S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl — це український проект, на який шанувальники чекали цілих 15 років.
15 років від ідеї до реалізації
7 квітня 2009 року Сергій Григорович, генеральний директор GSC Game World, вперше поділився амбіційними планами щодо створення продовження гри S.T.A.L.K.E.R. Ця заява миттєво привернула увагу гравців з усього світу, адже перша частина, що вийшла у 2007 році і була присвячена Чорнобильській зоні, викликала справжній фурор у світі відеоігор: за перший рік продажів було реалізовано півтора мільйона копій.
Випуск нової частини гри, що розповідає про альтернативні події навколо аварії на Чорнобильській АЕС, планувався на 2012 рік, але розробникам не пощастило. GSC Game World опинилася на межі закриття. У підсумку, команду розробників розформували, а сам проект було призупинено.
У 2014 році компанія продовжила свою діяльність, проте інформації про S.T.A.L.K.E.R. не з’являлося. Натомість українські розробники презентували нову версію "Козаків", ще однієї знакової української стратегії. Про Чорнобиль згадали лише через чотири роки, коли анонсували нову гру S.T.A.L.K.E.R. Цього разу планувався реліз на 2021 рік, адже саме ця дата була закодована на сайті компанії. Проте вчасно випустити гру не вдалося. Станом на 2023 рік проект все ще перебував у стадії розробки, а відомий ігровий портал PC Gaming Show вже тоді визнав його найочікуванішою грою 2024 року.
Суперечка між розробниками та російськими компаніями.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну робота над продовженням серії була призупинена з об'єктивних причин. В компанії зазначили, що не можуть продовжувати розробку гри, поки на фронті гинуть українці. Більш того, частина команди пішла на службу в армію, зокрема програміст Дмитро Ясєнєв, інші ж виїхали за межі країни. У війні проти російських агресорів під час битви за Бахмут загинув геймдизайнер першої частини S.T.A.L.K.E.R. – Володимир Єжов. Незважаючи на ці трагічні події, компанія все ж ухвалила рішення продовжити роботу над грою.
Зображення: yigal_levin/Telegram Володимир Єжов, розробник ігор S.T.A.L.K.E.R.
У зв'язку з агресією Росії щодо України, розробники прийняли рішення заборонити продаж гри на території країни-агресора, а також повністю виключити російську мову з S.T.A.L.K.E.R., включаючи всі наявні записані матеріали. Це рішення стало болючим ударом для російських фанатів, які також захоплювались грою про зону відчуження. Відзначимо, що в перших частинах серії російська мова була основною, а сама гра відображала спадщину радянської культури та взаємозв'язків між "братніми народами", що сприяло її великій популярності в Росії та інших пострадянських країнах.
Розробку гри знову запустили в Чехії. Фактично, довелося почати з нуля, створюючи сцени для сиквелу, оскільки більшість акторів залишилися в Україні, а частина з них не виходила на зв'язок. Більше того, знадобилося переозвучити деякі елементи анімації, оскільки київська студія була недоступна для роботи.
1 червня 2023 року компанія GSC Game World оголосила, що протягом півтора року російські хакери неодноразово намагалися зламати їхні системи, внаслідок чого їм вдалося отримати доступ до частини матеріалів та інформації, що стосуються тестування певних елементів гри. У документальному фільмі, присвяченому процесу розробки, одна з працівниць компанії зазначила, що "жодного дня не проходило без спроб зламів з боку росіян".
Як згодом стало відомо, російські хакери зуміли отримати особисту інформацію розробників гри та оприлюднили її в мережі. Водночас "звичайні" росіяни закликали окупантів атакувати їхні житлові райони ракетами.
У відповідь на це українці вирішили організувати флешмоб на підтримку гри, придбаваючи її в Steam ще до офіційного виходу. Один із співробітників GSC Game World зазначив, що шанувальники гри не пробачать їм, якщо новинка виявиться менш вражаючою, ніж очікувалося. У новому S.T.A.L.K.E.R. розробники особливо акцентують увагу на українській культурі, підкреслюючи своє відмежування від російських впливів і російської спадщини загалом.
Азовець, Тарас Шевченко та українські марки.
Це стане зрозуміло з перших хвилин занурення у сюжет гри, на який гравцеві знадобиться близько сорока годин. Цікаво, що обсяг тексту сценарію перевищує 350 тисяч слів. Одним із ключових персонажів сиквелу є прототип Олександра Лаптія, відомого під псевдонімом "Сей", бійця бригади "Азов". Цей колишній театральний та кінематографічний актор перетворився на 3D-модель, яка виконує важливу роль у розгортанні сюжетних подій гри.
Зображення: кадр з відеоматеріалу AZOVmedia Олександр "Сей" Лаптій.
Під час проходження сюжету гравець також наштовхнеться на низку речей, які символізують Україну та її культуру. Наприклад, під час дослідження закинутих домівок можна натрапити на стікер відомого українського банку. Ще одна деталь гри, про яку геймерам уже відомо, вказує на поему "Катерина" Тараса Шевченка. В одній з локацій маленьким шрифтом розміщений уривок з цього твору Кобзаря, але прочитати його можливо лише віддзеркаливши напис. Цю таємницю розробники відкрили під час публікації одного з перших трейлерів гри у 2020 році.
Зображення: Скріншот з відеоролика Текстові фрагменти поеми "Катерина" у анонсі гри
Ще один важливий елемент, який допоможе передати український дух, - це музика. Гравці S.T.A.L.K.E.R. матимуть можливість насолодитися композиціями таких виконавців, як ТНМК, "The Hardkiss", "Ziferblat", Христина Соловій, Меловін та багатьох інших. Особливу атмосферу створить пісня Миколи Мозгового "Край, мій рідний край", яку виконують персонажі гри. Загалом у грі буде представлено більше 450 українських пісень.
Звичайно, гравці матимуть можливість дослідити Прип'ять, відвідати готель "Полісся", колесо огляду та реактори Чорнобильської атомної електростанції. Всього відкритий світ гри охоплює більше 60 гектарів та включає 20 великих локацій для вивчення. Щоб вижити в жорстоких умовах зони, користувачі можуть використовувати понад 30 типів зброї, яку можна налаштовувати під свої потреби. Важливо зазначити, що розробники неодноразово відвідували Прип'ять, завдяки чому змогли точно відтворити архітектурні пам'ятки міста, що приваблюють як українських, так і міжнародних гравців.
Фото: stalker2.com Місто Прип'ять у грі
Розробники гри також включили в титри звернення, присвячене всім, хто захищав і продовжує захищати Україну в її боротьбі проти Росії. "Крізь страждання та втрати, війни, страхи та жорстокість, Україна вистоїть. Вона завжди долала труднощі і знову це зробить... Це присвята всім, хто боронив і боронить нашу країну. Усі, хто зробив сьогоднішній день можливим. Вічна пам'ять тим, кого забрала війна," – зазначають у своєму зверненні GSC Game World.
У цілому, можна стверджувати, що S.T.A.L.K.E.R. сприяє поширенню української культури серед широкої аудиторії, даючи гравцям можливість зануритися в атмосферу України через мову, музику та символіку. Це особливо актуально на фоні зниження уваги до війни в Україні в міжнародному контексті.
Де придбати та як насолоджуватися грою?
Гра доступна для персональних комп'ютерів та приставок серії Xbox Series. Зараз вона коштує від 1400 до 2550 гривень - залежно від наявності ексклюзивного матеріалу у версії. Навіть якщо грошей вистачить, варто також звернути увагу на мінімально необхідне програмне забезпечення комп'ютера, перш ні купувати її: операційна система Windows 10/11 х64, процесор Intel Core i7-7700K / AMD Ryzen 5 1600X, 16 гігабайтів оперативної пам'яті та 160 гігабайтів вільного місця на комп'ютері, процесори Intel Core i7-7700K / AMD Ryzen 5 1600X - це мінімальні системні вимоги, необхідні для гри у новий S.T.A.L.K.E.R 2.
Зображення: stalker2.com Процес гри в S.T.A.L.K.E.R. 2
У гру заборонено грати людям молодше 18 років. Сподіваємося, що серед більш як 113 тисяч осіб, які вчора розпочали свій шлях сталкера у зоні відчуження, за даними Steam, таких не було.