''Математика в житті не буде корисною'': викладач спростував цей поширений міф і розкрив, як батьки позбавляють своїх дітей можливості на успішне майбутнє.
Заслужений учитель України Олександр Триліс підкреслив, що математика для дітей є справжнім даром і можливістю, а її вивчення не повинно перетворюватися на страждання. Він звернувся до батьків, які вважають, що "логарифми їм у житті не знадобляться", та пояснив, чому саме математика є мовою, яка об'єднує світ.
У статті на сайті ZN.ua педагог наголосив: те, що говорить нам світ, виражається в математичній формі - кількісні характеристики, співвідношення, закони природи. Водночас людська мова більше пристосована для вираження емоцій.
"Візьміть будь-який предмет штучного походження (а таких навколо вас більшість, якщо ви живете не в лісовому курені). Взуття, годинник, холодильник, окуляри чи стілець. Я вже мовчу про телевізор, комп'ютер, автомобіль чи сучасний будинок. Його створення відбувалося в три етапи, на яких математика відіграла ключове, вирішальне значення", - написав він.
Перший етап - це фундаментальна наука, яка дала змогу створити відповідну технологію, а також елементи глобальної інфраструктури (фінансовий, енергетичний, транспортний, інформаційний). За словами педагога, розгортання та підтримання цих структур потребує математики складнішої, ніж "логарифми та косинуси".
Другий етап – це інженерний процес, який включає вибір матеріалів із заданими характеристиками, а також узгодження розмірів і інших параметрів. Необхідно оптимізувати такі показники, як вага, потужність, вартість і якість. Важливо, щоб рівні напруги, нагріву та механічних навантажень відповідали загальноприйнятим стандартам. Усі елементи повинні бути протестовані, виміряні та задокументовані.
Третій етап -- організаційно-фінансово-логістичний, що включає в себе порахування вартості й ризиків. Мають бути пораховані та узгоджені люди й ресурси, які для цього потрібні, а також матеріали й техніка. Усе це має бути забезпечене правильною кількістю електроенергії, води та вентиляції. Відходи мають бути утилізовані, а готовий продукт - реалізований, інакше про його існування ніхто не дізнається.
Уявімо собі ситуацію, коли особа, якій "математика не була потрібна", змогла уникнути участі в усіх цих різноманітних діяльностях, які супроводжують створення будь-якого об'єкта (події, послуги, культурного явища), - зазначає Триліс.
Вчитель підкреслив, що існують творчі особистості, які вважають, що математика не має для них практичного значення і що хтось інший виконує математичні завдання за них. Однак він закликав батьків утриматися від поспішних висновків щодо того, що їхня дитина не потребуватиме цього предмета в майбутньому, оскільки таке судження може суттєво обмежити потенціал учня.
Чесніше буде сказати: "Моя дитина не братиме участі в жодному процесі створення, а якщо й буде, то її роботи нехай будуть чимось на кшталт випадкових експериментів". Або ж: "Моя дитина генеруватиме ідеї, які натовп спеціалістів з вдячністю підхопить і обробить", що, визнайте, виглядає привабливо, але навряд чи здійсненно. Швидше за все, можна сказати: "Моя дитина виконуватиме рутинну механічну роботу". Або й ні, адже таких вакансій стає все менше з кожним днем, - підсумував Триліс.
Докторка фізико-математичних наук та керівниця лабораторії прикладної математики в Малій академії наук України Катерина Терлецька в інтерв'ю для OBOZ.UA пояснила, яке значення має математика в школі та як вона може бути корисною в музиці. Вона підкреслила, що математика проникає у всі аспекти нашого життя і є набагато більше, ніж лише набір сухих формул та рівнянь. Це універсальний інструмент, що допомагає нам краще розуміти навколишній світ, приймати обґрунтовані рішення та вирішувати складні проблеми.
Згідно з інформацією OBOZ.UA, українські учні проявляють труднощі у вдумливому читанні текстів, що призводить до помилок при виконанні математичних задач. Про це повідомив Андрій Миляника, заступник директора Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.