Хтось знову влаштував собі перекус, з'ївши банан із арт-об'єкта Мауріціо Каттелана. Чи це просто швидке задоволення, чи все ж таки прояв мистецтва?
Це вже четвертий задокументований випадок, коли артоб'єкт "Комік" став об'єктом споживання.
У Центрі сучасного мистецтва Помпіду-Мец, розташованому на сході Франції, під час виставки творів італійського художника Мауріціо Каттелана стався ще один курйозний випадок з його концептуальною роботою "Комік" (Comedian, 2019), що являє собою банан, прикріплений до стіни за допомогою скотчу. Один з відвідувачів, зайшовши до музею, побачив цей фрукт і вирішив його з'їсти, повідомляє EuroNews.
Інцидент стався під час проведення ретроспективної виставки, присвяченої 15-річному ювілею музею. Як повідомила адміністрація закладу, охоронці швидко і без жодних конфліктів відреагували на ситуацію. Відновлення експозиції відбулося всього за кілька хвилин. Представники музею підкреслили, що банан, як об'єкт, що швидко псується, регулярно замінюється згідно з вказівками автора, тому сама інсталяція не зазнала жодних ушкоджень.
Мауріціо Каттелан, коментуючи інцидент для французького агентства AFP, висловив певне незадоволення: "Замість того, щоб насолодитися бананом, прикріпленим до стіни за допомогою клейкої стрічки, відвідувач просто вживав фрукт. Вони переплутали його з художнім твором".
Цей інцидент став щонайменше четвертим зафіксованим актом "споживання" інсталяції "Комік" з моменту її прем'єри на міжнародному ярмарку сучасного мистецтва Art Basel у Маямі в 2019 році. Тоді ця робота привернула значну увагу медіа та викликала палкі дебати стосовно меж сучасного мистецтва. В той же період вона була куплена галереєю Perrotin за 120 тисяч доларів. Після цього американський художник Девід Датуна зірвав банан зі стіни та з'їв його, пояснивши, що просто відчував голод.
У 2023 році студент, який навчається мистецтвознавству в Сеульському національному університеті, знову спробував на смак інсталяцію, яка була представлена на виставці в музеї мистецтв Ліум, розташованому в Південній Кореї. Наступного року, у 2024-му, китайський технологічний підприємець Джастін Сан, який придбав один з примірників "Коміка" на аукціоні Sotheby's за 6,24 мільйона доларів, також вразив публіку, вживаючи банан під час пресконференції, що відбулася всього через кілька днів після його покупки.
Незважаючи на такі випадки, всі продажі цієї роботи супроводжуються сертифікатом автентичності та докладними вказівками щодо заміни фрукта, що, згідно з задумом творця, є невід'ємною частиною концепції. Отже, кожен окремий банан не вважається оригіналом, а скоріше виступає елементом циклічного життя артоб'єкта.
У Центрі Помпіду-Мец з іронічним підтекстом вказали, що на сьогодні "Комік" можна вважати "найбільш споживаним мистецьким витвором за останні три десятиліття". При цьому музей не звертався до поліції, і наразі не існує жодних обмежень. Інсталяцію вже відновлено, і, здається, питання лише в тому, коли наступний відвідувач знову вирішить поєднати концептуальне мистецтво з легким перекусом.
Не так давно стало відомо, що картина "Мадонна з немовлям" Антоніо Соларіо, створена в XVI столітті, була повернена до Італії після того, як була викрадена з музею Беллуно у 1973 році. Цей витвір мистецтва виявили в приватній колекції на теренах Великої Британії, куди він потрапив незабаром після крадіжки. Повернення картини стало можливим завдяки тривалим юридичним переговорам.