Дружину голови Національного банку України Пишного звинувачують у рейдерських діях: як суперечка з партнеркою стала причиною скандалу та виявила потенційні правопорушення.
В Україні вже кілька днів триває обговорення скандалу, що виник навколо дружини голови НБУ Людмили Пишної. Наталія Заболотна, співзасновниця Art Ukraine Gallery, звинувачує Пишну у рейдерських діях. Протягом останніх років жінки спільно презентували себе в медіа та на сторінках соціальних мереж як співзасновниці проєкту, реалізуючи разом благодійні ініціативи. Андрій Пишний, нинішній голова НБУ, неодноразово висловлювався про Заболотну, називаючи її "сильною та сміливою особистістю". Однак тепер Заболотна характеризує дружину Пишного як "зло, яке заслуговує на покарання".
Однак цей скандал вказав і на інші порушення: розслідування ЗМІ вказують на те, що Пишний міг закликати банкірів брати участь у благодійній діяльності галереї, а ТЦ, що надавав приміщення за безцінь, має зобов'язання перед Ощадбанком, який раніше очолював Пишний.
Дізнайтеся, як суперечка між співробітницями галереї спричинила великий скандал, в нашій статті на OBOZ.UA.
Як все розпочиналося: від "явища" до "недобра"
"Сильна і відважна особистість завжди привертає увагу. Таким яскравим прикладом для мене стала Наталія Заболотна. І я не єдиний, хто так вважає," – зазначив у 2016 році нинішній голова НБУ Андрій Пишний. Через кілька років Наталія Заболотна розповіла, що разом із Людмилою Пишною вирішила започаткувати спільний проєкт.
У багатьох матеріалах, опублікованих на ресурсах Art Ukraine Gallery, а також на вітальних листівках, ім’я Заболотної та Пишної з'являлося як одних із засновниць галереї. Людмила Пишна сама підтверджує цю співпрацю. На офіційній сторінці своєї громадської організації "Відчуй" вона зазначила:
Навесні 2023 року я, як голова громадської організації "Відчуй", прийняла рішення про спільну благодійну діяльність разом із ТЦ "Домосфера" та Фондом гуманітарного розвитку, який представляла Наталія Заболотна. Наша організація уклала Меморандум про реалізацію благодійних, культурних та освітніх ініціатив із ТЦ "Домосфера". Окремі договірні відносини з ТЦ "Домосфера" були оформлені через Наталію Заболотну. Завдяки нашій спільній благодійній діяльності ми змогли реалізувати успішні проєкти, зокрема, передати обладнання поліклініці національної дитячої лікарні НДСЛ "Охматдит". Співпраця між ГО "Відчуй", ТЦ "Домосфера" та Фондом гуманітарного розвитку / Наталією Заболотною проводилася виключно на безоплатній основі і не мала жодної комерційної мети.
Точка зору Наталії Заболотної: викрадення проєкту з використанням рейдерства.
Декілька днів тому Наталія Заболотна відвідала торговий центр "Домосфера", де знаходиться їхня галерея під керівництвом Людмили Пишної, але не змогла потрапити до свого офісу. Виявилося, що продовження оренди з нею не планується. На додачу, до галереї з охоронцем прибула Людмила Пишна, яка, за словами Заболотної, збирається стати новим орендарем приміщення галереї.
"Замах на рейдерство, здійснений Людмилою Пишною, миттєво зруйнував мою справу. Art Ukraine Gallery, яку я заснувала в 2016 році після того, як змушена була залишити 'Мистецький арсенал' з відомих багатьом причин, наразі припиняє свою діяльність! Цей злочин рейдерства змушує мене звернутися до суспільства, активістів, медіа, правоохоронців та всіх небайдужих з проханням розслідувати цю ситуацію та зробити відповідні висновки", - зазначила вона.
Заболотна зазначила, що напередодні Пишна влаштувала їй "психологічний булінг", ображала та дискредитувала її серед "близького оточення родини". "Тільки зараз я зрозуміла, з чого випливає психологічний тиск і образи з боку Людмили Пишної, а також системна дискредитація моєї особи серед родичів, митців, впливових осіб та представників еліти", - підкреслила вона.
"Топменеджер компанії, яка управляє торговими центрами 'Домосфера' та 'Атмосфера', зателефонував мені та повідомив, що компанія вирішила не продовжувати нашу співпрацю в особистому плані. Проте вони не проти того, щоб галерея, як успішний бренд, залишалася в 'Домосфері'. Наразі вони готують угоду про оренду приміщення з Людмилою Пишною, зберігаючи при цьому існуючий формат співпраці", - ділиться жінка.
Заболотна кваліфікує свої дії як рейдерські. "Зло мусить отримати покарання. Я відкрито висловлюю свої думки. Відняти у мене бізнес, мій соціально відповідальний проект - це справжнє рейдерство. Давайте називати речі своїми іменами. Я звертаюся до всіх митців: у Людмили є амбіції, вона прагне стати великою галеристкою," - зазначила вона.
Версія Пишної: "відмінність у перспективах"
Конфлікт між співпартнерками спалахнув напередодні подій, які Заболотна охарактеризувала як "рейдерське захоплення". Людмила Пишна підкреслила, що її єдиним соціальним проектом є Благодійний фонд "Відчуй" та громадська організація "Відчуй". Таким чином, вона фактично спростувала інформацію про партнерство, яке протягом декількох років приписували їй на сторінках соціальних мереж галереї.
Вона підтримувала проєкт Art Ukraine Gallery, оскільки той мав благодійну мету. "Митці, художники та скульптори, яких ми залучали до цих ініціатив, в основному погоджувалися на співпрацю саме через його благодійний характер. Проте згодом Наталія Заболотна змінила свій підхід до партнерства в рамках цього проєкту. Різниця в поглядах на важливість благодійної складової та втрата довіри стали причинами, через які громадська організація 'Відчуй' вирішила припинити співпрацю з Наталією Заболотною," - зазначила вона.
Отже, виглядає на те, що співпраця припинилася через рішення Заболотної займатися не лише благодійною діяльністю. Пишна запевняє, що її дії не мали жодного впливу на відмову ТЦ "Домосфера" продовжувати співпрацю з ФОП Наталією Заболотною.
"Договірні відносини, які склалися між двома суб'єктами господарювання - ФОП Заболотна і ТЦ "Домосфера", - є виключно предметом їхніх юридичних домовленостей. Отже, стверджую, що всі звинувачення з боку Наталії Заболотної щодо "рейдерства" артпростору та будь-якого мого до цього залучення є безпідставними. Ще раз підкреслюю, що ні я, ні ГО "Відчуй" не маємо договірних відносин із ТЦ "Домосфера", крім зазначеного вище меморандуму, та не розглядаємо можливості укладення таких угод", - заявила Пишна.
Зв'язок галереї з Пишними та можливий вплив на банкірів
На аукціонах були помічені українські фінансисти та підприємці, про що йдеться в розслідуванні "РБК-Україна". Це може вказувати на можливий конфлікт інтересів. Наприклад, серед учасників торгів було видно власника "Універсал банку" Сергія Тігіпка в компанії з дружиною.
На думку колишнього народного депутата Борислава Берези, участь банкірів у подібних аукціонах могла стати способом для встановлення зв'язків або навіть здобуття прихильності глави НБУ Андрія Пишного. "Подібні випадки трапляються й на Заході, тут нікого не дивує. Всі, з ким я спілкувався, підтвердили, що банкіри приходили, купували для створення відносин з ним, підтримували благодійні ініціативи, оскільки всі розуміли, хто насправді стоїть за цими проєктами", - зазначив він.
Щодо ТРЦ "Домосфера", то існує інформація про значний борг перед "Ощадбанком". Банк навіть намагався виставити цю нерухомість на аукціон, проте реалізувати її не вдалося.
На основі доступних даних, наприкінці вересня минулого року "Ощадбанк" повторно виставив на торги торговий центр "Атмосфера", який належить тим же власникам, що й "Домосфера" - компанії "Нітеко". Повторний аукціон з продажу об'єктів нерухомості та прав грошових вимог до ТОВ "Нітеко" був запланований на 18 жовтня, як стало відомо з інформації, наданої "РБК-Україна".
У портфелі нерухомості компанії входять ТРЦ "Атмосфера" та чотиризірковий готель Ramada Encore, розташований у Києві. Однак аукціон не відбувся. Як стало відомо, торги скасували через те, що жоден із трьох учасників, які зареєструвалися, не вніс гарантійний внесок у розмірі 50,9 млн грн. У зв’язку з цим їхні заявки на участь були відхилені.
Версія ТЦ "Домосфера": Заболотна внесла невелику суму та планувала зайнятися не лише благодійними справами.
Відповідь ТЦ "Домосфера" частково збіглася з позицією Пишної. "Рішення про припинення співпраці з Наталією Заболотною було прийняте через те, що її підхід до використання простору більше не відповідав первісній концепції проєкту, яка передбачала винятково благодійний формат. Це звичайний процес завершення договірних відносин, який не є підставою для спекуляцій у громадському обговоренні," - зазначили в компанії.
Як зазначили в компанії, вони ще у 2023 році уклали договір надання послуг щодо розміщення експозиції з ФОП Наталією Заболотною, що дало їй можливість організовувати виставки у просторі під назвою Art Ukraine Gallery, який функціонував у межах D.HUB. Проєкт не мав комерційної складової, і всі його партнери користувалися простором на символічних умовах. ФОП Заболотна сплачувала 1000 грн/міс. за користування площею понад 1700 м² з обладнанням та меблями.
Людмила Пишна заявила, що продовжить підтримувати творчих особистостей. Проте доля благодійної галереї, яка була однією з найуспішніших в Україні, поки залишається невідомою. Наталія Заболотна, відома галеристка та колишня директорка "Мистецького арсеналу", має значний авторитет серед художників. Людмила Пишна очолює організацію "Відчуй", засновану разом із чоловіком, яка активно займається реабілітацією, соціалізацією та захистом прав дітей і дорослих із вадами слуху, а також їхніх родин.