Від Одеси до Берліна: Які скарби приховують музеї німецької столиці?

Виставки в Берліні висвітлять історію картин, евакуйованих з Одеси, а також розкажуть про об'єднання експресіоністів "Синій вершник" і значні зв'язки сюрреалістів.

У наступному році музеї Берліна підготували для любителів образотворчого мистецтва безліч захоплюючих виставок: експозиція творів одного з провідних художніх музеїв України, листування видатної поетеси з митцем-експресіоністом, велика приватна колекція французького живопису та можливість зануритися у світ сюрреалізму.

Берлінська картинна галерея з 24 січня по 22 червня проводить виставку "З Одеси до Берліна. Європейський живопис XVI-XIX століть". Після повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року співробітники Музею західного і східного мистецтва в Одесі спакували найцінніші полотна і вивезли в безпечне місце. У вересні 2023-го 74 роботи вдалося доставити до столиці Німеччини, а минулого лютого близько десятка полотен стали частиною виставки картинної галереї.

Тепер відвідувачі матимуть можливість ознайомитися ще з 60 картинами з одеського музею, серед яких роботи представника флорентійської школи Франческо Граначчі, майстра офорта і видатного художника з епохи золотого століття нідерландського живопису Руланта Саверея, а також німецького пейзажиста Андреаса Ахенбаха. У цій колекції, яка була вивезена з України, можна виявити численні зв'язки з західноєвропейськими мистецькими зібраннями, проте вона залишається маловідомою в Західній Європі.

Берлінський гравюрний кабінет вперше організовує масштабну виставку, присвячену об'єднанню художників під назвою "Синій вершник". У експозиції представлені роботи засновників цієї групи — Василя Кандінського та Франца Марка, а також творчість їхніх колег, таких як Генріх Кампендонк, Август Макке та інших представників авангардного мистецтва. Окремі секції виставки акцентують увагу на графічних творах Кандінського, природних темах у творчості Марка, а також на альманасі, що носить назву "Синій вершник", та виставці "Синій вершник. Чорно-біле", проведеній групою в Мюнхені у 1912 році.

Унікальну цінність представляє листування між Францем Марком та поетесою Ельзою Ласкер-Шюлер. До літа 1914 року вони активно обмінювалися листами та вітальними листівками, які були створені власноруч. Ласкер-Шюлер поєднувала текст і зображення, тоді як Марк використовував лицьову частину карток для акварельних або тушевих малюнків, а свої повідомлення писав на звороті. На сьогодні збереглося 66 листівок від поетеси та 28 від художника. Виставка "Космос "Синього вершника" проходитиме з 1 березня по 15 червня.

Музей Боде, святкуючи 80-річчя завершення Другої світової війни в Європі, запрошує відвідувачів зануритися у філософські роздуми. Основним акцентом виставки "Ангел історії", що проходитиме з 8 травня по 13 липня, є акварель "Новий ангел" ("Angelus Novus"), створена Паулем Клее у 1920 році. Вже наступного року цей твір придбав німецький філософ Вальтер Беньямін. Коли до влади прийшли націонал-соціалісти, він вивіз акварель за межі Німеччини, емігрувавши до Франції.

Ця картина належить до ранніх "ангельських" творів Клее. Акварель стала частиною одного з останніх проектів Беньяміна, що називається "Ангел історії". Рукопис цього твору також можна знайти в берлінському музеї. Окрім того, на виставці будуть представлені фрагменти фільму Віма Вендерса "Небо над Берліном", у якому чітко прослідковується зв'язок із аквареллю Клее та її філософською трактовкою.

Нова національна галерея запрошує відвідувачів зануритися у світ сюрреалізму. Виставка "Від Макса Ернста до Доротеї Таннінг" досліджує захоплюючу історію живопису та скульптури, що охоплює подорож від Парижа, колиски цього мистецького руху, до Брюсселя та інших міст Європи.

Експозиція покаже, як роботи сюрреалістів пройшли через націонал-соціалізм і Другу світову війну та в яких куточках планети опинилися. Куратори простежили історії окремих експонатів і постаралися дати уявлення не тільки про мережу художників, арт-дилерів і колекціонерів, а й про політичні проблеми того часу.

Протягом цього року численні музеї як у Німеччині, так і за її межами святкували століття сюрреалізму у своїх експозиціях. Виставка в Новій національній галереї буде відкрита з 17 жовтня до 1 березня 2026 року.

Стара національна галерея до сторіччя від дня смерті Ловіса Корінта (Louis Corinth) організовує масштабну виставку, присвячену долі робіт одного з найбільш значущих представників Берлінського сецесіону і його дружини Шарлотти Беренд-Коринт (Charlotte Berend-Corinth). Основну увагу приділено походженню картин. Крім полотен із самої галереї, в експозиції присутні роботи, вилучені з її зібрання 1937 року під приводом боротьби з "дегенеративним мистецтвом", але не знищені, а розміщені в інших музеях. На час виставки вони знову будуть виставлені на Музейному острові. Частину картин, утім, вдалося повернути вже 1939-го.

Ловіс Корінт, разом із такими художниками, як Макс Ліберман та Макс Слефоґт, займає важливе місце в історії німецького імпресіонізму та пленерного живопису. Мистецтвознавці відзначають, що після перенесеного інсульту в 1911 році стиль Корінта став значно більш виразним. Виставка творів подружжя Корінтів проходитиме в Старій національній галереї з 18 липня по 2 листопада.

Незабаром у цьому музеї відбудеться перша публічна демонстрація повного обсягу приватної колекції французького живопису XIX-XX століть, а також творів відомих сучасних художників з різних країн, відомої як колекція Шарф. Історія цієї колекції бере початок з берлінських зборів Отто Ґерстенберга, які включали роботи іспанського майстра Франсиско Гої, а також французів Гюстава Курбе та Едгара Дега. Хоча частину колекції було втрачено під час війни, дочці Ґерстенберга, Марґарете Шарф, вдалося врятувати більшість творів і передати їх своїм синам - Вальтеру та Дітеру.

Перший син, разом із дружиною Євою та сином Рене, розширив французьку складову колекції, включивши в неї роботи таких видатних художників, як Клод Моне, Поль Сезанн, П'єр Боннар, Анрі Матісс і Пабло Пікассо. Сьогодні традицію сімейного колекціонування продовжують Рене Шарф і його дружина, які акцентують увагу на сучасному мистецтві, доповнивши свою колекцію творами таких митців, як Семюель Френсіс, Даніель Ріхтер і Катаріна Ґроссе. Ознайомитися з колекцією Шарф можна з 24 жовтня до 15 лютого 2026 року.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.