Кобзарсько-лірницька спадщина була занесена до списку охорони ЮНЕСКО.
У четвер, 5 грудня, ЮНЕСКО включило українську програму з охорони кобзарсько-лірницьку традиції до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини.
Цю інформацію оприлюднили Міністерство культури та стратегічних комунікацій України разом з ЮНЕСКО. Важливе рішення було прийнято під час сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО, що стосується збереження нематеріальної культурної спадщини, яка проходила в Асунсьйоні, столиці Парагваю.
Традиція української кобзи та колісної ліри є унікальною кочовою музичною практикою, в якій беруть участь музиканти з порушеннями зору. Вони виконують пісні та грають на струнних інструментах, зокрема на кобзі. Стати кобзарем передбачало проходження обрядів ініціації, які вимагали глибокого знання музичного мистецтва та таємничої мови, що використовується в цій культурі. Для захисту своїх прав та організації діяльності музиканти створювали спеціалізовані цехи. Сьогодні ці цехи продовжують працювати, залучаючи людей з вадами зору, з метою популяризації цієї традиції та підвищення її впізнаваності, як вказано в описі програми на сайті ЮНЕСКО.
В МКСК України привітали прийняття цього рішення, підкресливши його значення в умовах, коли супротивник прагне знищити українську ідентичність, знищуючи культурні установи та вбиваючи творців мистецтва.
"Особливо важливим цей здобуток є сьогодні, коли наші сучасні кобзарі, як і їхні предки за часів козацтва, підтримують бойовий дух українських захисників та надихають на боротьбу за свободу й незалежність. Їхня музика і слово, як і раніше, пробуджують в людях віру, силу та незламність", -- йдеться в заяві Мінкульту.
Нагадаємо, цього тижня стало відомо, що ЮНЕСКО визнали українську писанку культурним надбанням людства.