"Сьогодні в Одесі частка 'ватників' становить 40%": соціолог роз’яснив, яким чином війна змінила суспільство.

Широкомасштабне вторгнення в Україну призвело до значних змін у самоусвідомленні громадян. Соціологічні дослідження вказують на те, що в країні формується мононація за критерієм "свій-чужий".

Про це спеціально для OBOZ.UA розповів політик, голова наглядової ради Інституту стратегічних досліджень та прогнозів "Янус", соціолог Ігор Гринів. Він зазначив, що чужою українцям стає "вата", навіть донедавна російськомовні категорично відмовляються з нею спілкуватися.

"З початком війни я активно досліджував ситуацію в Одесі та Харкові, зокрема, намагався зрозуміти, як змінилося сприйняття ідентичності, патріотизму і ставлення до терміна "вата". За результатами численних опитувань до війни в Одесі співвідношення прихильників і противників "вати" становило 70% до 30%. Після року конфлікту ці цифри змінилися, і тепер вже 60% населення підтримує патріотичні настрої, тоді як 40% залишаються на іншій стороні", - відзначає соціолог.

Він зазначив, що зміна ідентичності українців відбувається у радикальному ключі: люди більше не намагаються вести дискусії чи переконувати тих, хто має проросійські погляди, а просто обривають спілкування з ними.

"Таким чином, діє принцип "свій-чужий". У цей момент ми перетворюємося на мононацію," - переконаний Ігор Гринів.

Соціолог каже, що така радикалізація пов'язана з втратою певних територій та фактом, що ті, хто почувається чужим у нинішній Україні, "поїхали кудись".

"Я переконаний, що суспільство отримало настільки сильний урок від війни, що філософія "какая разница" не буде сприйнята в найближчому майбутньому. Навіть ті, хто раніше висловлював цю думку, тепер вже не можуть так безтурботно ставитися до ситуації - їхні власні трансформації також стали очевидними", - зазначив Ігор Гринів.

Радикалізація на основі принципу "свій-проти-чужого" стала причиною того, що навіть вельми виснажені війною особи не готові погодитися на несправедливий мир.

"Хоча вони відчувають значну втому, громадяни не погодяться на несправедливий мир. Люди явно не готові відмовитися від своїх прагнень і, попри всю втомленість, здатні ще витримати чимало. Головним завданням залишається завершення війни, при цьому попит на справедливість є надзвичайно високим. Однак пропозиція "миру" від Трампа, наприклад, сприймається суспільством як несправедливість, тому її не можуть прийняти", - зазначив Ігор Гринів.

Як повідомляє OBOZ.UA, незважаючи на те, що Україна щодня страждає від терористичних дій Росії, на жаль, деякі українці продовжують слухати "творіння" артистів з країни-агресора. Нещодавно, пісня Homay російського колективу Ay Yola, який відкрито підтримує війну та допомагає загарбникам, зайняла перше місце в українському чарті Apple Music.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.