Медитація: що це таке та як вона здатна поліпшити фізичне і психічне здоров'я | УНН

Серед переваг медитації - це сприяння зниженню рівня стресу, покращення якості сну. Також вона може бути складовою лікування посттравматичного стресового розладу. Про це УНН повідомляє з посиланням на платформу "Ти як?".

Існує безліч хибних уявлень про медитацію. Наприклад, її часто сприймають як виключно релігійний або езотеричний процес, що не має жодної практичної цінності в повсякденному житті. Проте дослідження вчених підтверджують, що медитація може суттєво поліпшити як психічне, так і фізичне здоров'я людини.

Коли індивід вирішує зайнятися медитацією, це не завжди означає, що потрібно занурюватися у релігійні чи духовні елементи цієї діяльності. Важливо обирати методи, які приносять задоволення і сприяють поліпшенню емоційного та фізичного самопочуття.

ЩО ТАКЕ МЕДИТАЦІЯ?

Медитація являє собою колективний термін для ряду практик, спрямованих на поліпшення як фізичного, так і психічного благополуччя. Її можна розглядати як когнітивну вправу, що сприяє розвитку концентрації та емоційної регуляції.

Медитацію вважають безпечною практикою для більшості людей. Проте важливо пам'ятати, що вона не є альтернативою кваліфікованій психологічній допомозі. У деяких випадках медитація може погіршити стан людини, як-от спричинити надмірну тривогу через травматичні спогади. Якщо ви відчуваєте симптоми, пов'язані з психоемоційним станом, варто проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, психологом, психотерапевтом чи психіатром та обрати доцільні медитативні практики.

Позитивні аспекти медитації для фізичного та психічного благополуччя:

ЯКІ Є ВИДИ МЕДИТАЦІЇ?

Майндфулнес-медитація зосереджується на усвідомленому переживанні поточного моменту без будь-яких суджень. Вона передбачає уважне спостереження за власними думками та відчуттями без їх оцінки чи аналізу. Цей вид медитації може сприяти підвищенню стресостійкості, поліпшенню емоційної регуляції, а також розвитку когнітивних і творчих навичок. Крім того, вона може позитивно впливати на якість життя та підвищувати відчуття щастя.

Йога включає фізичні рухи, дихальні й медитаційні техніки. Цей вид медитації сприяє зниженню стресу, полегшенню мігрені та болях у шиї. Йога також корисна для полегшення симптомів тривоги, депресії та хронічних захворювань.

Медитація з використанням мантр. Цей вид медитації передбачає повторення певного слова, фрази або комбінації звуків (як усно, так і про себе) з релігійним або духовним підтекстом, або без нього.

Медитація руху. Це активна форма медитації, яка поєднує усвідомленість та фізичну активність. Наприклад, прогулянку, танці або іншу дію, яка дозволяє зосередитись на тілесних відчуттях та теперішньому моменті.

ЩОДЕННІ ПРАКТИКИ МЕДИТАЦІЇ

Варто зазначити, що для початку медитації не потрібно інвестувати в спеціальне обладнання чи записуватися на курси. Розпочніть із базових практик. Важливо не критикувати себе, якщо якась техніка не вдається з першого разу. Пам'ятайте, що існує безліч варіантів медитації, і всі вони є прийнятними.

Медитаційні практики можна адаптувати, враховуючи ваші почуття, стиль життя та особисті вподобання.

Зосередження уваги. Зосередження уваги є ключовим аспектом практики медитації. Наприклад, ви можете насолоджуватися заходом сонця або пити ранкову каву без відволікань на електронні пристрої. Важливо зосередити свою увагу на певному об'єкті, візуалізації, дихальному процесі, діяльності чи музиці. Цей метод медитації сприяє відчуттю присутності в моменті та допомагає зменшити тягар від безлічі думок і емоцій.

Дихання. Цей аспект є ще одним ключовим елементом медитації. Ви можете займатися дихальними практиками в будь-якому місці, коли відчуваєте потребу зупинитися і знайти внутрішній спокій. Експериментуйте з різними методами дихання і знайдіть ті, що найбільше резонирують з вами.

Спостереження. Практика уважного спостереження за власними думками та емоціями є корисною для зменшення щоденного стресу. Замість того, щоб протистояти або занадто аналізувати негативні чи тривожні думки та почуття, спробуйте просто спостерігати за ними. Це допоможе вам навчитись не ідентифікувати себе з вашими переживаннями та тривогами.

Молитва. Вона слугує джерелом спокою, допомагаючи усвідомити власні емоції та контролювати імпульсивні реакції в складні моменти життя. При цьому не існує жорстких правил, які визначають, якою має бути молитва. Ви можете обрати ті слова, що найбільше вам близькі, або створити власну молитву. Важливо також пам'ятати, що молитися можна в будь-якому місці, коли відчуваєте в цьому потребу.

Читання. Перегляд книг є чудовим способом зменшити стрес і покращити усвідомлення себе. Наприклад, читання художніх творів перед сном може сприяти швидшому засинанню. Немає строгих правил щодо того, що і коли слід читати. Обирайте ті твори, які вам цікаві і приносять задоволення.

ДЕ ЗНАЙТИ ЗАНЯТТЯ ТА ПРОГРАМИ ДЛЯ МЕДИТАЦІЇ?

Існує кілька способів знайти курси медитації: можна здійснити пошук в інтернеті або звернутися за порадами до друзів і знайомих. Не обов'язково відвідувати заняття особисто — існує безліч онлайн-курсів, які не зменшать ефективності практики. Крім того, хорошим варіантом буде проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, психологом або психотерапевтом, щоб отримати рекомендації щодо медитаційних курсів.

Також можна використовувати програми для медитації:

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.