Україна вшановує пам'ять Ігоря Поклада: знаменитості, політики та близькі діляться спогадами про видатного композитора.

9 липня 2025 року Україна зазнала великої втрати — пішов з життя видатний композитор, Герой України та лауреат Шевченківської премії Ігор Поклад, якому було 84 роки. Про цю сумну подію повідомила його дружина Світлана Поклад на Facebook, написавши: "Я любила, люблю і любитиму завжди. Помоліться за Ігоря Дмитровича, за його безсмертну душу". У соціальних мережах друзі, митці, громадські діячі та політики висловлюють свої щирі спогади про маестро, чия музика стала невід'ємною частиною української ідентичності.

Деталі

Музика, яка є спільною ниткою між поколіннями.

Міністерство культури та інформаційної політики назвало Поклада творцем, чиї пісні - "музичний код" України. ""Ой, летіли дикі гуси", "Чарівна скрипка", "Тече вода", "Зелен клен" - ці мелодії єднають українців крізь епохи. Його музика безсмертна, як і любов, вкладена в кожну ноту", -- йдеться у заяві. Композитор залишив спадщину у вигляді сотень творів, зокрема музику до мультфільмів "Як козаки..." і "Енеїда", а також оперети "Відьма з Конопоті".

Спогади товаришів та колег

Поет Юрій Рибчинський, давній товариш та співавтор Поклада, поділився своїми почуттями у Facebook: "Пішов з життя мій найобдарованіший співавтор, геніальний композитор. Але його музика залишиться з нами, і він завжди буде поруч". Акторка Ольга Сумська висловила свої думки: "Кожна композиція Маестро - це відображення щастя, смутку, любові та величі України. 'Скрипка грає... Серце крає...'".

Народна артистка Анжеліна Швачка згадала про теплоту спілкування з Покладом: "Він був справжнім рентгеном у людях. Навіть коли я усміхалася, він помітив мої сумні очі і запитав: 'Усе в порядку?'. Його музика говорила за нього". Історик естради Михайло Маслій акцентував увагу на важливості дружини композитора: "Світлана Поклад була його земним Ангелом, яка дарувала йому додаткові роки життя".

Непохитність під час війни

Поклад залишив не лише музичну спадщину, а й приклад мужності. У 2022 році, під час російської окупації Ворзеля, 80-річний композитор разом із дружиною і хворою тещею три тижні ховався у холодному підвалі. Завдяки спецоперації за участі Головного управління розвідки їх евакуювали до Києва. Керівник ГУР Кирило Буданов відзначив: "Музика Поклада - камертон для кожного українського серця. Його сила духу вразила всіх нас".

Автогонщик Олексій Мочанов висловився так: "Сьогодні небо стало більш яскравим, а земля - меншою. У Раю лунає "Чарівна скрипка"". Волонтер Костянтин Гудаускас, який підтримував Поклада в останні роки, зазначив: "Його музика - це наша спадщина, ніжність і істина. Він був величним, спокійним і мудрим, як безмежний океан".

Президент України Володимир Зеленський висловив свої глибокі співчуття у зв'язку з втратою композитора Ігоря Поклада.

Спадок, що залишиться назавжди.

Народний депутат Микола Княжицький згадує про своє дитинство: "Коли з "брехунця" лунав "Дикі гуси" у виконанні Ніни Матвієнко, мій батько завжди відкладав всі справи. А пісня "Кохана" досі залишається однією з найніжніших для мене". У 2024 році Поклад був удостоєний звання "Національна легенда України", а його мемуари "По той бік рояля" проливають світло на драматичні моменти його життя, зокрема на переживання окупації.

У соціальних мережах шанувальники висловлюють думки: "Його музика - це душа України". Незважаючи на те, що його вже немає з нами, творчість продовжує згуртовувати українців, вказуючи на любов, силу духу та красу нашої землі. Вічна пам'ять майстру!

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.