Які кроки вживатиме Путін далі? - Новини Весь Харків
Що Володимир путін робитиме далі?
Цього тижня це питання мені ставили досить часто, і це не дивно.
Це був тиждень, коли лідер Кремля зменшив межу для використання ядерної зброї Росією.
США та Велика Британія знову перейшли "червону лінію" путіна, надавши Україні можливість атакувати Росію своїми дальнобійними ракетами.
Цей тиждень також ознаменувався тим, що президент Росії фактично висловив загрозу Британії, США та іншим державам, чия зброя використовується проти Російської Федерації.
"Ми переконані, що маємо підстави використовувати нашу військову силу проти військових цілей тих держав, які дозволяють своїм збройним силам нападати на наші об'єкти", - зазначив Путін у своєму зверненні 21 листопада.
Отже, які ж подальші дії Володимира Путіна? Це питання справді турбує багатьох людей.
І оскільки я редактор BBC з питань росії, ви, можливо, очікуєте, що у мене є відповідь.
Буду з вами відвертий. Не знаю.
Цілком ймовірно, що навіть сам Путін не має уявлення про це. І такий факт лише ускладнює ситуацію.
Отже, замість того, щоб давати відповіді, поділюся кількома своїми спостереженнями.
Схвалити загострення конфлікту.
Цього тижня кремль звинуватив "колективний Захід" в ескалації війни в Україні.
Проте майже три роки конфлікту продемонстрували, що Володимир Путін використовує ескалацію як засіб для реалізації своїх прагнень: отримання контролю над Україною або, принаймні, досягнення миру на своїх умовах.
Повномасштабна агресія путіна, проголошення чотирьох українських областей складовою частиною російської території, переміщення військових з Північної Кореї до Курської області, атака на Дніпро новою гіперзвуковою балістичною ракетою середньої дальності, а також погрози завдати удару по західним країнам.
Що це, як не ескалація?
Одного разу я провів аналогію між Путіним і автомобілем, який не має задньої передачі та гальм, мчить по шосе, натискаючи на газ у повну силу.
Відтоді мало що змінилося.
Не сподівайтеся, що "путінмобіль" несподівано знизить темпи чи зменшить рівень напруженості в умовах загрози ракетних ударів по Росії.
Проте ескалація - це вже зовсім інше питання. Вона цілком реальна.
Україна готуватиметься до нових російських атак, навіть до потужніших.
Уряди країн Заходу аналізуватимуть ступінь загрози в контексті заяв, зроблених путіним.
Ще до вчорашнього виступу російського президента на Заході висловлювалися занепокоєння щодо можливого загострення гібридної війни з боку Росії.
У минулому місяці керівник британської контррозвідки MI5 Кен Маккаллум висловив занепокоєння щодо намірів Росії створити "хаос на вулицях Великобританії та Європи". Він також зазначив, що країна нині стикається з найсерйознішою загрозою в своїй історії.
За словами Маккаллума, російські розвідувальні органи застосовують "підпали, саботаж та безліч інших методів".
У червні президент путін висловив думку, що Москва може почати постачати озброєння противникам Заходу, якщо Україні буде дозволено завдавати ударів по глибоких позиціях Росії з використанням західних ракет дальнього радіусу дії.
"Якщо хтось вважає за можливе постачати таку зброю в зону бойових дій для завдання ударів по нашій території, створення проблем для нас, то чому у нас немає права постачати нашу зброю такого ж класу в ті регіони світу, де будуть завдаватися удари по чутливих об'єктах тих країн, які роблять це щодо росії?" - сказав путін.
"Ядерний варіант"
Після питання "які подальші кроки Путіна?" часто виникає наступне: "Чи наважиться Путін використати ядерну зброю у конфлікті в Україні?"
російський президент зробив кілька недвозначних натяків.
Оголосивши про початок "спеціальної військової операції" (так він називає повномасштабне вторгнення в Україну), путін попередив "тих, хто може піддатися спокусі втрутитися ззовні".
"Хто б не намагався стати на нашому шляху чи створити загрозу для нашої країни й нашого народу, - заявив кремлівський лідер, - вони повинні знати, що росія відповість негайно".
"І результати виявляться такими, яких ви ніколи не спостерігали протягом усієї своєї історії."
Західні керівники зазвичай зневажливо ставилися до цих висловлювань, охарактеризувавши їх як ядерну провокацію.
З початку конфлікту союзники України неодноразово переходили важливі рубежі: вони забезпечили країну танками, сучасними ракетними комплексами, а згодом і винищувачами F-16.
"Обіцяні кремлем наслідки так і не materialізувалися."
Після цього Путін затвердив оновлену ядерну доктрину, яка містить ясне застереження для Європи та США: не здійснювати атаки дальнобійними ракетами на російські землі.
Проте Захід також переступив і цю "червону лінію". У своєму виступі перед нацією Путін підтвердив, що Україна застосувала американські ракети Atacms та британські Storm Shadow для ударів по об'єктах у Росії.
Раніше цього тижня, коли російське видання "московский комсомолец" запитало російського генерал-лейтенанта у відставці, як москва має відповісти на цю атаку, той відповів:
"Ініціювати третю світову війну через атаки на військові склади в Брянській області, ймовірно, було б вкрай нераціонально."
Було б приємно вважати, що Кремль має аналогічну точку зору.
Проте звернення Володимира Путіна до народу свідчить про зовсім інше.
"Навіть путін може бути невпевнений у рішенні щодо використання ядерної зброї, адже це питання пов'язане з його емоційним станом", - зазначив нещодавно в інтерв'ю оглядач російської "Новой газеты" Андрій Колесников.
Ми усвідомлюємо, що ця особа є вкрай емоційною. Рішення розпочати війну також було продиктоване емоціями. Тому до його пропозиції змінити ядерну доктрину слід підходити з усією серйозністю. Він вважає, що страх перед війною має знову стати чинником, який стримає обидві сторони, але це також може стати засобом для ескалації конфлікту.
"Треба визнати, що путін за певних обставин може застосувати хоча б тактичну ядерну зброю в рамках обмеженої ядерної війни. Це не вирішить проблему. Але стане початком самовбивчої ескалації для всього світу".
Феномен Трампа
Володимир Путін здатний маніпулювати емоціями. Його також підштовхує почуття образи щодо Заходу, і здається, що він налаштований непохитно продовжувати свою лінію.
Але він також знає, що незабаром ситуація на світовій арені зміниться.
Через два місяці Джо Байден завершить своє перебування на посаді, а його місце займе Дональд Трамп.
Обраний президент має скептичний погляд на військову підтримку, яку надають США Україні, і активно критикує Альянс НАТО.
Не так давно він висловив думку, що варто було б провести розмову з Володимиром Путіним.
Усе це повинно звучати як мелодія для вух російського керівника.
А отже, попри останні погрози і попередження, кремль може не йти на серйозну ескалацію просто зараз.
Але це якщо кремль розраховує, що Трамп допоможе закінчити війну на вигідних для росії умовах.
Якщо підрахунки зазнають змін, це може вплинути і на реакцію Москви.
Джерело: bbc.com
Автор: Стів Розенберг, Посада: Редактор ВВС, спеціалізується на темах, пов'язаних з Росією.