Чим барокова музика відмінна від нинішньої? Нинішня здебільшого виражає почуття; барокова — організовує почуття. Нинішня є виплеском почуттів назовні, вона дозволяє нам вийти за межі себе, вона є контактом з зовнішнім світом, любов’ю до нього чи ненавистю до нього. Барокова музика (Бах, наприклад) робить інше: вона звернена всередину, організовує емоції в якусь живу структуру, дає їм співіснувати, жити одна з одною, не конфліктуючи між собою. Вона займається архітектурою душі. У цьому сенс поліфонії: вона прагне подивитися на мелодії та голоси як на будівничі матеріали, які слід допасувати один до одного, навіть якщо вони здаються несумісними. Коли ви слухаєте бароко, все в вашій душі стає на свої місця. Радість і смуток, любов і гнів.
Концерти для клавіру з оркестром є твором, який я слухаю з ранньої молодості. Тоді в мене був плеєр Walkman, концерти мені переписала моя двоюрідна сестра, і цю музику я слухав дуже багато, постійно. Зараз я до неї повернувся, але на інших носіях, звісно.
Особливість того, як Ґульд грає Баха – саме в архітектурі музики. В барокко дуже багато почуттів, і я думаю, що з точки зору чуттєвості це була найпотужніша музична культура, емоції тут як пружини, стримані, але дуже сильні, без «пристрастей», але з великою глибиною і сумом. Але водночас музика тут підпорядковується законам математики, навіть геометрії: тут є прагнення симетрії, ритму. Бо що таке симетрія? Це розуміння, що в житті є «вибіркові спорідненості», як сказав би Ґете, що ми проходимо постійно через якісь одні й ті самі питання і ситуації, і просто по-різному на них відповідаємо.