Як існують незламні Суми на четвертому році війни. Місто відважних людей і розкішних троянд.

Місто виступає як північний бастіон України.

Прифронтове місто Суми продовжує існувати на фоні вибухів та звуків артилерії — фронт наближається до обласного центру. Незважаючи на це, життя в місті триває: магазини та громадський транспорт функціонують, нові кафе відкривають свої двері, а вулиці Сум радують око розцвілими трояндами.

"Телеграф" інформує про життя в Сумах на четвертому році широкомасштабної війни. На жаль, російські сили продовжують здійснювати спроби наблизитися до обласного центру.

За словами головкома ЗСУ Олександра Сирського, Сили оборони України змогли стабілізувати ситуацію у Сумській області, проте, видання "Українська правда" із посиланням на свої джерела у правоохоронних органах повідомило, що Росія вже може обстрілювати зі ствольної артилерії передмістя Сум. Попередньо подібне сталося 22-23 червня, коли під удар потрапило село Піщане.

Сум'яни мріють про мир, але вони далекі від думок про капітуляцію. В місті дуже висока підтримка військових, багато волонтерів та високий патріотичний дух. Росія, намагаючись зламати сум'ян, лише робить їх більш згуртованими та впертими в рішучості протистояти ворогу.

У місті постійно чути вибухи — як від обстрілів з боку ворога, так і внаслідок бойових дій. Місцеві жителі, хоч це і звучить жахливо, вже "привикли" до цих звуків війни. Багато часу Суми та область перебувають у стані повітряних тривог. Наприклад, у неділю, 30 червня, їх зафіксували аж п'ять. Тривалість тривог може сягати трьох-п’яти годин.

Попри це, вулиці міста прибрані та доглянуті, комунальні служби працюють та дбають про обласний центр. Суми в червні просто потопають у трояндах та інших квітах.

Проте людей у Сумах менше не стало, адже попри те, що деякі родини виїхали, в обласний центр переїхали багато людей з прикордоння Сумщини. Люди живуть своє звичайне життя наскільки це можливо в цих жахливих обставинах.

За словами Максима, жителя Сум, в місті спостерігається закриття деяких торгових закладів, зокрема меблевих магазинів та бутиків з дорогою одягом. Проте продуктові магазини продовжують свою роботу, і їхній асортимент залишається незмінним у порівнянні з періодом до війни. Максима зазначає, що з наближенням фронту деякі мешканці починають обмірковувати можливість виїзду в більш безпечні регіони України. Однак, через падіння цін на нерухомість у Сумах, людям буде важко придбати житло в інших областях.

За його словами, на вулицях стало менше дітей. Відчутна криза в області освіти -- в школах менше учнів, садочки не можуть набрати групи.

Інший мешканець обласного центру, Ігор, зазначає, що в місті активно обговорюють чутки про те, що великі торгові мережі розпродають залишки своїх товарів і не поповнюють запаси новими. Це, однак, не стосується продуктових магазинів. Він підкреслює, що рівень тривоги серед мешканців зріс на фоні обстрілів та чуток про можливий "наступ" з боку Росії, проте панічні настрої відсутні.

Ціни на продукти в Сумах в основному співпадають з загальноукраїнськими. Проте є одне суттєве зауваження — городина. Раніше в Сумах реалізовували велику кількість овочів, вирощених у місцевих господарствах, зокрема в селах, які зазнали значних руйнувань через дії росіян або стали небезпечними для життя.

Жителька Сум Олена Петрівна, що днями тимчасово переїхала з онучкою до Кам'янця-Подільського, розповіла про ціни. Фрукти в Сумах дорожчі, овочі, приблизно на тому ж рівні. Деякі позиції продуктів в Сумах, за її словами, навіть дешевші. Люди, каже Олена Петрівна, в Кам'янці привітні, ставляться до них доброзичливо та намагаються допомогти.

Громадський транспорт функціонує стабільно — маршрутки та тролейбуси курсують без збоїв. Існує можливість відстежувати рух транспорту в режимі реального часу.

Попри весь біль, що несе війна, сум'яни не перестають цікавитися мистецтвом та проводити різноманітні заходи. Наприклад, у Сумській міській галереї проводять дитячі заходи -- неділю для діток провели благодійний майстерклас з малювання, на 4 липня кіноманів 9-12 років запрошують на благодійний кіносеанс, подивитися веселу короткометражку "Tangled: Ever After" англійською -- чудова нагода прокачати мову та поспілкуватися. Також проводяться фото виставки та виставки живопису.

В центрі міста працює приватний музей старожитностей "Причал Одіссея". Його засновник сумський фотохудожник, краєзнавець та колекціонер Сергій Гуцан проводить цікаві інтерактивні екскурсії для дітей та дорослих.

Мешканці Сум, незважаючи на постійні обстріли та вибухи, зберігають оптимізм і продовжують вірити у краще. Як повідомляє місцеве видання "ЦУКР", лише за останні шість місяців в обласному центрі з'явилося більше десятка нових закладів. Серед них можна знайти як звичні кафе, так і унікальні місця. Наприклад, у G.Gallery, що знаходиться в самому серці міста на вулиці Соборній, можна насолодитися кавою або скуштувати морозиво, милуючись виставленими картинами.

Цього сезону на вулиці Кузнечній, 2 відкрився новий заклад dnk.test.sumy, який працює з четверга по неділю. Місцеві жителі Сум вважають "Дворик на Кузнечній" центром активної молодіжної діяльності та громадських організацій. У цьому просторі регулярно проходять концерти, різноманітні дискусії, стендап-виступи, благодійні заходи, ярмарки та багато іншого.

На Козацькому валу відкрився мережевий заклад ÉDES, який пропонує традиційну угорську випічку кюртошкалач. А на вулиці Харківській припаркувалася пекарня на колесах, де продається "трдельник" -- солодка випічка родом із Чехії.

Раніше "Телеграф" повідомляв, що українці нещодавно стикнулися з труднощами при купівлі квитків на напрямок Суми. Виникли тривоги щодо можливої скасування деяких потягів або зміни їх маршрутів через загрозу з боку ворога. "Телеграф" звернувся до Укрзалізниці з відповідним запитом, щоб отримати всі необхідні роз'яснення.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.