"Школа супергероїв" – час, коли діти в лікарнях отримують нові можливості.

Протягом трьох років ця державна організація надає можливість отримувати освіту дітям, які є пацієнтами.

Державна установа "Школа супергероїв" уже три роки забезпечує право на освіту маленьких пацієнтів лікарень. Простими словами, діти, які потрапили до медичних закладів, відтепер можуть продовжувати навчання.

Торік учнями ДУ "Школа супергероїв" стали понад 10 тисяч дітей, які вимушено опинилися в лікарняних стінах. Для них у медичних закладах працюють спеціальні освітні простори, оснащені ергономічними меблями, інтерактивними дошками, планшетами та обладнанням, необхідним для проведення занять. У групах чи індивідуально, починаючи з дошкілля, сюди щодня приходять маленькі пацієнти лікарень, яких називають супергероями. Тут викладають за державним стандартом, але освітній процес підлаштований під індивідуальні потреби кожної дитини.

У цьому місці панує дитячість, але лікувальний процес вносить свої корективи. Уроки мають скорочену тривалість, а розклад формується з урахуванням медичних процедур і рекомендацій лікарів. Оцінки тут не виставляються, але за бажанням учні можуть отримати документ, який підтверджує проходження навчальних програм і інтегрованих курсів. Ці години можна буде зарахувати в звичайній школі. Наш освітній простір покликаний надавати дітям позитивні емоції. Адже виснажливі процедури можуть негативно впливати на настрій і викликати страх. Ми починаємо кожен урок з обіймів, щоб діти відчули, що знаходяться в безпеці. Тут їх підтримують і надихають, створюючи терапевтичну атмосферу через знання.

Діти віком від 3 до 18 років можуть стати учнями "Школи супергероїв". За останні три роки в країні відбулися значні зміни, закріплені новими законодавчими актами. Тепер навчання доступне для всіх дітей без винятку, незалежно від того, скільки часу вони проводять у лікарнях. Освітній процес триває протягом усього року без перерв на канікули. У відповідь на сучасні виклики, для учнів початкових класів залучені викладачі іноземних мов. Крім того, до команди додали спеціалістів, які працюватимуть у психіатричних відділеннях.

Ініціатива, що виникла з громадських зусиль ГО "Маленьке серце з мистецтвом", стала основою для запуску першого класу "Школи супергероїв" в Охматдиті у 2017 році. Тоді проект отримав підтримку від телеканалу 1+1, а кураторство школи взяла на себе телеведуча та журналістка Наталія Мосейчук. Наразі в Україні функціонують 17 освітніх центрів, які мають статус державних установ. Ці освітні простори розташовані в таких містах, як Київ, Житомир, Львів, Харків, Дніпро, Боярка, Кривий Ріг, Миколаїв, Хмельницький, Рівне, Вінниця, Полтава та Одеса. Шість з них були відкриті минулого року за фінансової підтримки Фундації Олени Зеленської.

Цього року співпраця триває. Незабаром на території України відкриються ще шість нових навчальних центрів: у Луцьку, Мукачеві, Ужгороді, Чернігові, Черкасах та Чернівцях.

Ми уважно продумуємо наші подальші дії, оскільки регулярно отримуємо запити від обласних адміністрацій та керівництв медичних закладів про відкриття нових освітніх центрів. Ми високо цінуємо наших партнерів, які сприяють розвитку нашої школи. Ця співпраця дозволяє здійснювати якісні зміни на користь дітей. У кожному місті наша школа має коло друзів і однодумців, які щоденно підтримують наших "супергероїв". Наприклад, у Житомирі до школи приходять співробітники Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова, щоб поділитися знаннями про космос. Також у різних містах вже стали звичними зустрічі наших "супергероїв" з представниками поліції та ДСНС, де вони навчають дітей правилам дорожнього руху та безпеки.

ДУ "Школа супергероїв" розвивається не тільки через відкриття нових освітніх просторів. Тут працюють над тим, щоб зробити освітній процес доступним для якомога ширшого кола дітей. 2024 року розпочато втілення пілотного проєкту -- забезпечення навчання для дітей, які проходять лікування або реабілітацію у психіатричних відділеннях лікарень. Для цього спеціалісти держ установи розробили спеціальну програму. Її імплементацію почали на базі однієї з лікарень міста Житомира. Із серпня вже понад 400 дітей з особливими освітніми потребами стали учнями "Школи супергероїв". Це і дошкільнята, і учні початкової, старшої й середньої школи, понад 2000 занять зокрема за освітніми предметами та інтегрованими курсами.

Роботу зосереджено на тому, щоб навчити супергероїв з особливими освітніми потребами вміння працювати в невеликих групах або командою, обговорювати питання, спілкуватися, розвивати вміння зосереджуватися, виконувати творчі завдання. У цьому їм допомагають спеціальні педагоги, які вже незабаром за потреби працюватимуть у кожному освітньому центрі школи.

Широкомасштабна агресія суттєво змінила діяльність державної установи. Психологічна реабілітація стала окремим важливим напрямом роботи, з урахуванням сучасних військових реалій: життя під артилерійськими обстрілами, вимушене переселення, втрата рідних та близьких, а також життя на окупованих територіях. Усі ці обставини призвели до погіршення стану здоров'я. У таких умовах традиційних занять уже недостатньо.

У кожному навчальному закладі є практичний психолог, чия роль полягає в інтеграції психологічної підтримки в освітній процес. Він має на меті вивчити особливості кожного учня, допомогти їм подолати стресові ситуації, а також розкрити їхній потенціал і надихнути на навчання. Психологи проходять спеціалізоване навчання та постійно вдосконалюють свої методи роботи.

Саме так і сталося з восьмирічним Олексієм, маленьким супергероєм з Миколаєва. Життя під окупацією, постійні обстріли та невпинний страх вплинули на загострення його хвороби. Поки лікарі займалися його фізичним здоров'ям, психолог з освітнього центру Миколаєва разом із вчителями працювала над емоційним благополуччям хлопця. Завдяки цим зусиллям Олексій швидко став одним із найуспішніших учнів у своїй школі.

Долати стрес тут допомагають не тільки дітям, а і їхнім батькам, вчителям та медикам. Адже дорослі, які оточують дитину, часто теж потребують підтримки. Тож важливо створити середовище, де всі зможуть почуватися комфортно. Тоді і дитина проходитиме лікування швидше й ефективніше.

Підтримка триває і після завершення навчання. Команда освітнього центру "Школи супергероїв" у Дніпрі продовжує консультувати матір двох братів, Костю та Женю. Хлопці вже випустилися, але ще пів року тому, коли опинилися в лікарні, потребували уваги, адже майже не спілкувалися, ігнорували дорослих і демонстрували агресивну поведінку. Для їхньої допомоги був розроблений спеціальний корекційний курс, що тривав чотири місяці, включаючи сенсорну інтеграцію, арттерапію та нейровправи. Діти швидко зреагували і досягли помітного прогресу. Окрему увагу також приділили мамі хлопців, навчаючи її правильним методам взаємодії та свідомого батьківства. Тепер родина часто навідує своїх нових друзів у "Школі супергероїв".

Супергероєві Дмитрику через вроджені фізичні особливості важко рухатися, навіть звичайні щоденні дії потребують надзусиль. Через це кілька разів на рік його домом стає лікарня. Після відкриття освітнього осередку та знайомства з учителями "Школи супергероїв" у Боярці тепер попри хворобу та виснажливі процедури він самостійно долає шлях до класу. А математика стала найулюбленішим предметом.

Однією з найзаповітніших мрій супергероїні Злати було відвідати перший клас. Однак у жовтні, в перший рік навчання, її здоров'я підвело. Шкільні стіни змінилися на лікарняні, але одного дня до палати зайшла вчителька з львівського відділення "Школи супергероїв". З того моменту дівчинка не пропустила жодного уроку.

Щодня з маленькими пацієнтами лікарень працює команда "Школи супергероїв". Це понад 240 вчителів та вихователів, асистентів. Торік було проведено понад 68 тисяч занять -- від дошкілля до старшої школи. Тут здобувають освітні перемоги, відкривають таланти, розвивають здібності, а найголовніше -- вчать мріяти. Час у лікарні мине, і після цього діти повернуться до звичного життя. Та у їхній пам'яті мають залишитися не крапельниці та процедури, а позитивні емоції, усмішки і, звичайно, знання.

У "Школі супергероїв" впевнені, що навіть час, проведений у лікарні, -- це час можливостей. Хвороба, життя в умовах повномасштабного вторгнення, тяжкі випробування накладають певний відбиток. Проте велика команда держ установи щодня працює над тим, щоб він не минав марно, вона створює умови, аби надати дітям позитивний досвід і так формувати українські особистості.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.