Панно з колишнього виноробного заводу у Львові буде переміщено на територію Jam Factory.

Фрагмент панно "Збір винограду" 1979 року

У Львові демонтують панно "Збір винограду" на будівлі колишнього заводу "Укрвино", що на Погулянці. Його відреставрують і експонуватимуть на території Jam Factory Art Center на Підзамчі. Цю ідею планують втілити до кінця року.

Згідно з результатами досліджень, які охоплювали аналіз фізико-механічних характеристик основи, керамічного черепка, глазурі, в'яжучого матеріалу та муру, було розроблено комплексний план для збереження монументального мистецького твору. Проєкт передбачає реалізацію повного циклу консерваційно-реставраційних заходів, зокрема демонтаж та перенесення панно на нову стабільну основу в межах території Jam Factory, - зазначили 9 травня у реставраційній майстерні Karp Restorer.

На сьогоднішній день будівлі заводу перебувають у критичному стані — більшість конструкцій серйозно пошкоджено, а керамічне панно зазнало численних дефектів. Як повідомив ZAXID.NET керівник майстерні Василь Карпів, їхня компанія здійснить перенесення керамічної плитки панно, а також виконає його консервацію і повторний монтаж на території мистецького центру, який колись також функціонував як завод із переробки овочів та фруктів.

Загальний вигляд панно (фото Karp Restorer)

Панно було виготовлено в 1979 році майстрами Григорієм Кічулою та Ярославом Шереметою. Його встановили на фасаді адміністративної будівлі винзаводу, що знаходиться на вулиці Погулянка, 26-а. Цей завод був заснований в епоху СРСР на території колишньої пивоварні.

Як повідомили реставратори, це панно створене з глазурованих кахлів за технологією високотемпературного випалу. На ньому зображена алегорична сцена, що ілюструє процес збору врожаю та виноробства, виконана в стилі радянського декоративного мистецтва 1970-х років. Композиція складається з 624 прямокутних керамічних кахлів, покритих глянцевою глазур'ю, розміром приблизно 22 × 21,7 см. Загальна площа панно перевищує 30 м².

Під час обстеження будівлі фахівці з'ясували, що несуча конструкція споруди в аварійному стані. Панно також має багато втрат та пошкоджень. Стан об'єкта вимагає негайного реставраційного втручання. Збереження панно без втрати його цілісності неможливе, підсумували дослідники.

У XVII столітті ця місцевість була відома своїми заміськими луками, які належали бурмістру Яну Аттельмаєру. У 1810 році адвокат Франциск Венглінський купив частину цих земель та заснував маєток під назвою "Погулянка". Тут були організовані парки, прокладені стежки, а водойми очищені, що зробило "Погулянку" популярним курортом для львів'ян. В цьому місці відкрили цукерні та ресторани, в тому числі у стилі німецьких пивних садів. Місцеві ставки стали доступними для прогулянок на човнах, а саму територію почали називати "Львівською Швейцарією".

Пивний сад на Погулянці (літографія А.Ланге 1823 року)

Новий власник Погулянки підприємець Йоганн Кляйн у 1848 році розпочав новий етап господарського використання території. На місці осушеного ставка він спорудив пивоварню, поруч відкрили ресторан та цукерню Майсона, яка пізніше трансформувалася у фабрику штучного льоду. На межі XIX-XX століть ці заклади закрили.

Етикетка відомого напою пивоварні Кляйна на Погулянці.

У 1948 році радянська влада заснувала на цій території промислове підприємство, відоме як завод "Укрвино", яке спеціалізувалося на виробництві алкогольних напоїв, зокрема вермуту "Квіти Погулянки". Проте в 1990-х роках підприємство опинилося в кризі та зазнало занепаду. Руїни заводу були продані, але міська рада зобов'язала нових власників зберегти декоративне панно на фасаді колишньої адміністративної будівлі, яке стало одним з небагатьох збережених артефактів. На місці колишнього винзаводу планується будівництво житлових комплексів, спортивно-відпочинкового центру та апарт-готелю.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.