Тоні Джадт є людиною-пілігрімом. Думаю, це один із найглибших інтелектуалів другої половини ХХ століття. Його Postwar – це дуже важлива книга для всіх, хто цікавиться повоєнною історією Європи. Але «Думаючи про ХХ століття», Thinking the XXth century є книжкою особливою: це розмови Тоні з Тимоті Снайдером, які тривали під час тяжкої хвороби Джадта, фактично до його смерті.
Він хворів на дуже незвичну хворобу, ALS, і параліч піднімався усім його організмом, зачіпаючи один орган за іншим, приковуючи його до ліжка, до апарату штучного дихання. Тобто це не проста добра книжка про історію ХХ століття – вона ще дуже зворушлива. Пам’ять про те, яким було ХХ століття, і водночас розповідь про боротьбу проти власного болю і власної смерті. Тут багато речей живуть разом: історія, література, власний досвід Джадта, від його участі в молодіжних акціях до його захоплення сіонізмом і життя в ізраїльських кібуцах…
Для мене ця книжка, як і багато інших зі схожого жанру, де переплітаються індивідуальна біографія та біографія століття, дихання людини та дихання суспільства – як «Вчорашній світ» Стефана Цвейґа, «Родинна Європа» Чеслава Мілоша, «Загробні записки» Шатобріана, як, наприклад, автобіографія Артура Кестлера або такі художні речі як «Any Human Heart» Вільяма Бойда – всі ці речі мене захоплюють. Мені здається це унікальний дар: бачити мале і бачити велике одночасно, розуміти своє персональне життя і розуміти життя суспільства одночасно.