Автор відомих "Ренет Симиренка" – Лев Симиренко: селекціонер і вчений, чия трагічна загибель залишила багато нез'ясованих питань.
Лев Платонович Симиренко - видатний вчений у сфері селекції, помології, теоретичного та практичного садівництва. Він був членом-кореспондентом Бельгійського товариства садівників і почесним членом Французького національного помологічного товариства. Серед його відзнак - Золота медаль від Французького товариства садівників та Велика золота медаль імені Христіана Стевена. Хоча його життя було коротким, воно було сповнене активної наукової діяльності та досліджень у садівництві, які принесли йому світову славу. Проте це не врятувало його від трагічної загибелі, і його біографи досі не можуть дійти єдиної думки щодо обставин його смерті.
Промисловці, конструктори, добродії.
Лев Симиренко з'явився на світ 6 лютого за новим стилем (18 за старим) у селі Мліїв, що розташоване в Черкаському повіті сучасної Черкаської області. Його дідусь Федір був людиною працьовитою і підприємницькою: він зміг викупити себе з кріпацтва і разом із тестем Михайлом Яхненком заснував комерційну фірму "Брати Яхненка і Симиренка". Ця компанія займалася цукровою промисловістю, беручи участь у будівництві цукрових заводів, виготовляючи необхідне обладнання та виробляючи солодощі, переважно мармелад і пастилу, у своїх кондитерських цехах. Яхненко та Симиренко також володіли суднобудівними верфями, на яких було збудовано пароплави "Ярослав" і "Українець". У родині Федора Симиренка народилося 22 дитини, серед яких два сини, Василь і Платон, отримали блискучі освіту в Парижі. Незважаючи на технічні спеціальності, які вони обрали, обидва стали відомими благодійниками та меценатами: Василь захоплювався музикою та активно підтримував діяльність Миколи Лисенка, тоді як Платон пожертвував більш ніж тисячу рублів Тарасу Шевченку на видання "Кобзаря", що стало значною сумою для того часу. На титульній сторінці книги була розміщена подяка Симиренку.
Учасник навчального процесу та борець за зміни.
Повернувшись із Франції на батьківщину, Платон зайнявся розведенням високоефективних садів. Це захоплення перейняв від нього і його син Лев. Коли батька не стало (він буквально "згорів" від туберкульозу), хлопчикові було лише 8 років, і турбота про чотирьох неповнолітніх дітей лягла на плечі його матері. Незважаючи на важке матеріальне становище, їй вдалося дати всім їм вищу освіту. Лев, який закінчив одеську гімназію із золотою медаллю, вступив на фізико-математичний факультет Київського університету, але потім перевівся в Одеський університет, але вже на відділення природничих наук. Бунтарські настрої, що панували в студентському середовищі, не оминули і Лева, особливо якщо врахувати, що дружиною керівника партії "Народна воля", революціонера Андрія Желябова була родичка Симиренка по лінії матері Ольга Яхненко. У терактах, які організовували народовольці, Лев участі не брав, але після трьох арештів за зберігання та розповсюдження нелегальної літератури та за матеріальні пожертвування цієї організації його без суду та слідства - за адміністративним розпорядженням - відправили на заслання до Красноярського краю - на 8 років.
Сибірське заслання
У Сибіру Симиренка вдалося знайти роботу садівника у місцевого золотодобувника Кузнєцова, для якого він займався будівництвом оранжерей. Попри суворі умови життя і роботи, Симиренко зробив кілька значних наукових відкриттів. Він довів, що в теплицях сибірського клімату можливо вирощувати огірки та помідори, а також багато овочів та квітів на відкритому ґрунті. У 1882 році Лев Платонович знову потрапив за ґрати, і провів цілий рік у одиночній камері. Додому, в Україну, він зміг повернутися лише через чотири роки, завдяки наполегливим зусиллям своїх рідних і друзів.
Сад у Млієві можна описати як атмосферне місце, де природа гармонійно поєднується з тишею і спокоєм.
Отримавши шанс займатися своєю пристрастю, Симиренко створив в своєму родовому маєтку в Млієві величезний сад з колекційних саджанців. Оскільки йому, як колишньому засланцю, було заборонено жити у великих містах, він не мав змоги переїхати до Одеси. Його сад став одним із найрозкішніших в Європі, де він також організував розплідник. За найконсервативнішими оцінками, у 1912 році тут налічувалося близько 3 тисяч сортів плодових дерев і чагарників: 900 яблунь, 889 груш, 350 вишень і черешень, 115 персиків, 56 абрикосів, 166 аґрусів, 45 горіхів, а також 937 інших сортів. Симиренко активно розсилав саджанці зі свого саду в різні регіони Російської імперії, включаючи північні та далекосхідні райони, Сибір та Середню Азію.
"Сорт яблок Платона Симиренко"
Займався Лев Платонович і селекційною діяльністю, найвідоміший виведений ним сорт яблук - "Сорт яблок Платона Симиренко", який він назвав на честь свого батька, сьогодні можна купити в магазинах та на ринках по всьому світу. "Симиренки" не тільки мають дивовижний кисло-солодкий смак і соковитість, але й можуть - без шкоди для свіжості та якості - зберігатися до весни. Важко навіть уявити собі, що колись цьому сорту яблук відмовляли у статусі вищого гатунку, вважаючи його надто простим - як на вигляд, так і за смаковими характеристиками.
Дослідження Криму та приватне існування
Велику роль у науковій роботі Симиренка відіграв Крим, дозволу відвідати який колишній засланець домагався дуже довго. Спочатку йому дозволили виїхати туди на лікування, а потім і для роботи, яка зайняла цілих 20 років. Результатом досліджень стала книга "Кримське промислове плодівництво", що була опублікована у 1912 році. Симиренко присвятив її своїй другій дружині Олені Уваровій, яка за кілька років до цього померла від тяжкої хвороби. Лев Платонович був знайомий з нею ще у студентські роки, але коли його відправили на заслання, вона залишилася в Україні. У Красноярську він познайомився з іншою засланкою - полькою Альдоною Гружевською. Вона доглядала Лева Платоновича, коли він захворів на тиф, і залишилася з ним у Красноярську, після того, як термін її заслання минув - Лев і Альдона стали чоловіком і дружиною, повінчавшись у тюремній церкві. Але в Україні подружжя розлучилося, а Симиренко зустрівся зі своїм першим коханням Уваровою, яка стала для нього не тільки дружиною, а й помічницею, котра брала активну участь у всіх його дослідженнях. Коли вона померла, Лев Платонович був упевнений, що ніколи більше не одружується, але через деякий час офіційно оформив стосунки з подругою своєї покійної дружини - 28-річною Софією Корішман, яка була на 22 роки молодшою за свого чоловіка. Шлюб, незважаючи на різницю у віці, виявився дуже міцним: із Софією Симиренко прожив до самої смерті, вона народила йому дочку та двох синів, одного із хлопчиків назвали Левом - на честь батька.
"Козаки звертаються з проханням до меду."
У щасливе сімейне та наукове життя Симиренка внесли свої неприємні корективи історичні події - спочатку Перша світова війна, потім революція 1917 року та Громадянська війна. Справи йшли все гірше й гірше, а потім і зовсім прийшло лихо - знаменитого селекціонера-дослідника вбили. Його смерть, незважаючи на кілька версій того, що трапилося, досі залишається загадкою. Все сталося пізно ввечері 6 січня 1920 року, коли у вікно будинку Симиренка, який на той час уже був призначений директором розплідника, постукали. Лев Платонович спитав, хто там, і з темряви йому відповіли: "Козаки звертаються з проханням до меду.". Вчений підійшов ближче, щоб подивитися, з ким розмовляє, і в цей момент у нього вистрілили. Незважаючи на те, що куля влучила в передпліччя - тобто рана була несерйозною, через пошкоджену вену він сплив кров'ю: викликаний квапливо фельдшер нічим не зміг йому допомогти. Відповіді на запитання, хто винний у смерті вченого, немає досі. Прихильники жодної з версій, згідно з якими за цими подіями могла стояти радянська влада, люди господаря в Млієві отамана Голого, випадкові грабіжники або співробітники ЧК (вона є пріоритетною останнім часом), незаперечних доказів своєї точки зору навести не можуть. Той факт, що злочинці нічого не взяли з місця злочину, окрім закривавленого верхнього одягу Лева Платоновича, не тільки не пояснює причин того, що сталося, але ще більше заплутує.
Пам'ять
В Україні дбайливо зберігають пам'ять про Лева Симиренка. На його честь названо вулиці у Києві, Одесі, Дніпрі, Черкасах та Мерефі Харківської області, провулок у Сімферополі та створений ним сад - він розташований при Інституті помології при Національній академії аграрних наук України. У 1970 року в його рідному Млієві було відкрито музей сім'ї Симиренка, 1980 року українська Академія наук заснувала премію його імені, а 1996-го "Укрпошта" надрукувала марку, на якій зображено самого Лева Платоновича, а також його батька та сина, які також зробили серйозний внесок у розвиток саду.