5 вересня: чому варто звернути увагу на фільм - Афіша bigmir)net
"П'яте вересня" розповідає про вирішальний момент, який назавжди змінив підхід до висвітлення подій у ЗМІ та продовжує впливати на сучасний формат прямих трансляцій. Події фільму розгортаються під час літніх Олімпійських ігор у Мюнхені 1972 року. Історія зосереджується на американській спортивній команді, яка була змушена швидко перейти від спортивних репортажів до прямого висвітлення драматичних подій із захопленням ізраїльських спортсменів у заручники.
Джефф, молодий і амбітний продюсер, намагається справити враження на свого керівника, легендарного телевізійного магната Руна Арледжа. Разом із німецькою перекладачкою та своїм ментором, він несподівано бере на себе відповідальність за організацію прямих ефірів. Коли події набирають обертів, розповсюджуються спірні чутки, а життя заручників опиняється під загрозою, Джефф змушений робити непрості вибори, стикаючись із викликами його власної моральної відповідальності.
Напередодні прем'єри ми раді поділитися унікальними деталями з процесу зйомок.
16 січня 2023 року, за кілька тижнів до початку зйомок, кінематографісти отримали звістку про те, що їхня європейська кастинг-директорка, Сімона Бер, померла від раку у віці всього 57 років.
"Це було справжнім ударом, - згадує продюсер Томас Вобке, висловлюючи свій шок від втрати. - Проте Сімона заздалегідь подбала про своїх наступників. Александра Монтаг і лондонська кастинг-директорка Люсінда Сайсон взяли на себе її обов'язки й продовжили реалізовувати її плани разом з нашою американською кастинг-директоркою Ненсі Фой. Це було надзвичайно сумно, але водночас вражаюче усвідомлювати, якою видатною особистістю була Сімона на світовій арені. Ми отримували однакову відповідь скрізь: "Неважливо, що саме. Ми зробимо це для Сімони. Ми повинні це зробити"."
Нова кастинг-команда швидко взялася до роботи, щоб зібрати винятковий акторський склад.
З самого початку творці прагнули підібрати акторів, які могли б передати відчуття міжнародної співпраці - людей з усього світу, що з'їхалися до Мюнхена на Олімпійські ігри.
"Джеффрі Мейсон розповідав нам про унікальну динаміку і солідарність серед команди ABC, - зазначає Фельбаум. - Це відчуття мало бути відображене у підборі акторів".
Номінант премії "Еммі" Пітер Сарсґаард виконав роль президента ABC Sports Руна Арліджа, Джон Магаро зіграв координуючого продюсера Джеффрі Мейсона, Бен Чаплін втілив виконавчого директора ABC Sports Марвіна Бейдера, а Леоні Бенеш зіграла німецьку перекладачку Маріанн Ґебхард.
З самого початку Фельбаум активно співпрацював з акторами, щоб вони змогли в найбільш достовірний спосіб передати події, що відбулися 5 вересня 1972 року.
"Я відправився в Нью-Йорк, щоб ознайомитися з різними контрольними кімнатами спортивних трансляцій. Ми детально аналізували специфічні рухи, жести, а також динаміку та атмосферу спортивних подій, - ділиться режисер. - Завдяки цьому досвіду нам вдалося відтворити цю атмосферу на знімальному майданчику. Відвідуючи ці контрольні кімнати, ми прагнули забезпечити максимальну автентичність і зручність технічного оснащення для акторів під час зйомок."
Автентичність завжди була у центрі уваги творчої команди протягом усього проєкту, хоча деякі драматургічні зміни були необхідні для того, щоб стиснути події дня у формат повнометражного фільму. Деякі персонажі стали збірними образами кількох реальних людей, які були присутні в той день. Наприклад, Джеффрі Мейсон також виконує роль режисера телетрансляції, а Маріанн Ґебхард - це образ, що поєднує кількох осіб, які працювали в контрольній кімнаті в Мюнхені.
Відомий актор Пітер Сарсґаард втілив образ Руна Арліджа, одного з піонерів телевізійної журналістики. За свою роль у серіалі "Ломка" він отримав номінацію на премію "Еммі". Нещодавно Сарсґаард також був удостоєний нагороди "За найкращу чоловічу роль" на Венеціанському кінофестивалі за свою роботу у фільмі "Пам'ять любові", а також з'явився у серіалі "Презумпція невинуватості".
Актор підкреслює, що його привернули до себе злободенні теми, порушені у "П'ятому вересня", а також оригінальний підхід режисерів до оповіді цієї історії, зокрема завдяки використанню справжніх архівних матеріалів з тих часів.
"Я подумав, що це дуже цікаво, - згадує він. - Фільм також ставить питання про сучасний стан журналістики, про те, як ми сприймаємо події, хто має право розповідати історію і як формується ілюзія об'єктивності. Існує думка, що пряма трансляція - це чиста правда. Але тепер у нас є безліч камер, які знімають події з різних кутів, і чомусь ми вважаємо, що вони показують повну картину. Але, звісно, це не так, адже точка зору - це все. Ми отримуємо мільйон різних поглядів на одну подію, і немає нікого, хто б розповів історію хоча б намагаючись бути неупередженим".
Підготовлюючись до ролі Арліджа, Сарсґаард занурився в дослідження різноманітних джерел про персонажа, але найбільше його вразили саме людські якості Арліджа, зокрема те, що він мав міцні сімейні зв'язки.
Сарсґаард активно спілкувався зі своїм товаришем, котрий займається аналогічною діяльністю та висвітлює події НХЛ і Олімпійських ігор.
"Було захоплююче дізнатися про те, як функціонує ця система, - ділиться актор. - Мій друг розповів мені про Руна Арліджа та його революційні ідеї, які стали основою його новаторства. Багато з цього стосувалося саме підходу до оповідання історій. Рун вважав, що розповідь повинна бути привабливою для аудиторії. Це працює у спорті, але коли справа доходить до журналістики, ситуація стає значно складнішою."
Джон Магаро, актор, відомий своїми ролями у численних визнаних незалежних стрічках, нещодавно взяв участь у головній ролі в дебютному фільмі режисерки Селін Сонг під назвою "Минулі життя", який отримав номінацію на "Оскар". Його виконання було високо оцінене критиками.
"Я зацікавився Джоном Магаро після перегляду фільму 'Перша корова' Келлі Райхардт і його виступу в 'Грі на пониження', - ділиться думками Фельбаум. - Його стримане та водночас автентичне виконання стало саме тим, що мені потрібно було для персонажа Джеффрі Мейсона".
Ознайомившись зі сценарієм "П'ятого вересня", Магаро миттєво зацікавився сюжетом.
Це був безперервний рух, без жодного моменту нудьги, і всі персонажі мали глибину та живість, - ділиться актор. - Я майже відчував аромат тютюнового диму в контрольній кімнаті. Це було настільки тактильно, що здавалося справжнім. Мені це нагадало мої улюблені фільми на кшталт "Вся президентська рать" і "Добраніч і нехай щастить". І, звісно, мене дуже зацікавив персонаж Джеффрі, адже йому доводиться робити вибір між зрадою свого наставника заради рейтингу та підтримкою легенди Руна Арліджа. Усі ці деталі і складові спонукали мене зателефонувати режисерові вже наступного ранку і сказати: "Я повинен стати частиною цього проєкту".
Джеффрі Мейсон, який нині мешкає у Флориді, дуже хотів поспілкуватися з Магаро після того, як його затвердили на роль.
"Спочатку, думаю, Джеффрі був стривожений тим, що такий травматичний момент його життя зображуватимуть у кіно, - розповідає Магаро. - Він хотів бути впевненим, що історія опиниться в правильних руках і буде подана з належною делікатністю. Я намагався його заспокоїти, пояснивши, що маю намір розповісти цю історію якомога автентичніше й з максимальною повагою. Ми багато говорили про те, що він пережив того дня, як діяв і як все відбувалося. Під час зйомок ми постійно підтримували зв'язок - він переглядав відзнятий матеріал і дуже підтримував мене, коли бачив, як усе оживає на екрані".
Магаро також освоїв унікальну термінологію та процедури, пов'язані з "ефірним веденням" — від координації роботи знімальної команди до контролю за камерами, графічними елементами, музичним супроводом і переходами.
Мейсон став ключовим консультантом для команди зйомок, забезпечуючи доступ до різних телевізійних контрольних центрів, зокрема для CBS Sunday Football та ефірів ESPN.
"Я мав чудову можливість відвідати Madison Square Garden і спостерігати за процесом трансляції з знімального фургона, - ділиться своїми враженнями Магаро. - Проте найціннішим моментом для мене стала участь у CBS Sunday Football, адже цю програму вів Шон МакМанус - син Джима МакКея, який на той час перебував у Мюнхені. Я відвідував це місце щотижня протягом двох місяців, спілкувався з режисерами та продюсерами, уважно спостерігав за їхньою роботою. Весь процес проходить так швидко, що немає часу на роздуми – потрібно миттєво реагувати, зберігати ефір у живому та динамічному стані. Лише після завершення дня можна трохи відпочити. Спостерігати за всім цим на власні очі стало безцінним досвідом".
Отримавши такий практичний досвід, Магаро визначив кілька ключових аспектів, які для нього було критично важливо передати у ролі Мейсона.
"Найважливішим аспектом є чесність під час ефіру, - зазначає він. - Ті, хто займається роботою в контрольних кімнатах, усвідомлюють, що це процес, що не має аналогів, і якщо щось звучатиме ненатурально, це стане очевидним. Особливо для тих, хто має досвід у цій галузі - вони миттєво помітять, що це нещиро. Проте завдяки часу, проведеному в цих приміщеннях, та ретельному дослідженню, ми змогли відтворити атмосферу ведення прямих трансляцій 1970-х років, коли сигнал передавався у прямий ефір через супутник і охоплював увесь світ."
Однією з ключових цілей для мене стало втілити моральну дилему Джеффрі — його внутрішню боротьбу між обов'язками продюсера та журналіста і його особистими моральними принципами. Які рішення є правильними в цій ситуації, а які — ні? Цей конфлікт став основою його історії, і я прагнув відобразити його максимально щиро.
Дивіться у кінотеатрах з 27 лютого!