"Ситуація гірша, ніж у Мюнхені 1938 року". Відповідь європейських лідерів на бесіду Трампа з Путіним.
Чимало європейських політичних діячів вже висловили свої думки щодо коментарів Дональда Трампа, пов'язаних із його бесідами з Володимиром Путіним, а також щодо висловлювань міністра оборони Піта Гегсета, який вважає, що відновити контроль України над втраченими територіями є практично неможливим.
Деякі висловили думку, що мирні переговори не можуть відбутися без участі Києва та Європейського Союзу, тоді як інші вважають, що подібні словесні поступки ще до початку діалогу свідчать про зраду інтересів як України, так і Заходу.
Поки Трамп ділився деталями своєї бесіди з Путіним у Вашингтоні, міністри закордонних справ ключових європейських держав проводили зустріч у Парижі, де обговорювали ситуацію з війною.
У фінальному комюніке учасники підтвердили, що їхні країни готові підвищити обсяги допомоги Україні та виступають за збереження її територіальної цілісності.
"Ми готові посилити нашу підтримку Україні. Ми підтверджуємо нашу відданість її незалежності, суверенітету та територіальній цілісності в умовах збройної агресії з боку Росії. Наша спільна мета полягає в тому, щоб продовжувати підтримувати Україну до досягнення справедливого, всебічного та стійкого миру", - зазначають у спільній заяві міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії та Великої Британії, а також керівники зовнішньополітичних і оборонних відомств Європейського Союзу.
Учасники зустрічі акцентували увагу на тому, що вважають за необхідне залучення Європи до процесу мирних переговорів, і висловили намір обговорити це питання з партнерами зі США.
"Незалежність і територіальна цілісність України є питаннями, що не підлягають дискусії. Наразі нашою основною метою повинно бути зміцнення України та забезпечення ефективних гарантій безпеки. Європа повинна зайняти ключову позицію в усіх переговорах", - підсумувала результати зустрічі в Парижі глава зовнішньої політики ЄС, екс-прем'єрка Естонії Кая Каллас.
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, висловлюючи свою думку про коментарі Трампа, підкреслила, що, на її погляд, не можна проводити жодних окремих переговорів.
"Мир можливий лише через об'єднані зусилля. Це стосується співпраці між Україною та європейськими країнами. Для того, щоб відновити мир в Європі, нам потрібно рухатись цим шляхом спільно," - зазначила Бербок в інтерв'ю виданню Politico.
У аналогічному контексті висловився і прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
"Усі ми прагнемо до миру. Мир, який буде справедливим. Україні, Європі та США необхідно об'єднати зусилля для досягнення цієї мети," - зазначив Туск у соцмережі Х.
Екс-прем'єр Швеції та співголова Європейської ради з міжнародних відносин Карл Більдт провів паралелі між висловлюваннями Трампа і Гегсета та поведінкою європейських керівників під час переговорів з Гітлером у Мюнхені в 1938 році, причому його оцінка виявилася несприятливою для Трампа.
"Цей підхід до ведення переговорів дійсно є інноваційним - робити суттєві поступки ще до початку діалогу. Навіть Чемберлен у 1938 році не йшов на такі великі компроміси. І результати Мюнхенської угоди були далеко не вдалими", - зазначив Більдт у соціальній мережі Х.
Внутрішній політичний опонент Трампа, демократ Адам Шифф, висловив звинувачення на адресу президента та міністра оборони, стверджуючи, що вони зраджують інтереси як України, так і Сполучених Штатів.
"Давайте називати речі своїми іменами: це здача інтересів України і наших інтересів ще до початку переговорів. Трамп, звісно, великий фахівець з укладання угод - угод на користь Кремля", - заявив Шифф у своєму дописі.
Міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже в бесіді з Poitico підкреслила, що Україна повинна бути обов'язковим учасником будь-яких мирних переговорів. Вона також зазначила, що для досягнення успіху в цих переговорах необхідно спочатку виснажити Росію через військові дії.
"Щоб досягти миру, необхідно зменшити військову силу Росії. Всі сфери - політика, економіка, релігія, медіа та приватний сектор - нині спрямовані на ведення війни. Тому важливо змусити Росію піти на мирні переговори", - зазначила Браже.
"Шлях до миру - це зниження російської військової потужності. Інвестиції в міць України - це інвестиції в мир. І ослаблення Росії - це інвестиції в мир. І важливою складовою тут є санкції та їхнє успішне застосування", - додала латвійська міністерка.
Однопартієць Трампа, республіканець Джо Вілсон, висловив свою підтримку президенту, проте підкреслив важливість посилення санкцій щодо Росії та збільшення військової допомоги Україні.
"Президент Трамп - досвідчений перемовник, що володіє мистецтвом укладання угод, - написав Вілсон. - Ми повинні забезпечити йому максимум важелів, підготувавши всеосяжні санкції проти Росії і надавши повноваження для швидкого озброєння України".
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський закликав збільшити військову допомогу Україні перед переговорами з Росією.
"Польща рішуче прагне збільшити військову підтримку Україні, - підкреслив він. - Зміцнення можливостей України перед можливими переговорами з Росією є критично важливим для нашого континенту."
Франція також висловила іншу точку зору, порівняно з Вашингтоном, підкреслюючи, що Україні слід продовжувати свій шлях до вступу в НАТО.
"Ми віддані шляху України в НАТО. Якщо буде мир, нам потрібні гарантії безпеки, щоб він був справедливим і тривалим", - заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.
У той же час, голова комітету Верховної Ради з міжнародних питань Олександр Мережко висловив свою незгоду з висловлюваннями міністра оборони США Піта Гегсета.
"Новопризначений міністр має розпочати свою діяльність з візиту в Україну, щоб ознайомитися з українськими Збройними силами", - зазначив Мережко.
"Україна має можливість відновити контроль над усіма своїми територіями, і це цілком здійсненно. Проте для цього необхідна значніша військово-технічна підтримка з боку Сполучених Штатів, а також посилення санкцій, зокрема, фінансових обмежень США проти російської економіки."