"Грішники": рецензія на свіжий фільм Раяна Куґлера, який швидко здобув репутацію одного з найвидатніших кінопроектів року.

УНІАН ділиться своїми враженнями від захоплюючого фільму жахів з участю Майкла Б. Джордана.

17 квітня 2025 року в український прокат вийшов новий фільм від режисера "Чорної пантери" та "Кріда" Раяна Куґлера - горор "Грішники" (Sinners), в якому головну роль (а точніше дві) знову виконав Майкл Б. Джордан. УНІАН розповість, чому варто подивитися цю сміливу стрічку, яку деякі критики вже охрестили одним з найкращих фільмів року.

Сюжет фільму розгортається протягом 24 годин у 1932 році. Основними героями є темношкірі брати-близнюки, відомі під прізвиськами Смоук і Стек, які повертаються до свого депресивного рідного містечка на Середньому Заході США після багатьох років мандрівок. За цей час вони брали участь у боях проти німецьких військ під час Першої світової війни, а згодом працювали на Аль Капоне в Чикаго. Коли ж їхнє життя стало надто одноманітним, вони вирішили повернутися додому, прихопивши з собою чималу суму грошей, гральні столи та запаси вишуканого алкоголю (нагадаємо, у той час в США діяв сухий закон). Брати задумують відкрити в рідному містечку нічний клуб "для своїх".

Основні мешканці містечка - темношкірі працівники бавовняних плантацій, які все одно не почуваються вільними, та ще й потерпають від куклускланівців. Попри те, що братів там давно не було, всі місцеві здригаються, коли чують "близнюки повернулися". Всі вони досі пам'ятають, що краще не переходити братам дорогу, а ті ж, хто з ними на одному боці, знають, що на них можна покластися.

Брати поспішають зібрати своїх близьких, колишніх коханок, надійних соратників і давніх приятелів, щоб в один день урочисто відкрити свій клуб на території старої лісопилки, придбаної в сумнівних обставинах. Все проходить гладко, поки не настає темрява...

Молодший двоюрідний брат близнюків, Семмі Мур, обдарований блюзовий музикант та син місцевого священика, своїм віртуозним виконанням на гітарі та чуттєвим співом притягує темні сили, які вирують із заходом сонця, заполоняючи клуб. Кривавий демон-вампір Реммік, що прибув з далеких ірландських земель і мріє воскресити своїх родичів через музику, поступово формує нову армію нежиті. Вечірка, що виглядає як зібрання усіх можливих вад, швидко перетворюється на справжнє криваве побоїще. Лише небагатьом вдається дожити до світанку.

Не поспішайте виходити з залу - там є важлива сцена після титрів, яка підсумовує сюжет фільму.

У фільмі обидва близнюки Мурів втілив Майкл Б. Джордан, відомий як головний герой боксерської серії "Крід". Крім цього, він здобув популярність завдяки ролі антагоніста Еріка Кіллмонгера у "Чорній пантері", а також отримав звання "Найсексуальнішого чоловіка світу" за версією журналу People у 2020 році.

І, варто зазначити, він блискуче впорався з роботою у "Грішниках", зумівши відобразити разючу різницю між братами. Смоук - явно головний у парі, завжди дбає про свого брата, впевнений в собі, холоднокровний та розсудливий, який любить укладати угоди та тримає слово. Він - відбитий головоріз, готовий пристрелити когось за найменший проступок, але одночасно має свої цінності, прив'язаності та глибокі душевні шрами.

Тим часом, Стек - більш веселий та авантюрний, готовий зробити щось хороше для людей, життя яких точне не можна назвати легким. А ще він - невиправний романтик.

Кузена Сема, який виступає як один з ключових персонажів у фільмі, зіграв маловідомий американський артист Майлз Кейтон. Це його перша роль у кінематографі, окрім кількох епізодичних появ в образі самого себе в різних серіалах та шоу. Його дебют виявився вражаючим - важко повірити, що це лише початок його акторської кар'єри. А його музичні виступи - це справжній подарунок для слухачів.

Тим часом, образ головного антагоніста - древнього вампіра Ремміка, який народився в Ірландії ще в дохристиянські часи - втілив англійський актор Джек О'Коннелл, що прославився завдяки британському молодіжному серіалу "Скінс" (2009-2013). Пізніше він зіграв головну роль у "Нескореному" Анджеліни Джолі, а серед його недавніх робіт - серіал "Північні води" з Коліном Фарреллом, а також фільми "Феррарі" та "Емі Вайнгауз: Back To Black". Апогеєм його перформансу в "Грішниках" стало виконання пісні "Rocky Road To Dublin" під час вампірського шабашу поряд з клубом Мурів.

Також важливі для розвитку сюжету персонажі були втілені акторками Гейлі Стейнфелд ("Бамблбі", "Справжня мужність", серіал "Соколине око"), Вунмі Мосаку ("Дедпул і Росомаха", серіали "Локі", "Країна Лавкрафт") та Джеймі Ловсон ("Королева-воїн", серіал "Пінгвін"). Кожна з них має своє унікальне зв'язок з трьома основними чоловічими персонажами, але їх точно не можна вважати "дівами у біді".

Декілька яскравих персонажів у картині виконали Делрой Ліндо ("Викрасти за 60 секунд", "Знайти коротуна"), Омар Бенсон Міллер ("Правдива брехня") та Лі Чжун Лі ("Вавилон", серіали "Квантіко", "Чому жінки вбивають"). Також у фільмі з’явилися акторка та співачка Лола Керк, фронтмен альтернативного рок-гурту July Talk Пітер Дрейманіс, а також репер Сол Вільямс.

Американський режисер Раян Куґлер, який створив стрічку за власним сценарієм, раніше працював з Майклом Б. Джорданом у всіх своїх попередніх проектах. Це стосується його першої кримінальної драми "Станція Фрутвейл" (2013) і навіть короткого появи у "Чорній пантері: Ваканда назавжди" (2022). Звичайно, до цього можна також віднести фільми "Крід" (2015) та "Чорна пантера" (2018).

Куґлер безумовно є видатним режисером, який вміє створювати захоплюючі та яскраві фільми для широкої аудиторії, при цьому надаючи їм художню цінність і глибоке відображення історії афроамериканської спільноти. Кожна з його робіт отримала позитивні відгуки як від критиків, так і від глядачів, а також здобула безліч нагород і успіхи в прокаті.

Зокрема, фільм "Станція Фрутвейл" був удостоєний нагороди за "Найкращий дебют" на Каннському кінофестивалі 2013 року, а також здобув Приз глядацьких симпатій та Великий приз журі на фестивалі "Санденс" у тому ж році.

Тим часом, "Крід" був успішним в прокаті, а також зібрав непоганий урожай поп-нагород в США.

У цьому контексті "Чорна пантера" отримала сім номінацій на премію "Оскар", включаючи найпрестижнішу - "Найкращий фільм". Це стало знаковою подією, адже академіки зазвичай не виявляють особливого захоплення супергеройським жанром. Хоча в результаті стрічка здобула перемоги лише в технічних категоріях, таких як костюми, оригінальна музика та дизайн, вона все ж таки увійшла в історію.

Друга частина "Чорної пантери", хоча й не так захопила глядачів, як перша, все ж отримала позитивні відгуки від критиків і зібрала приблизно 860 мільйонів доларів у світовому прокаті. Фільм також був номінований на шість премій "Оскар" (хоча й не в основних категоріях) і здобув перемогу в одній з них — за кращі костюми.

"Грішники" безсумнівно стануть важливою віхою в творчості Куґлера, підкреслюючи його майстерність як оповідача, здатного створювати неймовірні всесвіти, які наповнені глибокими значеннями та давніми міфами.

У фільмі "Грішники" музика займає центральне місце — від загальної атмосфери до вражаючих музичних номерів, серед яких особливо виділяється інноваційний виступ Сема Мура в клубі Juke, де відбувається справжній зсув у часі та просторі. Більше того, саме через музику і розпочинається вся дія — вона дійсно грала важливу роль у житті афроамериканської спільноти в США в XX столітті, коли їхнє існування було сповнене труднощів, і це був один з небагатьох способів виразити себе та знайти розвагу. В основі історії лежить легенда про те, що в різних культурах світу завжди існували талановиті музиканти, які своїм мистецтвом здатні були стирати межі між світом живих і мертвих, викликаючи духів.

Як і в попередніх стрічках Куґлера, музику для "Грішників" створив шведський композитор Людвіг Йоранссон, якого можна вважати сучасним аналогом Ганса Циммера. У минулому він працював з такими видатними артистами, як Адель, Аліша Кіз, Ріанна, Haim, Джастін Тімберлейк, Чайлдіш Гамбіно, Кендрік Ламар, Тревіс Скотт та багатьма іншими. У світі кіно Йоранссон зарекомендував себе через свою роботу над серіалами "Спільнота", "Новенька" та "Мандалорець", а також завдяки фільмам "Веном", "Тенет", "Оппенгеймер" та багатьом іншим проектам.

Йоранссон, серед іншому, є володарем чотирьох премій "Греммі" та двох "Оскарів" (за фільми "Чорна пантера" та "Оппенгеймер"). І, ймовірно, створена ним звукова атмосфера в "Грішниках" теж не пройде непоміченою.

На даний момент рейтинг фільму на IMDb складає 7,7 з 10, тоді як на Rotten Tomatoes він отримав 99% схвалення від критиків із позначкою "Сертифікована свіжість". Водночас на Metacritic кінокритики оцінили його на рівні 82 з 100, присвоївши йому статус "Обов'язкове до перегляду", що свідчить про "всезагальне визнання".

"Являючи собою приголомшливе поєднання майстерної візуальної оповіді та запальної музики, перший оригінальний блокбастер сценариста і режисера Раяна Куґлер розкриває повний розмах його унікальної уяви", - так звучить консенсус критиків на Rotten Tomatoes щодо "Грішників".

Дехто ж з критиків вже встиг заявити, що "Грішники", найймовірніше, стануть одним з найкращих фільмів 2025 року.

"Грішники" – це справжній шедевр кінематографа, який обов'язково варто переглянути на великому екрані. У цьому фільмі все бездоганно: від захоплюючого сюжету та харизматичних персонажів до майстерної акторської гри, атмосфери та музичного оформлення. Починаючись повільно, немов кримінальна драма з епохи "Великої депресії", стрічка поступово переходить у надприродний калейдоскоп кривавих подій, сповнених народною філософією та глибокими релігійними алюзіями. Все це, згідно з вказівкою адміністрації Дональда Трампа, – "більше фільмів про село і релігію". Але є один нюанс... Такі стрічки про "село і релігію" безумовно викликають у нас позитивні емоції.

Детальніше про інші прем'єри цього тижня в кінотеатрах ви можете дізнатися в нашому спеціальному огляді. Крім того, ми підготували для вас список найкращих серіалів квітня 2025 року.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.