Щоденник "Юності". Восьмий і фінальний день.
Польська поетична документалістика "Квіти України", італійська історична драма "Вермільйо", а також оповідь про українських мандрівників, які перетворилися на біженців під назвою "Під вулканом".
У Києві відбувся 53-й міжнародний кінофестиваль "Молодість". Цього року фестиваль вдруге, з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, проходить у форматі, що нагадує довоєнні часи. У його програмі представлені міжнародні секції (повнометражні, короткометражні та студентські фільми), національні та документальні конкурси, дитячий Teen Screen, а також різноманітна позаконкурсна програма. Основними локаціями для показів стали кінотеатр "Жовтень" та, вперше за багато років, Київський будинок кіно. Ознайомитися з переліком ключових стрічок фестивалю можна тут. Про події сьомого дня фестивалю читайте тут.
У суботу "Молодість" добігла кінця.
Перед фінальною церемонією ще була можливість переглянути повторні покази фільмів з різних програм. Серед них особливою популярністю користувався документальний фільм "Квіти України" (Польща), який став частиною конкурсної програми. Режисерка Аделіна Борець вдало обрала свою героїню для дебюту у повнометражному кіно. Наталія, киянка з Дарниці, стала своєрідною місцевою знаменитістю: вона живе в невеличкій сільській хатині, вирощує курей і козлів, доглядає за великим городом і безліччю квітів — і все це оточене багатоповерхівками. Роками забудовники намагаються витіснити її, але марно. Весела, дотепна та розкута Наталія — це персонаж, для якого не потрібно вигадувати складний сюжет; достатньо просто навести об'єктив камери, щоб вона сама розповіла свою історію.
Останньою прем'єрою в позаконкурсній програмі "Фестиваль фестивалів" стала італійська історична драма "Вермільйо" (реж. Маура Дельперо). Дія розгортається в 1944 році у високогірному селищі Вермільйо. Приїзд солдата-дезертира П'єтро порушує звичний штиб життя родини місцевого вчителя. П'єтро закохується в Лючію, вчителеву старшу доньку, і невдовзі одружується з нею. Проте щастя молодят закінчується разом із війною. Поки світ оговтується від своєї трагедії, родина стикається з власною бідою. "Вермільйо" має все те, за що ми любимо італійське кіно: яскраві акторські роботи, неквапний, але захопливий ритм, хвилюючу драматургію. Окремим героєм можна вважати заворожливий краєвид Альп. "Вермільйо" отримав Гран-прі журі на Венеційському кінофестивалі.
Завершальним фільмом фестивалю "Молодість", після оголошення переможців, стала нова стрічка польського режисера Даміана Коцура під назвою "Під вулканом". Даміан має досвід роботи в Україні: його остання короткометражна робота "Як це було" була створена у співпраці з українською режисеркою Анастасією Солоневич.
У цій стрічці центральними персонажами стають українські туристи, які опинилися на Канарських островах, коли дізналися про масштабний наступ Росії. За одну ніч вони з туристів перетворилися на біженців. Режисер Коцур зібрав вражаючий акторський склад: гра Романа Луцького, Анастасії Карпенко, Софії Березовської та Федора Пугачова вражає своєю майстерністю. Герої стрічки переживають сварки, миряться, веселяться і сумують, ділячись таємницями один з одним. Даміан створив ряд чудових сцен, у яких кожен персонаж розкривається з несподіваного боку. І все це відбувається на фоні захоплюючої природи Канарських островів. Хоча фільму бракує завершеності та цілісності сюжету, я все ж вважаю, що його сильні сторони переважають.