Мій особистий досвід: Як я заробляв на життя, працюючи таксистом.
Журналіст видання ЕП протягом шести днів виконував обов'язки таксиста в Києві. Чи зміг він отримати прибуток?
У моїх дитячих спогадах "таксі" асоціювалося з жовтим авто, що мав впізнавану конусоподібну табличку на даху, або з міцним чоловіком за кермом "Ланоса", що чекав біля виходу з залізничного вокзалу. О, як змінилися часи!
Сьогодні індустрія транспорту зазнала кардинальних змін завдяки технологічному розвитку. Короткі телефонні номери для замовлення таксі, жваві бесіди з водіями та російський шансон на радіо практично вийшли з вжитку. Тепер, щоб викликати таксі, достатньо лише двох дотиків на екрані смартфона, а ринок обслуговування поділений між кількома основними гравцями.
Також варто зазначити, що робота в таксі перетворилася на один із найбільш простих варіантів підробітку для тих, хто має водійське посвідчення. Найвідоміші служби пропонують заробіток до 50 тисяч гривень на місяць без особливих зобов'язань. Водії мають можливість зареєструвати свій профіль і скасувати його в будь-який момент.
ЕП вирішила особисто вивчити, скільки можна заробити та втратити, працюючи в таксі.
У 2023 році приблизно 300 тисяч водіїв працювали з таксі-агрегаторами. За даними дашборду Monobank, лідируючі місця на ринку займають сервіси Uklon та Bolt. Водночас, Uber, який раніше був на вершині, тепер опустився на третю сходинку і продовжує втрачати свою популярність.
У коментарі для ЕП представники компанії Bolt повідомили, що в їхньому додатку зареєстровано більш ніж 100 тисяч активних водіїв. В Uklon на запит не надали відповіді, проте, згідно з останніми даними, на їхній платформі працює понад 80 тисяч водіїв.
Комісійні збори Uklon та Bolt мають фіксований розмір в різних містах. Найвищий відсоток спостерігається у Києві, де він становить 23% для Uklon та 25% для Bolt від вартості поїздки.
Усі три сервіси надають приблизно однакові функції та дохід. Я випадковим чином обрав одну зі служб.
Найвідоміші сервіси не займаються безпосереднім перевезенням, а виконують роль посередника між клієнтом і незалежним водієм.
Цей вид діяльності відомий як Райдшеринг (Ridesharing). Головною характеристикою, що відрізняє його від традиційного таксі, є те, що платформа сприяє зв'язку між водіями та пасажирами. Ridesharing-компанії, які також називають агрегаторами таксі, почали активно входити на ринок з початку 2010-х років.
Оскільки агрегатори таксі не є роботодавцями водіїв, вся відповідальність за сплату податків лягає на самих водіїв. Більш того, відповідно до умов договору про публічну оферту, компанії Uklon та Bolt мають право передати інформацію про доходи водія податковим органам.
Де-юре, якщо водії Uklon не оформлені як фізичні особи-підприємці (ФОП), то вони мають щороку подавати декларацію про доходи, вказувати обсяг заробленого за рік і визначати суму податку: 18% з доходу фізичної особи та 5% військового збору. Більшість водіїв цього не роблять.
Однак, справа не обмежується лише податковими питаннями. Водій повністю відповідає за поїздку та пасажирів. Сервіси можуть добровільно надати допомогу в різних ситуаціях, але у випадку пошкодження власного автомобіля або збитків, завданих пасажиром, зазвичай доведеться вирішувати ці питання самостійно.
З іншого боку, діяльність водія практично не підпадає під жодні регуляції: він може працювати як годину, так і цілі доби. Проте з 2023 року компанія Bolt може встановлювати обмеження на тривалість роботи водіїв. Водночас, ніхто не заважає їм переходити з одного сервісу на інший протягом робочого дня.
Стати таксистом, або, точніше, "водієм", можна швидше, ніж зареєструватися як фізична особа-підприємець. Від часу реєстрації в найбільш затребуваних сервісах до отримання першого замовлення може пройти всього кілька годин.
Щоб завершити оформлення, необхідно підготувати основний комплект документів: водійське посвідчення, ІПН, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, страховий поліс і реквізити для отримання коштів. Також мене попросили зробити фотографії автомобіля та його салону, а також завантажити своє особисте фото.
Алгоритми компліментарно присвоїли Ford Fusion 2015 року клас "комфорт", що надає право отримувати дорожчі замовлення. Додаток також пропонує вказати додаткові послуги: тиша у салоні, перевезення тварин, знання англійської мови, зустріч пасажира із табличкою.
За словами Сергія Павлика, керівника напрямку таксі в компанії Bolt, приблизно 65-80% водіїв використовують свої власні автомобілі для роботи в агрегаторах таксі.
Останніми роками система перевірок водіїв спростилась. Представників райдшерингових компаній не цікавив мій психологічний стан, чи не було протоколів за ст. 130 КУпАП (водіння в нетверезому стані) чи судимостей. Співбесіду також не проводили, водійський стаж не запитували, хоча в мене він становить лише рік: посвідчення досі тимчасове.
Цей підхід значно відрізняється від періоду, коли агрегатори таксі тільки починали свій шлях в Україні. Наприклад, у 2016 році, щоб стати водієм Uber, необхідно було бути не молодшим 21 року, мати щонайменше три роки водійського стажу, документ, що підтверджує відсутність судимостей, а також ліцензію на перевезення пасажирів.
Між іншим, сьогодні ні Uklon, ні Bolt при реєстрації не вимагають від водія наявності ліцензії на послуги автоперевезення, яка дозволяє їхати у смузі громадського транспорту. Проте у договорі з водієм компанії покладають на нього відповідальність мати таку ліцензію.
Крім того, сервіси виділяють водіїв з такою ліцензією як окрему категорію послуг, підкреслюючи, що вони пропонують швидший спосіб перевезення, хоча згідно з законодавством, наявність ліцензії є обов'язковою для всіх таксистів.
У Державній службі з безпеки на транспорті, яка відповідає за видачу ліцензій для таксі, повідомили, що на початок 2025 року лише 9 629 осіб мали цей документ.
Проте, які можуть бути претензії? Під час реєстрації в додатку не зазначається, що я влаштовуюсь працювати у таксі.
Зранку першого робочого дня мене переповнювали емоції. Я відчував себе героєм фільму "Таксист" режисера Мартіна Скорсезе та обрав собі образ загадкового і стильного водія. Паралельно із цим на думку спадало розчарування мого дідуся, коли він дізнається, у яких дійствах бере участь колись його улюблений Ford.
Коли я вперше завітав на заправку в ролі таксиста, мені пощастило зустріти колегу. Виявилося, що це одне з небагатьох місць, де водії можуть зустрічатися, ділитися досвідом та надавати один одному корисні поради.
Максим (ім'я змінене) вже більше п'яти місяців працює в Uklon і Bolt, тому було б великим недоліку не звернутися до нього за порадою перед першою поїздкою. Він значно краще за будь-якого оператора пояснив мені, як працює додаток. У Uklon і Bolt існує програма лояльності для водіїв, котра дозволяє отримувати знижки на їжу, автозапчастини, послуги автомийки та, що найголовніше, на пальне.
Інструкція щодо застосування знижки відрізняється залежно від сервісу, але умови майже однакові. Водій може економити до 5 грн на літрі пального, з обмеженнями на кількість заправок у день та кількість використаних літрів на місяць.
Знайомимось із сервісом далі. Всередині додатка для водія є внутрішній баланс таксиста, з якого сервіс вираховує комісію. Кошти з нього не можна виводити на карту, а якщо він відʼємний - таксист не зможе приймати нові замовлення. Баланс можна поповнювати самостійно.
У програмі також передбачено систему оцінювання водіїв: "Uklon Karma" або "балли Bolt". Чим вищий цей рейтинг, тим більше пріоритету матиме перевізник при отриманні нових замовлень. Наприклад, коли в певному районі з'являється вигідне замовлення і є два водії, його нададуть тому, у кого більше балів.
Рейтинг формується на основі "чемності": виконання необхідних завдань та відсутності відмін.
Емоційно найважчим моментом стало везти першого пасажира. У думках виникають тривожні питання: від "а раптом станеться аварія?" до "чи не чути неприємного запаху в салоні?".
Пасажира зустрічаю на Подолі, спочатку везу його на вулицю Мечникова, а потім — до Золотих Воріт. Загальна сума — 253 грн.
"Добрий ранок! Вас десь біля "Кловської" висадити?". Не отримавши відповіді, я зрозумів натяк замовника менше розмовляти й швидше дістатися пункту призначення.
Протягом наступних двадцяти п'яти хвилин панувала тиша, звучали лише мелодії: The Beatles, Marvin Gaye, Bee Gees. Це була стратегія, спрямована на забезпечення позитивних вражень і високих оцінок. І вона спрацювала. Однак, згодом я дізнався, що за умовами договору водій не має права вмикати музику без дозволу пасажира.
Моя перша поїздка виявилася справжнім успіхом: я побажав пасажиру приємного дня і натиснув кнопку "Завершити поїздку". З 253 гривень, які він сплатив, 58 гривень пішло на комісію сервісу (частина з суми замовлення, а інша - з балансу водія), а ще 5 гривень - це комісія за переказ. В результаті на мою картку надійшло 202 гривні "чистими".
Якщо водій отримує оплату готівкою, гроші залишаються на руках, а комісія знімається з балансу.
Отримавши 202 грн за 25 хв роботи, ненароком промайнула думка, що "Економічна правда" втратить журналіста. Однак вирішив провести ще один "сеанс тімбілдінгу" з моїми новими колегами на заправці.
"Якщо комусь здається, що можна сісти в машину та завтра мати на руках по чотири-п'ять тисяч гривень на день, то йому варто повернутись в реальність. Такі суми отримують водії, які працюють по 10-14 годин на день, ставлять на машину ГБО (газобалонне обладнання - ЕП), мінімалізують будь-які витрати. З твоїм 1,5-літровим Фордом під 2 тонни ти заробиш максимум на хотдог", - не без іронії каже колега.
Окремі водії таксі розподіляють свій день на пʼять різних етапів:
Крім того, цей додаток надає водіям можливість налаштовувати фільтри для поїздок, що дає змогу контролювати радіус прийому замовлень, встановлювати мінімальні тарифи та ціну за кілометр. Для ефективного використання цих налаштувань потрібен досвід, усвідомлення власних можливостей та знання про трафік у місті. Особисто мені не вдалося повністю розібратися у цьому процесі.
Колеги-водії таксі одностайно відзначали, що період з 8:00 до 14:00 є найбільш вигідним для заробітку.
Мій робочий день не перевищував шести годин. З огляду на те, що у мене є основна робота, на більше я просто не мав енергії.
Цього дня я заробив 1500 грн "брудними" - з урахуванням комісії, проте без витрат на паливо та знос. Потім я усвідомив, що фізично та морально не зміг би витримувати таку роботу щодня. Можливо, це просто не для мене: стояти в заторах, проводити години в одній позі, чекаючи нові замовлення.
Таксисти на власних авто говорять, що середній заробіток становить 20 тис. грн "чистими" на місяць. Це за умов мінімум шести годин роботи кожного буднього дня. Можна заробити і більше, але для цього треба працювати до 12 годин на добу.
Протягом свого нерегулярного досвіду роботи в таксі, коли за місяць я відпрацював лише 6 днів, я не стикався з жодним неадекватним або хоча б грубим пасажиром. Моя стратегія спілкування з ними сформувалася вже після першого замовлення: я просто мовчав і насолоджувався музикою. Клієнт, у свою чергу, виявлявся таким же.
Доля врятувала мене від зустрічі з пасажирами, у крові яких було кілька проміле алкоголю. Проте серед таксистів існує безліч різних історій на цю тему. Наприклад, один з моїх колег ділився своїм досвідом, коли намагався знайти подібного пасажира на Кільцевій.
"Якщо пропустити один поворот, можна опинитись десь на краю світу, а моя пасажирка не змогла чітко пояснити, де вона знаходиться. Я витратив близько 20 хвилин на пошуки. Виявилось, що вона вказала не ту вулицю, і нам довелося ще 40 хвилин блукати без мети," - розповідає він про свій випадок.
П'яні або неадекватні пасажири можуть суттєво затримувати поїздки і рідко окупають витрати на них. Більше того, такі клієнти можуть становити серйозну загрозу. Щоб знизити ймовірність зустрічі з такими особами, важливо звертати увагу на рейтинг кожного пасажира.
Найбільш напруженими для мене виявилися замовлення, коли пасажир терміново поспішає: вони можуть висловлювати незадоволення щодо обраного маршруту або вимагати їхати швидше. Протягом місяця сталося два таких інциденти, але, здавалося б, усвідомлюючи свою провину за таку поведінку, клієнти залишили по 30 грн у вигляді чайових.
До речі, чайові зараховуються на рахунок водія, а не переходять прямо до його кишені. Протягом місяця роботи мені вдалося заробити таким чином 150 грн.
Неодноразово мені вдавалося підвозити військових, і, судячи з мого досвіду, це були одні з найприємніших пасажирів. Кожен з них виявляв повагу у спілкуванні і не нарікав, навіть якщо обставини сприяли б цьому. Я не брав грошей за такі поїздки, але вони завжди щедро залишали мені чайові.
Я знайшов відповідь на своє питання, коли о 22:30 пошкодив колесо, катаючись в очікуванні замовлення. У той день я заробив близько 600 грн "чистими", але вже наступного дня витратив 2 тис грн на шиномонтаж.
Можливо, я не найкращий водій, але варто серйозно подумати про ризик "влетіти" на значну суму грошей перед тим, як влаштовуватися на роботу. Таксисти часто діляться випадками, коли за одну ніч могли втратити тижневу зарплату через недбалість, викликану втомою.
"Несподівано вдарив чужий автомобіль на знайомій вулиці, по якій проїжджав уже десять разів. Просто втратив концентрацію. Пришлось викласти шість тисяч гривень, хоч у мене й не було такої суми при собі. Потім ще два тижні працював, щоб відпрацювати цей борг," - розповідає свою історію досвідчений таксист.
Окрім цього, варто враховувати витрати на бензин, амортизацію автомобіля та на себе. За неповних шість робочих днів я заробив близько 5 тис. грн. З цієї суми близько третини пішло на бензин, а ще 2000 грн - на ремонт колеса.
Чи виправдались мої очікування? Очевидно - ні. Але я залишився із повним баком пального та цікавим досвідом.