Не піддаватися ілюзіям - Українська газета Час
Є переконання, що 2025 рік приносить із собою чимало невизначеності, і ми не маємо чіткого уявлення про те, до чого слід готуватися.
Я не поділяю цю думку.
Справді, якщо не забувати про реальність і уникати ілюзій, ми маємо чітке уявлення про найважливіші аспекти. Нам відома ключова обставина, що визначає наше сьогодення, наше майбутнє та, відповідно, нашу поведінку — наш агресивний, але, на жаль, досі потужний сусід прагне нашого знищення. І він не відмовиться від своїх планів ані під час відкритої війни, як це відбувається зараз, ані в умовах можливого припинення активних бойових дій.
Якщо тримати цей ключовий фактор в увазі та зосереджуватися на ньому, усі наші вчинки стають зрозумілими. Українці та українки існують у умовах війни, борючись за своє право на життя. Існування на сторінках історії — це надзвичайно ризиковано і складно, але саме в цей момент формується те, як наші нащадки читатимуть цю історію, і чи матимуть вони взагалі таку можливість.
Кожен для себе приймає власне рішення - ти в цій боротьбі чи поза нею. Мій текст для тих, хто для себе прийняв рішення не уникати цієї битви і робити свій максимальний вклад у перемогу.
Коли боксер готується до поєдинку, він аналізує улюблені техніки свого опонента, намагаючись нейтралізувати їх використання. Сьогодні ми успішно протистоїмо головному інструменту Росії на міжнародній арені - страху. Не піддаватися на погрози Путіна стає для нас очевидною відповіддю на демонстрацію військової сили. Однак, на жаль, не всі у світі реагують на це однаково.
Ми також володіємо безцінним досвідом виживання в суперкризових умовах, і його потрібно вивчати в колег і застосовувати. Коли ти не сам, страху значно менше.
За останній рік у рамках проєкту Cities4Cities ми організували у Львові кілька десятків резиденцій для представників українських громад, де вони ділились досвідом управління в умовах криз. Львів може розповісти, як перебудувати медичну сферу та політику доступності на прикладі екосистеми UNBROKEN.
У нашій міській лікарні ми вже надали допомогу 19 тисячам пораненим, серед яких є і діти. Ми проводимо складні операції, налагодили виробництво протезів з самого початку, а також пропонуємо різноманітні види реабілітації, включаючи психологічну підтримку.
Розвиваємо напрямки UNBROKEN sport та Unbroken art, проєкти для ветеранів.
Водночас Львів буде слухати досвід колег із прифронтових міст про життя в умовах масового знищення критичної інфраструктури.
Цей досвід сьогодні привертає увагу міжнародних спільнот, які прагнуть налагодити партнерські стосунки з українськими громадами.
Станом на сьогодні, близько тисячі українських громад з більш ніж 1400 не мають жодних закордонних партнерів. Це питання потребує термінового вирішення. Водночас, європейські країни готові не лише підтримувати українців у їхніх зусиллях, але й оволодіти унікальними методами управління у кризових ситуаціях, якими володіють наші фахівці.
Усе це сприятиме зміцненню незалежних країн у протистоянні спробам Росії залякати та примусити приймати їхні вимоги.
Є й інший прийом, який Москва застосує максимально, щойно їй випаде така нагода - розкол. Коли ми бачимо спробу перевести фокус ненависті з Росії на когось всередині, це одразу має запалювати в нас лампочку підвищеної уваги.
Можливо, саме тепер ми стали метою маніпуляцій. Адже основним інструментом впливу росіян є не так звані "тролі з Ольгі", а ми самі: наша неспокійна психіка, зростаючий рівень емоцій та брак у багатьох елементарних знань про інформаційну безпеку.
Як тільки наша зброя за певних обставин перестане бути націленою на росіян, вони докладуть всіх зусиль, щоб українці почали використовувати її один проти одного.
Якщо ознайомитися з печальними спогадами учасників українських воєн, які закінчилися поразкою, можна помітити, що справжніми суперниками часто виявляються не лише росіяни, а й "свої" — внутрішні противники, представники різних політичних сил тощо. Я щиро сподіваюся, що ми всі винесли важливий урок з цієї частини нашої історії.
Я з певною тривогою спостерігаю за деякими діями центральної влади розглядати місцеве самоврядування не як важливий ресурс країни, який потрібно зміцнювати, а як опонента, якого потрібно роздягнути і максимально послабити.
Російська система влади, що має свої корені в традиціях орди, базується на основному принципі: "все, що виходить з-під мого контролю, підлягає знищенню". Нам необхідно рішуче викорінювати такі підходи в державному управлінні.
Хоча ми щодня стикаємося з важливими проблемами та ухвалюємо рішення, управлінцям також слід зосереджуватися на стратегічних питаннях майбутнього. Існує популярна мудрість, що "війни виграють священнослужителі та педагоги". Це не применшує важливості військових, але акцентує увагу на тому, що побудова нації починається з освітніх установ та ідеологічних засад.
Громадяни майбутнього нашої країни вже сьогодні здобувають освіту. Часто вони змушені це робити в укриттях або в онлайн-форматі. Саме тому цій сфері слід приділити особливу увагу. Досвід інших країн доводить, що кожен вкладений долар в освіту може принести згодом 20 доларів до ВВП держави.
В бюджеті Львова на 2025 рік два ключові пріоритети - допомога армії й освіта. Кращим вчителям платитимемо понад 30 тисяч гривень зарплати, виділяємо гранти для компаній, які впроваджують інновації в озброєння, посилюємо підтримку ветеранського бізнесу.
Я усвідомлюю, що в умовах сучасності не в усіх містах України є можливість здійснювати те, що доступно у Львові. Тому на всіх платформах я підкреслюю, що ми повністю готові підтримувати українські громади. Зокрема, Львів активно співпрацюватиме з Харковом, Запоріжжям та Куп'янськом у підготовці до євроінтеграційних процесів.
Ми всередині битви, тому наша головна задача зрозуміла - перемогти в ній. Але навіть у таких умовах завжди намагайтесь знайти час на планування довгострокових візій і робіть це з людьми, які розуміють вас і ваші цінності. Це дасть вам можливість отримати додаткову мотивацію на щоденну стресову рутину і стане додатковим джерелом внутрішньої сили.