Талліннський фестиваль вирішив не виключати зі своєї програми стрічку, що розповідає про любов між українкою та росіянином на тлі війни.
Організатори кінофестивалю Tallinn Black Nights Film Festival висловили свою позицію щодо обговорення навколо демонстрації стрічки "Глухі коханці". Вони підтвердили, що фільм залишиться в програмі фестивалю.
Організатори Tallinn Black Nights Film Festival опублікували офіційну заяву у відповідь на звернення Держкіно, Одеського кінофестивалю та українців з проханням виключити з програми фільм Глухі коханці російського режисера Бориса Гуца, який розповідає про кохання української біженки і росіянина після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
У зверненні вони підкреслили, що фільм Глухі коханці не є російським фільмом, а його автор, Борис Гуц, залишив Росію після початку повномасштабного вторгнення і наразі живе у Сербії. За словами організаторів фестивалю він "виступав проти режиму Путіна і війни, розв'язаної Росією", фільм є повністю незалежним проєктом, "зроблений на власні кошти -- мінімальним бюджетом -- і знятий міжнародною знімальною групою в Стамбулі" за участю естонських авторів.
Директорка фестивалю PÖFF Тійна Локк повідомила, що фестиваль ухвалив рішення прибрати фільм з програми На підтримку України (Standing with Ukraine), зауваживши, що "в умовах полеміки, яка загострилася, це стало єдиним правильним рішенням", проте відмовилися знімати його з показу та залишили в основній конкурсній програмі. Вона назвала фільм "художньо потужним антивоєнним твором". І зауважила, що він встиг викликати бурхливі дискусії серед українців і серед росіян, хоча його ще "ніхто не бачив".
Фільм демонструє випадкову зустріч української дівчини та російського хлопця в Стамбулі. Спочатку між ними виникає симпатія, але війна в Україні вносить напругу у їхні стосунки, що закінчується актом насильства з боку молодого чоловіка. Дівчина, яка є рішучою та незалежною, не може пробачити агресію і вирішує уникати хлопця. У фіналі фільму зроблено висновок, що кохання між українкою та росіянином в умовах війни є неможливим, а героїня стверджує, що зміни можуть настати лише через століття. Деякі глядачі можуть вбачати в цьому метафору, де Україна відмовляється від Росії, як від імперії, що використовує насильство, — зазначається у заяві фестивалю.
У заяві також йдеться, що фестиваль Темні ночі "завжди підтримував "різноманіття поглядів" і був "відкритий для всіх незалежних кінематографістів, чиї роботи відбивають демократичні цінностей". Вони наголосили, що у програмі також присутні фільми режисерів з Ізраїлю та Палистини, фільми грузинських режисерів, які виступають проти цензури на Батьківщині. Також фестиваль неодноразово був майданчиком для російських і білоруських режисерів, які живуть у вигнанні і представляють погляди, протилежні офіційним доктринам їхніх країн.
Отже, прем'єра стрічки "Глухі коханці" відбудеться на фестивалі в Таллінні в неділю, 17 листопада.