Згідно з Чернотицьким, основна мета Суспільного мовлення полягає в інформуванні, освітленні питань, а вже потім в забезпеченні розваг.

Микола Чернотицький. Зображення: Суспільне.

"Не було жодного тиску. Наші новини, як завжди, залишаються незалежними."

Кожна влада має бажання, якщо не повністю контролювати інформаційний простір, то принаймні вносити в нього свій вплив. Чи стикалися ви з тиском з боку влади під час виборчих кампаній?

Якщо розглядати процес вибору голови правління, то це питання вирішується в рамках Наглядової ради. Щодо нашої щоденної діяльності, то вона проходила в стандартному режимі. Ми не відчували жодного тиску. Наші новини залишаються такими ж незалежними, як завжди.

"З ранку 6 години 24 лютого ми розпочали наше мовлення."

24 лютого 2022 року, в день початку повномасштабного вторгнення, до центрального офісу Суспільного мовлення прийшли незнайомці. Вони посилалися на усну інструкцію міністра культури Олександра Ткаченка і вимагали припинити трансляцію програм Суспільного, натомість закликаючи включити передачі телеканалу "Рада". Які події розгорталися в той момент на Суспільному?

24 лютого ми розпочали ефір о 6 ранку, висвітлюючи події, як і всі інші телеканали. Приблизно о 16:00 з нами зв'язалися представники Міністерства культури з проханням щогодини робити 10-хвилинні включення новин з телеканалу "Рада" через введення воєнного стану. Через деякі технічні складнощі не завжди виходило вчасно здійснити ці включення. Зрештою, до нас надіслали двох осіб: одного з поліції та представника телеканалу "Рада" з інструкцією повністю переключити наше мовлення на канал "Рада". О 19:00 ми здійснили перемикання всіх каналів на "Раду". Наступного дня, після кількох обговорень з міністром, ми заявили про можливість перегрупуватися та приєднатися до Єдиного марафону, що в підсумку і відбулося.

Наше прагнення полягає у підтримці високих стандартів незалежної журналістики та забезпеченні її доступності різними способами.

Які цілі ви плануєте досягти впродовж наступних 4 років у сфері розвитку цифрових платформ?

По-перше, це доступність. Ми маємо бути всюди, де це зручно споживачам. Під час війни змінився спосіб споживання інформації. Якщо до 2022 року основним способом доставки і споживання новин було телебачення, то зараз це діджитал платформи. Там є як можливості, так і загрози. За дослідженнями на 2022 рік серед 100 найпопулярніших Telegram-каналів лише 4 чи 5 належали справжнім медіа. Все інше в кращому разі це інфлюенсери, а в гіршому - це просто анонімні канали. Наше завдання - продовжувати якісну і незалежну журналістику та бути доступними усіма можливими способами, щоб люди могли отримувати якісну інформацію.

На сьогодні з 34 YouTube-каналів Суспільного 24 мають срібну кнопку

Нашою важливою перевагою є розвинена мережа регіональних офісів. Протягом останніх років ми заснували 6 регіональних центрів, що об'єднують кілька областей. Які кроки можна зробити для зміцнення регіональних редакцій, щоб вони стали більш залученими до місцевої аудиторії?

Деякі хаби поки що в процесі створення. Регіони - це наша сила. Жодне медіа в Україні не має такої розгалуженої мережі. Ми продовжуємо інвестувати у гіперлокальну мережу. Тобто це створення журналістських осередків не лише в обласних центрах, а ще й кількох регіонах. Що ближче ми будемо до громад, то краще. Самі хаби - це координація і підтримка. Завдяки правильній роботі в багатьох з них з'являється якісна документалістика. Наше завдання - показувати всю країну. Філії в нас суперактивні. Вони різні за рівнем розвитку. Є суперкруті - Чернігів, Харків, Суми, є дещо слабші, але загалом вони роблять чудову роботу. На сьогодні з 34 YouTube-каналів Суспільного 24 мають срібну кнопку. Сподіваюся, що за кілька тижнів чи місяць основний канал "Суспільне Новини" отримає мільйон підписників. Це буде золота кнопка.

Радіо буде більше в різних формах

Українське Радіо беззаперечно займає лідируючу позицію у споживанні новин серед усіх радіостанцій. Які, на вашу думку, перспективи розвитку радіо в найближчому майбутньому?

Наше завдання - інвестувати в діджитал і підтримувати класичні платформи. Радіо буде виходити за межі FM-мовлення. У нас є багато контенту, який ми маємо перепаковувати. Це стрімінгові канали, там де радіодрама, аудіокнижки тощо. У нас є прекрасний досвід Радіоточки. Радіоточку хотілося би таки втягнути в FM. Сподіваюся, після зняття колізій в законодавстві Нацрада підтримає цю ініціативу і надасть частоту в місті Києві. Тому радіо буде більше в різних формах.

Микола Чернотицький та Сергій Стуканов в студії Українського Радіо. Фото: Українське Радіо.

40% нашого бізнесу - це новини

Одна з постійних проблем Суспільного Мовлення полягає в недостатньому фінансуванні. Протягом восьми років свого існування Суспільне жодного разу не отримувало кошти в обсязі, передбаченому законодавством. Згідно з нормативами, 0,2% від бюджету попереднього року повинні віддаватися на підтримку Суспільного Мовлення. Які можливості існують для поліпшення фінансування, і які альтернативні джерела фінансування можна розглянути?

Суспільне продовжить працювати з публічними фінансами. Хоча можна варіювати, з якого податку отримувати відрахування, це питання стане особливо актуальним у повоєнний період. Наразі Україна активно просувається в процесі європейської інтеграції. Відповідно до статті 5 Закону про свободу медіа в Європі, держави зобов'язані забезпечувати незалежне фінансування та розвиток Суспільного мовлення. Це більше питання політичної волі. Суспільний мовник є важливою складовою демократичного суспільства. У цьому році ми отримали дещо більший бюджет, за що щиро вдячні депутатам, уряду та міжнародним партнерам. Ми активно демонструємо нашу діяльність та її мету. Основними завданнями Суспільного мовника є інформування, освіта та тільки потім розваги. Значну частину наших інвестицій ми спрямовуємо на новини, які складають 40% нашої діяльності.

Різниця в рівнях заробітних плат становить приблизно 30%.

Як знайти рішення для питання зарплат?

Цього року ми зменшили дистанцію між ринковими зарплатами та оплатою праці на Суспільному, але цього, на жаль, недостатньо. Навіть у Європі працівники суспільних мовників отримують дещо менше, ніж їхні колеги в комерційних компаніях. Проте є й переваги: тут ти можеш займатися справжньою журналістикою, і ніхто не вказуватиме тобі, як діяти. Наразі різниця в рівні зарплат складає приблизно 30%.

Планується створити приблизно 200 годин україномовного контенту для дітей.

Суспільне має намір розробити спеціальний контент для дітей. Які саме формати можуть бути запропоновані?

Цього осені ми плануємо запустити додаток "Бробакс" для дітей. У ньому буде близько 200 годин контенту українською мовою, як оригінального, так і адаптованого з інших європейських мов. Батьки зможуть легко вмикати дітям україномовний контент, що є надзвичайно важливим. Крім того, ми продовжимо виробництво документальних фільмів і спробуємо свої сили у створенні художнього кіно.

Популярність бренду Суспільного становить 80%, а щотижневе споживання новин досягає 32%.

Рівень довіри до Суспільного становить 80%, що перевищує навіть показник BBC, якому довіряють лише 56%. Яким чином можна перетворити цю довіру на зростання рівня споживання?

Нам необхідно трансформувати рівень впізнаваності в активне споживання. Впізнаваність нашого бренду становить 80%, тоді як щотижневе споживання новин досягає лише 32%. Потрібно перетворити цю впізнаваність на справжнє споживання контенту. Це завдання для маркетологів, контент-менеджерів та інших фахівців: вони повинні постійно підкреслювати, чому варто обирати Суспільне. Це схоже на регулярні відвідування спортзалу...

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.