ЗМІ: Андрій Пишний, очільник НБУ, зробив з благодійності комерційний проект - ІНФОРМАТОР.

Якби Френк Андервуд працював у Києві, його сценарій виглядав би так: голова Нацбанку запрошує банкірів і фінансистів на благодійний аукціон своєї дружини. Вони щедро викладають сотні тисяч доларів за картини, спеціальні лоти та "особливі" вечері, знаючи, що ці витрати - інвестиція в майбутнє. Бо хто відмовить меценату, який так вчасно підтримав "добру справу"?

У серіалі House of Cards схожий механізм використовував лобіст Ремі Дентон, який представляв інтереси великої нафтової компанії. Він робив величезні пожертви у фонд дружини Френка, Клер Андервуд, що займалася соціальними проєктами. Це дозволяло йому тримати доступ до найвпливовішої людини у Вашингтоні. Коли ж компанія потребувала підтримки, Френк "випадково" ухвалював потрібні рішення в Конгресі, не залишаючи жодних юридичних зачіпок для розслідування.

В Україні ж роль конгресмена виконує сам очільник Нацбанку, а фінансові акули приходять до його дружини не просто заради мистецтва. Таким чином вони, ймовірно можуть вирішити свої проблеми, які вартують значно більше, ніж лоти на аукціоні.

Пошукайте жінку, яка має ім'я Людмила.

В Україні триває гучний скандал, пов'язаний із дружиною голови Національного банку Людмилою Пишною, який не вщухає вже кілька тижнів. Наталія Заболотна, співзасновниця Art Ukraine Gallery, висловила звинувачення, що не всі кошти, зібрані на благодійні цілі, були передані фактичним одержувачам. У відповідь Людмила Пишна оголосила про намір звернутися до суду для захисту своєї честі та репутації.

Нагадаємо, що з квітня 2023 року Наталя Заболотна та Людмила Пишна активно представлялися як співзасновниці проєкту на сторінках галереї в соціальних мережах, спільно реалізуючи благодійні ініціативи. Багато фотографій з цих аукціонів зберегли моменти з участю Наталії Заболотої, Людмили Пишної та нинішнього голови НБУ Андрія Пишного, який брав участь у більшості подій. Його внесок залишився б непоміченим, якби не виникли конфлікти між жінками. В процесі обміну взаємними претензіями з'ясувалося, що у цій команді Заболотна відповідала за візуальну складову, тоді як родина Пишних займалася залученням заможних і впливових гостей.

Важливо зазначити, що ініціатива, започаткована Наталією Заболотною, засновницею Art Ukraine Gallery та президенткою "Фонду гуманітарного розвитку України", у співпраці з Людмилою Пишною, співзасновницею ГО "Відчуй", почала діяти у "Домосфері" з травня 2023 року. Проект фокусується на проведенні "тихих аукціонів". На цих аукціонах були присутні українські підприємці та банкіри. За даними деяких джерел, Андрій Пишний нібито особисто запрошував представників банківського сектора до участі в аукціонах, і в цей же час у деяких банках проходили перевірки з боку НБУ.

Тихі торги = прихований лобізм.

Під час розгортання скандалу Наталя Заболотна зазначила, що за майже два роки роботи галерея зібрала 4,5 млн грн, але фонд "Відчуй" на благодійні цілі виділив лише 3,5 млн грн. Проте навіть ця сума виглядає заниженою, адже сама Заболотна в інтерв'ю повідомила, що один з лотів — гітара — була придбана Сергієм Тігіпко за 15 тисяч доларів (близько 600 тис. грн), а подібних лотів налічувалося десятки, якщо не сотні. Наприклад, у травні 2023 року в медіа з'явилася інформація про те, що на "тихому" аукціоні було представлено 300 робіт сучасних художників. Хоча зрозуміло, що не всі роботи знайшли своїх покупців, і не кожен лот продавали за 600 тисяч, питання виникають, коли один лот становить шосту частину всіх надходжень за два роки.

Концентрація гостей, що мають зв’язок з фінансовим сектором, є вражаючою. Хоча аукціони проходили в "тихій" атмосфері, учасники не робили великих заяв, проте деякі з них все ж потрапили в об’єктиви колег. Зокрема, Сергій Тігіпко, власник "Універсал Банку", неодноразово з’являвся на цих заходах. Наприклад, на аукціоні в грудні 2023 року, де він придбав гітару за 15 тисяч доларів, зібрався справді "зірковий" склад гостей. Ведучим вечора виступив бізнесмен Гарік Корогодський, який нібито придбав обпалені купюри з серії "Гроші війни". На фотографіях з лотами можна також помітити співвласника monobank Олега Гороховського, власника інвестиційної компанії Dragon Capital Томаша Фіалу та нардепа-бізнесмена Сергія Таруту.

Екс-нардеп Борислав Береза висловив думку, що участь банкірів у цих аукціонах дозволяла їм заручитися підтримкою керівника НБУ Андрія Пишного.

Це був успішний бізнес-проект. Нам запам'яталася така деталь: "Тігіпко з вагітною дружиною завітали на річницю Art Ukraine Gallery". Люди активно відвідували цей захід. Більше того, я чув від представників банківського сектору, що навіть банкіри приходили туди, оскільки всі знали про присутність Пишного в галереї. Таким чином, купуючи твори мистецтва та беручи участь в аукціонах, вони зміцнювали зв’язки з головою Національного банку. Це звичайна практика для лобістського середовища. Треба зазначити, що такі ситуації спостерігаються і на Заході, тут це не викликає подиву. Усі, з ким я спілкувався, підтвердили: так, банкіри відвідували заходи, купували картини для зміцнення зв’язків, підтримували благодійні ініціативи, адже знали, хто стоїть за цим бізнесом. Всі усвідомлювали, що Ви (Наталя Заболотна) є стратегічним розумом, але за вами стоять представники родини Пишних, — зазначив Береза.

У середині лютого ми звернулися до Сергія Тігіпка та Олега Гороховського за їхніми думками щодо участі в аукціонах, але наразі ми не отримали від них жодних коментарів.

Щодо залучення Олега Гороховського до аукціонів, одне з видань у серпні 2024 року здійснило розслідування, в якому висловлювалося припущення, що його активна участь у благодійності сприяла уникненню значних податкових зобов'язань.

"Михайло Рогальський, в інтерв'ю виданню Forbes заявив, що прибуток monobank в 2023 році становив 9 млрд грн. На фоні цієї цифри 1 млрд грн податків виглядає як ухиляння від сплати цих самих податків. І це значно більше за суму прибутку, яку офіційно показав Універсал банк (1,9 млрд грн).

Банківський нагляд навмисно ігнорує доходи окремих фінансових установ, в той час як їхні власники "вдячні" за це участю в благодійних аукціонах, що проводяться дружиною голови НБУ Людмилою Пишною. Чи згадуєте, як наприкінці року парламент прийняв закон, який зобов'язав банки сплачувати 50% від надприбутків за депозитними сертифікатами?

⁃ 1.12.2023 Людмила Пишна, "у вузькому колі" проводить аукціон, де дуже великі ставки роблять власник "Універсал банку" Сергій Тігіпко та співвласник monobank Олег Гороховський. 1.01.2024 "Універсал банк" звітує, що витрати банку на відрахування у резерви зросли до 2,5 млрд грн з 44 млн. грн у листопаді 2023. Цей трюк із зростанням резервів допоміг занизити відрахування до бюджету до 1.25 млрд грн.", -- зазначається у розслідуванні.

Діяльність Тагієва згадується у справі, коли 2 лютого 2017 року при отриманні хабара було затримано на місці злочину співробітниками СБУ начальника департаменту платіжних систем НБУ Сергія Шацького. На думку правоохоронців, Тагієв, Шацький та інші фігуранти цієї справи були негласними партнерами у корупційних схемах, пов'язаних із отриманням "ВАП-Капітал" ліцензії на організацію внутрішньодержавної платіжної системи "Кріп". Згідно з декларацією за 2023 рік Сергій Шацький досі працює в НБУ -- на посаді керівника з питань програмного менеджменту.

"Ощадбанк" і Юрій Каціон: які факти варто знати

У цьому контексті Борислав Береза звернув увагу на цікавий момент: "Домосфера" має значний борг перед "Ощадбанком".

Андрій Пишний раніше очолював "Ощадбанк", а тепер займає посаду керівника Національного банку. Нещодавно банк намагався продати свою будівлю через аукціон, але покупці не знайшлися. Тепер, виявляється, проблеми з боргами зникли або були вирішені через рефінансування, оскільки підписано договір оренди з пані Пишною. Я звернувся до "Ощадбанку" з питанням про це, проте отримав відповідь, що вони не можуть офіційно підтвердити цю інформацію, оскільки це дуже делікатна тема. Що ж відбувається насправді? Людина, яка керує Нацбанком, дозволяє рейдерські дії щодо структури. Дехто може вважати це звичайним бізнес-конфліктом, проте у даному випадку не використовуються державні механізми.

Згодом Заболотна в одному з інтерв'ю зазначила, що у її відстороненні Людмилі Пишній сприяв її чоловік, голова НБУ Андрій Пишний, ймовірно, використовуючи своє впливове становище.

"Дивним чином подовження кредитного договору між "Ощадбанком" і ТЦ "Атмосфера" точно співпадає за часом з повідомленням від Жукова, який є керуючим активами Дмитра Буряка, про розірвання угоди з моїм ФОП та укладення нового договору на галерейний простір з Людмилою Пишною, дружиною голови Національного банку. Варто зазначити, що всі ці події відбувалися на фоні моїх вимог щодо звітування про благодійні кошти, а також підкреслювали відсутність у той час будь-якого внеску з її боку в розвиток і діяльність галереї, незважаючи на її статус партнерки," - підкреслила вона.

При цьому на фотозвітах з благодійних аукціонів можна побачити заступника голови правління "Ощадбанку" Юрія Каціона.ґ

Усі ці факти та зображення свідчать про ймовірний лобізм між фінансовими установами та керівництвом Національного банку України, використовуючи благодійні аукціони як інструмент. Хоча озвучені суми зібраних коштів виглядають вражаюче, фактичні доходи галереї та їхнє подальше використання викликають сумніви, особливо з огляду на відсутність прозорості у фінансових операціях.

У цьому ж інтерв'ю Наталя Заболотна зазначила, що не відкидає можливість існування додаткових "пожертв" від підприємців, які проходили поруч з аукціонами.

Активна залученість провідних банкірів у закритих подіях, що організовуються особами, близькими до керівництва НБУ, може вказувати на те, що мистецькі аукціони використовуються як інструмент для формування лояльності з боку регулятора. Це підтверджують не лише відомі учасники аукціонів, а й непрямі фінансові результати для деяких банків після проведення таких заходів.

Відсутність офіційних заяв від основних учасників лише збільшує підозри щодо непрозорості процесів та можливого використання благодійності для уникнення сплати податків і фінансових маніпуляцій.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.