Чому банан, прикріплений до стіни, оцінюється в $6.2 мільйона?
У більшості супермаркетів США банан можна придбати за ціною нижче долара. Проте банан, який був прикріплений до стіни за допомогою скотчу, знайшов свого покупця на аукціоні Сотбіс у Нью-Йорку і був проданий за вражаючі 6,2 мільйона доларів.
Жовтий банан, закріплений на білосніжній стіні за допомогою блискучої срібної клейкої стрічки, є витвором італійського митця Мауріціо Каттелана, відомим під назвою "Комедіант". Цю інсталяцію вперше представили у 2019 році серед інших фруктових композицій на ярмарку Art Basel Miami Beach, де вона викликала великий резонанс та стала темою численних дискусій.
Це витівка? Ознака стану сучасного мистецтва? Інший художник зняв банан зі стіни і з'їв його. Було доставлено резервний банан. Натовпи любителів селфі були такими великими, що "Комедіанта" забрали з виставки, але три його видання були продані за 120 000-150 000 доларів США, згідно з даними галереї Perrotin.
Через п'ять років на аукціоні Сотбіс хтось заплатив ціну більше в понад 40 разів. Або, точніше, вони придбали сертифікат автентичності, який дає їм право приклеїти банан до стіни і назвати його "Комедіант".
Торги почалися з 800 000 доларів і за лічені хвилини зросли до 2 мільйонів доларів, потім до 3 мільйонів, а потім до 4 мільйонів, як пожартував аукціоніст: "Це проковзнув крізь аукціон". Остаточна ціна, оголошена на аукціоні з-під молотка в середу, становила 5,2 мільйона доларів. Ціна не включає близько мільйона доларів зборів аукціонного будинку, які сплачує покупець.
Сотбі охарактеризує Кеттелана як одного з найпомітніших провокаторів у світі сучасного мистецтва.
"Він наполегливо порушує статус-кво у світі мистецтва значущими, нешанобливими й часто суперечливими способами", -- йдеться в описі аукціонного дому до "Комедіанта".
"Каттелан насправді повертає світ сучасного мистецтва до дзеркала та ставить запитання, провокуючи роздуми про те, як ми визначаємо цінність творів мистецтва, що ми визначаємо як твір мистецтва", -- сказав Гальперін.
Банан, який експонували в Маямі, вже не існує. Sotheby's зазначає, що фрукти слід періодично оновлювати, так само як і стрічку.
"Коли ви купуєте "Комедіанта" Каттелана, -- ви купуєте не сам банан, а сертифікат автентичності, який дає власнику дозвіл і повноваження відтворити цей банан і клейку стрічку на своїй стіні як оригінальний твір мистецтва Мауріціо Каттелана", -- сказав Гальперін.
Назва цього твору сама по собі вказує на те, що Каттелан, ймовірно, не планував сприймати його всерйоз. Проте Хлоя Купер Джонс, ад'юнкт-професор мистецтв у Колумбійському університеті, відзначила, що важливо врахувати контекст.
Каттелан презентував своє нове творіння на арт-ярмарку, що зібрав багатьох заможних колекціонерів. Його робота "Комедіант" викликала значний резонанс у соціальних мережах. Як зазначила сама Каттелан, це може свідчити про те, що мистецтво перетворилося на своєрідний виклик для колекціонерів, які повинні вирішити, чи варто інвестувати в щось настільки абсурдне.
Купер Джонс висловлює думку, що якщо "Комедіант" виступає лише як засіб для пізнання замкнутого капіталістичного світу колекціонування мистецтва, то "ця концепція не є досить захоплюючою".
Однак вона переконана, що мова може йти про щось більше, ніж просто насмішка над заможними людьми.
За її словами, Кеттелана часто вважають "художником витівок". "Але його робота часто знаходиться на перетині гумору та глибоко жахливого. Він досить часто шукає способи спровокувати не просто заради провокації, а щоб привернути увагу до найпохмуріших сторінок історії чи до нас самих".
Існує прихована сторона банана, цього фрукта, чия історія тісно переплетена з імперіалізмом, трудовою експлуатацією та корпоративним контролем.
"Справді важко знайти більш простий символ глобальної торгівлі та усіх її форм експлуатації, ніж банан," - зазначає Купер Джонс. Якщо "Комедіант" прагне спонукати людей переосмислити свою моральну участь у створенні предметів, які вони сприймають як належне, то це, за її словами, "принаймні є більш корисним інструментом або додатковим аспектом у контексті питань, які піднімає ця робота".
"Комедіант" з'являється приблизно в той же період, коли Sotheby's готує до аукціону одну з відомих картин із серії "Водяні лілії", створену французьким імпресіоністом Клодом Моне. Оцінювана вартість цієї роботи складає близько 60 мільйонів доларів.
Коли його запитали, як би він зіставив "банан" Каттелана з класичним твором, наприклад, "Німфеї" Моне, Гальперін зазначив, що в часи виникнення імпресіонізму цей стиль не сприймався як мистецтво.
"Не було жодного важливого, глибокого, значущого твору мистецтва останніх 100 чи 200 років, чи навіть нашої історії, який би не викликав якогось дискомфорту, коли він був уперше представлений", -- сказав Гальперін.