Сомнолог поділилася порадами щодо поліпшення якості сну та застерегла про дії, яких слід уникати перед відпочинком | УНН
Експерт поділилася порадами щодо формування корисних звичок для поліпшення засинання, такими як прийняття душу або прослуховування музики. Водночас, вживання тютюну, використання гаджетів і алкоголь напередодні сну можуть суттєво погіршити його якість.
Сьогодні, 14 березня, у світі відзначається Всесвітній день сну. Сон - це один із трьох ключових стовпів здоров'я поряд із правильним харчуванням і фізичною активністю. У цей день міжнародні медичні організації нагадують людям про проблему недосипання та безсоння, закликають людство до здорового способу життя. В коментарі УНН сомнологиня Дарʼя Пилипенко розповіла, що потрібно для якісного сну, та що не бажано робити перед сном.
За словами Пилипенка, перед сном корисно сформувати певні звички, які сприяють швидшому і кращому засинанню. Наприклад, приблизно за 40 хвилин до сну можна прийняти душ, провести час у розмовах з друзями, насолодитися музикою, записати свої тривожні думки або створити план на наступний день.
Вона наголошує, що куріння та "сидіння" в гаджетах перед сном може погано впливати на нього. За її словами, з курінням перед сном потрібно бути дуже обережним, адже воно негативно впливає на сон, тому що це збуджуюча процедура.
Оскільки куріння є психоактивною речовиною та психотропним засобом, воно безперечно активує нікотинові рецептори. Важливо зазначити, що це можуть бути не лише стимулюючі ефекти. Багато людей, наприклад, курять вранці, щоб підбадьоритися. Це не зовсім звичайна стимуляція. Проте нікотинові рецептори є досить чутливими і здатні запам'ятовувати інформацію, пов'язану з певними діями та оточенням. Це може призвести до ситуації, коли людина не може заснути без куріння, що є серйозною небезпекою. Наприклад, існують люди, які, якщо не можуть заснути вночі, йдуть курити, щоб знайти полегшення.
Поради для здорового сну: як налаштувати режим і побороти втому11.03.25, 08:38 * 202155 переглядiв
Те саме стосується і телефоні, адже їх обмеження перед сном може поліпшити його.
"Безліч є наукових досліджень, які говорять про світлове і шумове забруднення. Однак, знову ж таки, це буквально має бути не дві години, як пишуть. Буквально 40 хвилин, відкласти умовно телефон... всі пристрої сучасні мають білий, синій, зелений, фіолетовий спектр довжини хвилі. А ця хвиля коротка і вона дуже активно збуджує наш мозок. Тому проста порада хоча б за 40 хвилин там піти помитися, поспілкуватися, послухати музику, виписати тривожні думки, скласти там time-план на наступний день", - додає Пилипенко.
Вона також підкреслює, що вживання алкоголю перед сном може мати негативний вплив, але ключовим фактором є його кількість.
Дослідження вказують на те, що якісний сон може сприяти прийняттю обґрунтованих рішень. 13.11.24, 09:52 * 107630 переглядів
"Це факт. Якщо алкоголь постійно в крові, то він навіть в маленьких дозах може змінювати архітектура сну. Взагалі, починає провалювати ця фаза глибокого сну, вона скорочується. Подовшується фаза швидкого сну і сон взагалі стає менш тривалим. Знаєте, як кажуть, сон алкоголіка міцний, але короткий", - додає сомнологиня.
Додатково, вона підкреслює, що швидке занурення в сон може бути ознакою наявності проблем у функціонуванні організму.
Насправді, ліг і заснув, так не має бути. Якщо ліг і вирубився, це може бути свідченням патології. Тому що в нормі людина має засинати протягом 20-30 хвилин. Тобто це має бути такий свідомий процес розслаблення, погруження в першу фазу, така дрімота і далі погруження в сон. Якщо "відключка" - то це одразу "перескакується" в другу фазу сну, і це вже буде говорити про хронічний недосип, або якусь емоційну перевтому, що людина просто виключається. Хвилин 20 подумати, розслабитися
Вплив сну на здоров'я: способи підвищення його якості 20.10.24, 03:38 * 19002 перегляди
Вона також підкреслює, що відмінним способом заспокоїтися перед сном є прослуховування музики. Наприклад, звуки природи, дощ або класична музика можуть ефективно розслабити, адже їхня мелодика має заспокійливий вплив, що нагадує ритм серця.
Також сомнологиня підкреслила, що поширене твердження про необхідність 8 годин сну для відновлення є міфом. Вона зазначила, що оптимальна тривалість сну варіюється у кожної людини. Дехто може почуватися відпочившим після 6-7 годин сну, тоді як інші потребують до 10 годин для повноцінного відновлення.