3 травня: Яке свято відзначають сьогодні, всі подробиці про цей день.
ДЕНЬ 1165: АГРЕСІЯ РОСІЇ - DAY 1165: RUSSIAN AGGRESSION
3 травня відзначають Світовий день свободи слова в пресі, День Сонця, Світовий день лісових садочків для дітей, День поширення інформації про дитячий інсульт, Світовий день боротьби з анкілозуючим спондилітом, Міжнародний день дикої коали, Міжнародний день астрономії (Весняний день астрономії), День кондитера, День вуличного музиканта, Всесвітній день садівництва, Всесвітній день лабіринту, Всемірний день безпілотників (Світовий день дронів).
Тридцять років тому, у 1995 році, Президент Леонід Кучма підписав указ, яким було встановлено перший орден України після 1991 року — орден Богдана Хмельницького.
Орден, призначений для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України. Автор знаків ордена -- художник Олексій Руденко. Орден має три ступені.
Православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Феодосія Печерського.
Світовий день свободи слова в пресі
Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A/DEС/48/432.
Свобода у вираженні людьми власних думок та відкритий доступ до інформації -- невід'ємні складові демократичного суспільства. Недаремно голос журналістів здавна вважається голосом громадськості, адже саме завдяки їхній діяльності ми можемо робити вибір, який базується на фактах. Проте далеко не завжди журналісти можуть виконувати свою роботу без страху й стороннього тиску -- висвітлення небажаних для владних чи кримінальних структур фактів часто призводить до ризику загинути або потрапити за грати. Нагадуванням про необхідність поважати свободу ЗМІ, а також приводом для обговорення журналістської професійної етики є Світовий день свободи слова в пресі, який відзначається щороку 3 травня.
День Сонця
Святкується кожного року з 1994-го на пропозицію Міжнародної асоціації сонячної енергії.
Цей день, вперше ініційований президентом Джиммі Картером у США в 1978 році, з тих пір став символом "сонячних" ініціатив у різних куточках планети, сприяючи переходу на відновлювальні джерела енергії.
Всемірний день безпілотників (Світовий день дронів)
Міжнародний день дронів, також відомий як Міжнародний день безпілотників, відзначається з 2015 року. Цю подію вперше організували у США Сара та Девід Оніл. Святкування припадає на першу суботу травня.
22 березня 2015 року ентузіаст дронів та учасник шоу That Drone Show Девід Оніл організував незабутні перегони на пляжі, де запустив безліч чорних і білих літальних апаратів. Ці дрони не лише літали над головами, але й передавали відео та видавали кумедні звуки. Подія викликала великий сміх у глядачів, і Девід вирішив, що варто проводити день дронів щорічно. Однак він змінив дату на травень, щоб скористатися більш теплою та ясною погодою. З 2016 року Міжнародний день безпілотників святкується в першу суботу травня.
Основна мета заходу полягає в демонстрації того, що використання дронів не обмежується лише військовими та розвідувальними цілями. Організатори прагнуть підкреслити, що безпілотні технології відкривають широкі горизонти для мирного застосування: вони можуть допомагати у рятуванні людей, які потрапили в небезпеку, оцінювати стан сільськогосподарських культур та сприяти розвитку економіки в різних сферах.
Світовий день лісових садочків для дітей
Світовий день лісових садочків для дітей відзначається щорічно 3 травня, зазначає важливість природного середовища у вихованні дітей. Цей день об'єднує, так звані, лісові дитячі садки з понад 20 країн світу, сприяє обміну досвідом та популяризації концепції навчання на відкритому повітрі.
День поширення інформації про дитячий інсульт
Щороку у першу суботу травня відзначається День поширення інформації про дитячий інсульт, щоб підвищити обізнаність дітей про ризик інсульту та сприяти ранньому виявленню та лікуванню.
Світовий день боротьби з анкілозуючим спондилітом
Світовий день боротьби з анкілозуючим спондилітом відзначається в першу суботу травня кожного року, щоб підвищити обізнаність про анкілозуючий спондиліт (АС), тип артриту, який вражає переважно хребет.
День кондитера
Свято кондитерів відзначається 3 травня і присвячене професіоналам, які займаються виготовленням різноманітних десертів. Це важлива дата, що має глобальне значення для всіх, хто працює в цій смачній сфері.
День вуличного музиканта
Свято вуличної музики з кожним роком залучає все більше міст і країн. Традиційно перша субота травня відзначається як День вуличного музиканта. Святкування проходить у рамках різних проєктів, що варіюються в залежності від масштабу події. Це може бути як одноденний музичний фестиваль, так і цілий марафон музичних подій.
У цей день відзначають свій день народження:
125-та річниця від дня народження Миколи Федоровича Яковченка (1900-1974), видатного українського актора театру та кіно.
120 років від дня народження Юрія Андріяновича Лавріненка (1905-1987), українського літературознавця, публіциста, есеїста, критика, редактора, дослідника "Розстріляного відродження" (США).
Цього ж дня:
1991 - У столиці Намібії підписана "Віндхукська декларація", що закликає уряди держав всього світу забезпечувати свободу преси і її демократичний характер. За рішенням ЮНЕСКО визначений як Світовий день свободи слова в пресі;
1995 рік - Президентом Л.Кучмою було запроваджено перший орден України після 1991 року - орден Богдана Хмельницького.
2004 рік - Протестантські громади, які на протязі століть функціонували окремо в Нідерландах, об'єдналися в єдину Протестантську церкву Нідерландів.
2014 - Заснування добровольчого батальйону "Айдар".
Релігійне торжество:
День вшанування пам'яті святого Феодосія, ігумена Києво-Печерського монастиря.
Преподобний Феодосій Печерський вважається одним з основоположників чернечого життя. Його ім'я йде слідом за засновником монастиря святого Антонія, оскільки саме завдяки Феодосію Печерському обитель набула статусу центру благочестя, святості та високої культури в Давній Русі. Крім того, у 1108 році преподобний Феодосій став другим святим, який отримав канонізацію після князів Бориса і Гліба.
Феодосій жив у XI столітті і з'явився на світ у Васильєві, нині відомому як Васильків, поблизу Києва. Ще з юних років він проявляв інтерес до церковного життя, тому попросив батьків навчити його читанню священних текстів. На жаль, хлопчик рано втратив батька, а його мати не бажала, щоб він обрав шлях чернечого служіння. В результаті, у віці 24 років Феодосій таємно покинув рідний дім і прийняв чернецтво в Києво-Печерському монастирі.
У 1057 році Феодосія було обрано ігуменом монастиря, проте навіть на цій високій посаді він не оминав найскладніших завдань. Його відомі досягнення привабили до обителі численних ченців. Коли Феодосій почав працювати над удосконаленням монастирських справ, він впровадив у ньому статут Студійського монастиря, розташованого поблизу Константинополя.
Великі київські князі, зокрема Ізяслав, приїжджали поговорити з Феодосієм. Він не боявся викривати сильних світу цього і виступав заступником незаконно засуджених - судді переглядали такі справи на прохання ігумена.
Преподобний покинув цей світ через рік після кончини Антонія, 3 травня 1074 року, не доживши до свого 40-річчя. Його поховали в печері, в якій він провів своє життя. У 1091 році мощі святого були знайдені преподобним Нестором і згодом перенесені до Успенського собору Печерського монастиря. До нього приходили паломники з усіх куточків Київської Русі, щоб віддати шану.
Коли боялися навали Батия, печерські ченці сховали святі мощі "під спуд" собору, точне їхнє місце знаходження невідоме.