммада Хатамі, окремі твори мистецтва були експоновані в музеї.
Хамід Кешміршекан, лондонський історик мистецтва, провів детальний аналіз колекції і охарактеризував її як "одну з найунікальніших скарбниць сучасного мистецтва поза межами Західного світу".
Нагадаємо, у центральній іранській провінції Езд археологи розкопали підземне поселення під п'ятьма історичними будинками в стародавньому місті Абаркух. Нещодавні відкриття в цьому районі включають мережу підземних камер, тунелів і викладений із каменю акведук.