Благодійний фонд МХП-Громаді: Десятиріччя сталого розвитку спільнот — не лише підтримка, а й комплексні перетворення.
директор Благодійного фонду "МХП-Громаді"
"Благодійний фонд "МХП-Громаді" -- це про те, щоб у кожному місті й селі України хотілося жити, працювати й мріяти. Ми не просто реагуємо на потреби, а створюємо сталі інструменти розвитку, які дають змогу громадам ставати сильнішими зсередини та впевнено будувати своє майбутнє", -- зазначає Олександр Пахолюк, директор Благодійного фонду "МХП-Громаді".
Систематична діяльність — це широкомасштабна присутність.
Заснований у 2015 році компанією МХП, Благодійний фонд "МХП-Громаді" трансформувався з локальних ініціатив, що діяли в двох областях, у національного учасника, який сьогодні активно працює в 13 регіонах та більше ніж 700 містах і селах України.
Такий масштаб -- результат системної роботи, стратегічного підходу та справжнього партнерства з громадами. Фонд не просто допомагає -- він разом із місцевим самоврядуванням, бізнесом і донорами створює довготривалі рішення, які змінюють життя українців.
Завдяки цьому підходу Благодійний фонд "МХП-Громаді" займає 16-те місце у рейтингу Топ-20 найбільших благодійних фондів України за версією Forbes Ukraine, що свідчить про його ефективність та значний національний вплив.
Довіра визначається рівнем відкритості.
У сфері благодійності прозорість є не просто вибором, а невід'ємною основою.
Благодійний фонд "МХП-Громаді" -- один із небагатьох в Україні, хто підтверджує свою відкритість, ефективність і доброчесність на міжнародному рівні.
"У сучасному суспільстві прозорість стала символом довіри. Вона не лише демонструє, як функціонує організація, але й підкреслює, чому їй можна довіряти. Аудит міжнародного стандарту — це наш усвідомлений вибір: продемонструвати, що кожна гривня в фонді — це не просто цифра, а інструмент для змін у громадах", — зазначає Юрій Мельник, голова Наглядової ради Благодійного фонду "МХП-Громаді" та заступник головного виконавчого директора з питань сталого розвитку МХП.
Сильне управління -- гарантія стійкості
За десятиліття роботи Благодійний фонд "МХП-Громаді" довів: сталі зміни потребують не лише ресурсів, а й відповідальної моделі управління. Саме тому в листопаді 2022 року фонд оновив Наглядову раду, адаптувавши її до міжнародних стандартів доброчесного врядування.
Цей крок ще раз засвідчує: Благодійний фонд "МХП-Громаді" діє з усвідомленням системності. Формування потужної та незалежної Наглядової ради є не просто формальністю, а важливим засобом для забезпечення стратегічної стабільності, етичних стандартів та довіри.
До команди увійшли експерти, лідери думок та професіонали з різних галузей, які об'єднали свої зусилля задля спільної мети — забезпечення якісного, комплексного та довгострокового розвитку українських спільнот.
"Сильна Наглядова рада є нашим моральним та стратегічним орієнтиром. Ми зібрали команду людей, готових взяти на себе відповідальність і мислити глобально. Адже сталий розвиток громад полягає у довірі, довгостроковому плануванні та здатності діяти на благо країни, навіть у найскладніші часи", — зазначає Юрій Мельник, голова Наглядової ради Благодійного фонду "МХП-Громаді" та заступник головного виконавчого директора з питань сталого розвитку МХП.
Там, де розпочинаються перетворення: п'ять ключових напрямків.
1. Забезпечення продовольства в умовах конфлікту
Коли ворог завдає удару по найслабкішим ланкам — зокрема, по доступу до їжі, підтримка стає критично важливою. Протягом трьох років активних бойових дій фонд передав 13 тисяч тонн курячого м'яса на суму понад 1 мільярд гривень — військовим, медикам, рятувальникам та мешканцям деокупованих і прифронтових регіонів.
Допомагає родинам, які потребують найбільшої підтримки: продуктові набори для родин з багатьма дітьми, мобільні кухні Food Truck у зонах конфлікту — це не лише прояв турботи, а й життєво важлива допомога в найскладніші часи.
Благодійний фонд "МХП-Громаді" встановлює нові стандарти у сфері благодійності — акцентуючи увагу на системному розвитку місцевих громад. На сьогоднішній день лише кілька організацій здатні реалізувати подібні ініціативи, а більшість тих, хто намагається, обмежуються лише короткостроковими проектами. МХП прагне змінити це споживацьке ставлення до благодійності, пропонуючи довгострокові рішення, які змінюють свідомість людей. Фонд підвищує рівень розвитку громад, підтримуючи не лише їх інфраструктуру, а й культуру та значення. Я рада бути частиною цього важливого процесу, — зазначила Наталія Климова, член Наглядової ради Благодійного фонду "МХП-Громаді" та заступниця виконавчого директора ІСАР Єднання.
2. Сильні громади -- сильна країна
Благодійний фонд "МХП-Громаді" орієнтується на розвиток, а не на тимчасові рішення. Він активно підтримує соціальні, екологічні та освітні проекти: реалізовано 552 ініціативи в 13 областях, інвестовано понад 42 мільйони гривень у локальні перетворення. Завдяки цим зусиллям, понад 3,2 мільйона українців покращили якість свого життя.
"Унікальність Благодійного фонду "МХП-Громаді" -- у комплексному підході. Фонд працює "на 360°": бо опікується не лише проєктами, а й самими людьми. Усі технологічні рішення -- від енергетичної безпеки та незалежності до систем накопичення енергії -- впроваджуються з урахуванням потреб конкретної людини, громади, а в ширшому сенсі -- і всієї країни. Ми реалізовуємо унікальні проєкти, які забезпечують стабільну та незалежну роботу шкіл, дитячих садків, будинків культури, комунальних об'єктів. Наш підхід змінює філософію життя в громадах", -- Олександр Домбровський, член Наглядової ради Благодійного фонду "МХП-Громаді", голова Global 100 % RE Ukraine.
3. Біля тих, хто стоїть на нашому захисті й продовжує це робити.
З 2023 року запущено ініціативу "МХП Поруч", що має на меті надання всебічної підтримки військовослужбовцям, ветеранам та їхнім родинам. Програма охоплює широкий спектр допомоги: від безпосередньої підтримки на передовій до забезпечення комфортних умов у тилу.
"Ця ініціатива – це не лише програма, а постійна підтримка, що реалізується через персоналізований супровід. Психологи, медичні фахівці, юристи, реабілітологи та координатори Центру взаємодії з військовими та ветеранами МХП – це команда, яка готова бути поруч стільки, скільки необхідно", – зазначила Галина Зима, ветеранка та координаторка Центру взаємодії з військовими та ветеранами МХП.
4. Бізнес як каталізатор розвитку громади.
У важкі часи малий бізнес стає ключовим елементом, що забезпечує стійкість, створює нові робочі місця та сприяє економічному розвитку в громадах. Фонд визнає цю значущість і активно підтримує підприємців, які формують своє, а отже, й майбутнє нашої країни.
Протягом останніх трьох років у рамках грантових програм для бізнес-ідей фонд підтримав 280 підприємницьких проектів, інвестувавши більше 30 мільйонів гривень. Це не лише фінансова допомога, а й вияв довіри до тих, хто готовий брати на себе відповідальність за трансформацію своїх міст і сіл. "Благодійний фонд 'МХП-Громаді' є не просто благодійною організацією, а яскравим прикладом нової моделі співпраці бізнесу з громадами", -- зазначає Алекс Ліссітса, член Наглядової ради фонду. -- "Ми підтримуємо не абстрактні громади, а конкретні ініціативи людей, які створюють робочі місця, запускають бізнеси та змінюють своє оточення. Це інвестиція в людський потенціал. Особливо вражає розвиток мікропідприємництва. Коли фонд надає допомогу в започаткуванні власної справи в сільській місцевості або малих містах, це призводить до реальних змін, які можна спостерігати вже зараз".
5. Культура — це як імунна система нації.
У час, коли культура стає мішенню ворога, її підтримка -- це про опір та збереження національної ідентичності. Понад 80 млн грн фонд інвестував у збереження та промоцію українського мистецтва: фестивалі, мистецькі резиденції, культурна дипломатія. Спільно з МЗС та міжнародними партнерами нагадує світові: українська культура жива, голосна і незламна.
Хоча про значення культури говорили неодноразово, українці усвідомили цінність наших спільних національних кодів в той момент, коли агресор заявив, що нас нібито не існує. Незважаючи на всі спроби заперечити нашу ідентичність, ми є! Ми завжди були і будемо: самобутні, з характером, сповненим впертості та любові до свободи, з нашою мелодійною мовою, неповторною співочістю, та з власними літературними, музичними і театральними традиціями! Кожен мистецький витвір, від плакату до оперної постановки, від поетичного рядка до кінематографа, має для нас величезне значення в цей час!
Україна усвідомила власну ідентичність і навчилася цінувати те, що підтримує її у важкі часи, спонукає до боротьби, об'єднує людей і надихає на нові досягнення.
Проте варто усвідомлювати, що впродовж багатьох років витрати на культуру в країні залишалися на мінімальному рівні. Театр, кінематограф, музеї, оркестри та мистецькі навчальні заклади — все це вимагає фінансування, а не лише творчого потенціалу та натхнення! Тому підтримка культурних проектів, будь то ініціативи, що сприяють збереженню та відновленню історичної спадщини, чи сучасне мистецтво в усіх його формах, є надзвичайно актуальною і важливою. У цьому контексті внесок команди Благодійного фонду "МХП-Громаді" та компанії МХП має безцінне значення, особливо для громади митців", — підкреслює Ада Роговцева, Герой України, народна артистка України.
Благодійна організація "МХП-Громаді": 10 років підтримки — і це тільки перший крок вперед.
"На нашому шляху ще чимало труднощів, але й багато людей, готових до дій. Це ті, хто мріє, будує та не відступає. Благодійний фонд 'МХП-Громаді' продовжить підтримувати, надихати та змінювати на краще. Адже там, де є люди з гордістю в очах, завжди виникає нове майбутнє," -- підкреслює Олександр Пахолюк, директор Благодійного фонду 'МХП-Громаді'.