У містах Львів, Житомир, Хмельницький, Одеса та Калуш відбулися унікальні спеціальні покази стрічки "Залізна сотня" для глядачів з вадами зору і слуху.
У жовтні та листопаді 2024 року в чотирьох українських містах — Львові, Житомирі, Хмельницькому та Калуші — пройшли унікальні спеціальні покази робочих матеріалів документальної стрічки Юлії Гонтарук під назвою "Залізна сотня".
Унікальною рисою цих подій є адаптація фільму для осіб з вадами зору. Ця ініціатива відкриває незрячим глядачам можливість зануритися у кіномистецтво та відчути сюжет на рівних умовах з іншими.
Документальний фільм "Залізна сотня" став одним із найбільш очікуваних проектів останніх років. Його створення тривало понад десять років, і він був реалізований у співпраці з кількома європейськими фондами, а також отримав підтримку від різних українських і міжнародних організацій.
Прем'єрні покази робочих матеріалів фільму проходять ще до його офіційного виходу, що дає можливість глядачам висловити свої враження та долучитися до процесу підготовки стрічки до загального прокату.
"Зараз в Україні триває повномасштабна війна, і з кожним днем ми бачимо все більше людей, які через бойові дії отримують травми, втрачають здоров'я. Серед них багато ветеранів, які повертаються додому, стикаються із новими викликами в мирному житті. Наш фільм - це не лише про війну, це історії про військових, для військових і про те, як вони співіснують із цивільними після повернення. Тому для нас було принципово важливим зробити цей фільм доступним для всіх. Інклюзія - це не просто вимога часу, це наше зобов'язання перед тими, хто, попри фізичні обмеження, має право на доступ до культурних продуктів. Ми адаптували матеріали фільму для глядачів, щоб вони могли повністю зануритися в атмосферу кіно і відчути всі емоції та сенси, які ми закладаємо в стрічку. І оскільки робота над фільмом ще триває і знаходиться на фінальній стадії, для нас важлива думка і реакція аудиторії цих показів -- вона дає зрозуміти, чи фільм працює, і чи глядач його розуміє. Мистецтво має бути відкритим для всіх, і наше завдання - подбати про те, щоб кожен міг доторкнутися до цієї історії", - зазначила Юлія Гонтарук, режисерка фільму "Залізна сотня".
Значення цього фільму полягає в його акценті на темі співіснування військових та цивільних осіб у повоєнний час – питання, яке стане ще більш актуальним у світлі досвіду повномасштабної війни. Усі покази фільму супроводжуються участю творчої команди, що створює можливість для аудиторії спілкуватися з кінематографістами після перегляду.
"Для мене можливість отримати доступ до мистецтва та кінематографу є вкрай важливою. Цей фільм подарував мені відчуття причетності до спільного переживання, навіть якщо моя перспектива відрізняється від інших. Завдяки тифлокоментарям я змогла уявити кожен момент, відчути емоції героїв та осягнути глибину сюжету. Це не лише допомагає зрозуміти фільм, а й дозволяє залишатися на одній хвилі з іншими глядачами", -- висловила свої думки Людмила, глядачка з Кам'янця-Подільського, яка завітала на спеціальний показ у Хмельницький.
"Те, що реалізує команда проєкту 'Залізна Стіна', має величезне значення. Вони формують для нас середовище, де ми можемо насолоджуватися мистецтвом і бути активними учасниками культурного життя, що приносить відчуття рівноправності та прийняття. Такий акцент на потребах незрячих глядачів свідчить про справжню турботу та значний вклад у цю справу," -- зазначає мешканець Калуша Анатолій, який відвідав спеціальний показ робочих матеріалів фільму.
Крім Львова, Житомира, Хмельницького, Калуша і Одеси, експозиція "Залізної Сотні" також буде представлена в Києві:
Проєкт здійснюється завдяки підтримці Українського культурного фонду, а також за допомогою місцевих громадських організацій, які активно підтримують інклюзивні ініціативи, зокрема УТОГ та УТОС.