У Берліні планують представити оперу з проросійським змістом, що викликало обурення серед української громади, яка вимагає її скасування.
Українські культурні діячі, медійники та науковці звернулися до організаторів берлінського фестивалю Into The Open Music Festival з відкритим листом із закликом скасувати показ опери "Russia: Today" 10 травня.
Цю інформацію повідомляє українська спільнота, за даними Цензор.НЕТ.
У зверненні зазначається, що автори проєкту - композитор Євгєній Бірман, режисер Сергій Морозов, відповідальна за візуальний супровід Олександра Кареліна та лібретист Скотт Діл - створили "емоційний аудіовізуальний наратив, який виправдовує Росію через образ "стражденної нації", зберігаючи імперську ідею її особливої духовної місії та уникаючи визнання відповідальності за воєнну агресію, колоніалізм і злочини проти людяності".
Наголошується, що твір транслює російські пропагандистські наративи, ігноруючи агресію РФ проти України, та становить загрозу демократичним цінностям у Європі.
"Автори, замість того щоб критикувати гібридну війну, що її розв'язала Росія, зводять свої міркування до тези про 'взаємні упередження та політичні образи з боку Росії і Заходу', чим фактично ставлять під сумнів масштаб російської агресії та її наслідків", - підкреслюють підписанти.
Творці проєкту Russia: Today визначають свою роботу як "документальна опера", проте вже в такій формулюванні можна виявити певне спотворення.
Термін "документальний" передбачає достовірність, фактологічність та прив'язку до політичного та історичного контексту.
Проєкт Russia: Today вперше з'явився на світ у 2019 році в естонському Нарві. На той момент Російська Федерація вже завершила анексію Криму і вела активну кампанію політичних репресій, отруєнь і вбивств опозиційних діячів як у своїй країні, так і за її межами.
"У цьому наративі росіяни представлені не як співучасники агресії та колоніальної політики, а як безневинні жертви історичних обставин", - вказується в тексті.
Наводяться й приклади риторики самих авторів опери: "Сергєй Морозов та Євгеній Бірман у своїх інтервʼю називають війну Росії в Україні "відомими подіями" та "усім всім, що відбувається", а лібретист Скот Діл пропонує подивитися на росіян як на "dramatic proxy for all of us".
В завершенні свого звернення представники культури підкреслюють:
"Оскільки автори проєкту Russia: Today не висловлюють пряму критику на адресу російського уряду та армії, а також не надають критичного аналізу, історичного чи політичного контексту, цей твір стає засобом російської пропаганди, що узаконює та легітимізує дії влади та збройних сил Російської Федерації."