Музика під загрозою: чому через АРМА Київ може втратити неповторний орган з Цюриха.

У серці Києва вже третій рік триває затримка запуску унікального культурного проєкту — Будинку музики. Усі умови для його реалізації вже створені: приміщення готове, уряд ухвалив рішення, президент надає підтримку, а також є унікальний орган, подарований Швейцарією. Проте держава сама ж ускладнила ситуацію, наклавши арешт на будівлю, яку... вона ж і повинна була отримати.

Національний будинок органної та камерної музики України розпочав свою діяльність у костелі Святого Миколая в Києві ще в 1980-х роках. Проте, після ухвалення рішення про передачу цього костелу релігійній спільноті та великої пожежі, що знищила орган, держава взяла на себе зобов'язання надати нову площадку для концертів колективу. Ці зобов'язання були закріплені у:

Усі ці документи передбачають будівництво або передачу приміщення для Національного будинку органної та камерної музики України. Через війну нове будівництво стало неможливим, тож було вирішено відшукати та адаптувати придатну для таких цілей будівлю -- і її знайшли! Федерація профспілок України погодилася безоплатно передати під проєкт флігель Міжнародного центру культури і мистецтв профспілок України (колишнього Жовтневого палацу) площею 2 300 квадратних метрів. Але на заваді стала... АРМА...

Протягом всього 2022 року велися переговори між МЦКМ, Міністерством культури, Національним будинком музики та Укрндіпроектреставрацією. Обговорювалася можливість адаптації флігелю, який є частиною комплексу МЦКМ, для використання як акустичного концертного залу та для розміщення органа. В результаті Міністерство культури звернулося до Федерації профспілок України з проханням про передачу флігелю в державну власність для реалізації проекту Будинку музики. 6 червня 2023 року Президія ФПУ офіційно затвердила безкоштовну передачу будівлі державі. Проте, реалізації проекту завадила ситуація з АРМА, яка наклала арешт на активи МЦКМ. Наразі АРМА проводить конкурс на управителя для всього комплексу. Якщо буде підписано контракт з управителем, проект може бути призупинений на строк не менше п'яти років, оскільки управитель не має права передавати будівлю чи її частини у державну власність.

І Національний будинок музики, і Міністерство культури неодноразово зверталися до генерального прокурора з офіційними листами з проханням зняти арешт з будівлі, яка й так має бути передана у державну власність. Однак усі ці звернення залишилися безрезультатними. Тим часом дізнавшись, що Київ залишився без музичного інструмента, Євангелічно-лютеранська церква Цюриха подарувала Україні в особі Національного будинку музики величезний концертний орган Kuhn Orgelbau -- унікальний інструмент вагою 12 тонн. Вартість будівництва нового такого ж інструменту коштує понад 2 мільйони євро! Він прибув у Київ у вересні минулого року -- у двох фурах, розібраний на понад 100 пакувань. Орган зараз у флігелі МЦКМ -- єдиному приміщенні, здатному його прийняти і забезпечити зберігання 5-метрових труб у вертикальному положенні. Втім, встановити інструмент неможливо через юридичну невизначеність.

Ольга Кононенко, генеральна директорка Національного будинку музики та заслужена діячка мистецтв України, зазначила, що орган не варто тримати у такому стані надто довго — це може призвести до пошкодження його компонентів. У разі ушкодження, країна не лише втратить цей важливий інструмент, але й понесе дипломатичні втрати, адже це буде сприйнято як зневага до міжнародної підтримки.

"Від вересня 2021 року для Національного будинку музики почався новий етап -- виживання і переосмислення. Саме тоді страшна звістка про пожежу в костелі Святого Миколая сколихнула Київ і всю країну. Ми втратили єдиний у столиці великий концертний орган, який за своїми технічними й сонористичними характеристиками був, беззаперечно, найкращим в Україні.

Завдяки підтримці колег ми змогли відновити концертну діяльність на інших локаціях Києва. Та вже незабаром на наш шлях випали нові виклики -- війна, нові задачі, нові випробування. Лише протягом 2022 року наш колектив провів 320 концертів в Україні та здійснив 56 гастрольних турів у Польщі, Німеччині, Нідерландах, Литві, Естонії, Австрії та США. Сьогодні понад 130 наших артистів -- носіїв найвищого професійного рівня -- потребують сучасної концертної інфраструктури. І ця потреба не лише наша. Вона є національною. Адже за більш ніж 30 років незалежності в Києві не було збудовано жодного сучасного концертного залу з природною акустикою, приклади якого ми можемо бачити у кожному великому (і не дуже) європейському місті.

І саме зараз -- у складних, але важливих історичних умовах -- ми маємо єдиний шанс створити в Києві сучасний мультифункціональний Будинок музики. У партнерстві з Міжнародним центром культури і мистецтв ми зможемо сформувати новий мистецький простір у серці столиці -- місце, що приваблюватиме світових зірок класичної сцени та стане точкою тяжіння для українських талантів, -- каже Ольга Кононенко. І додає: -- Усе, що для цього треба, - вирішити законодавчу колізію, знявши арешт з Міжнародного центру культури і мистецтв".

За словами Григорія Осового, голови Федерації профспілок України, Міжнародний центр культури і мистецтв профспілок України є важливою архітектурною та культурною окрасою столиці. Федерація профспілок як власник цього комплексу дбає про його творче й культурне наповнення, адже в ці важкі часи війни людям потрібне місце для емоційної підтримки й духовного збагачення.

Федерація профспілок України активно підтримує культурні ініціативи та ухвалила рішення про безкоштовну передачу Міністерству культури флігеля, що є частиною будівлі МЦКМ, для створення Будинку музики. На жаль, орган, що знаходився в костелі Святого Миколая, був знищений внаслідок пожежі. Завдяки допомозі міжнародних партнерів з Цюриха українці отримали новий унікальний інструмент, який був перевезений спеціальними вантажівками і важить понад 12 тонн. Проте на даний момент реалізація проєкту ускладнена через накладений арешт на будівлю. Федерація профспілок зробила свій крок, але для того, щоб цей унікальний культурний простір запрацював на благо людей, потрібно чітке та зважене рішення від державних органів, -- зазначає Григорій Осовий.

"В умовах війни культура набуває ще більшої важливості, ніж у мирний час". Ці слова, які промовив президент Володимир Зеленський під час вручення Шевченківської премії минулого року, наводив Юрій Бобир, директор Міжнародного центру культури та мистецтв профспілок України.

Наш заклад є не лише архітектурною спорудою, а й справжнім культурним осередком, що під час війни надає підтримку українцям, зокрема в психологічному аспекті. Ми організували безліч благодійних концертів, і за три роки масштабних бойових дій на нашій сцені вдалося зібрати понад 100 мільйонів гривень для потреб Збройних сил України.

Це -- єдиний в Україні будинок культури, де діти та дорослі можуть безкоштовно займатися різними напрямами мистецтва: музикою, танцем, театром, вокалом, образотворчим мистецтвом. Ми заробляємо самостійно, але всі кошти спрямовуємо на збереження і розвиток української культури -- оновлюємо обладнання, облаштовуємо класи, костюмерні та інші творчі простори.

Серед наших творчих колективів особливе місце займає ансамбль народного танцю "Горлиця", який був заснований у 1958 році. За останні три роки він мав честь виступати для мешканців деокупованих регіонів, поранених у лікарнях, дітей у "Охматдиті" та військових на передовій. "Горлиця" також ініціювала великий концерт "З Україною в серці", приурочений до 120-річчя Павла Вірського. У цьому заході взяли участь 600 дітей та 25 колективів з різних регіонів України. Усі зібрані кошти були передані на підтримку 3-ї штурмової бригади Збройних Сил України.

Щодо флігеля МЦКМ, загальна площа якого становить 2300 м², спільно з Міністерством культури та Укрндіпроектреставрацією було досягнуто згоди на його реконструкцію з метою перетворення в Будинок музики. Проєкт передбачає облаштування двох великих залів: органного та камерного. Федерація профспілок України вирішила безкоштовно передати цю будівлю у державну власність. Проте, реалізацію проєкту наразі ускладнює арешт, накладений на нерухомість.

Ось нова версія тексту: "Кілька слів щодо теперішньої ситуації: наразі АРМА оголосила конкурс на вибір управителя для МЦКМ. На сьогоднішній день є лише один (!) претендент, який готовий управляти всім об'єктом, включаючи флігель, протягом 5 років за... 1 копійку", -- зазначає Юрій Бобир.

Він переконаний, що жоден керівник не буде фінансувати мистецькі колективи чи бібліотеку за свій рахунок, оскільки його основна мета — отримання прибутку. Це суттєво суперечить суспільній та культурній місії, яку виконує МЦКМ. Навіть під час війни, у вересні 2024 року, Центр запустив два нові гуртки художньої самодіяльності для дітей. Це — свідомий вибір на користь культури, освіти та розвитку, а не комерційної вигоди.

Від моменту, коли було прийнято рішення щодо передачі флігеля, минуло вже два роки. За цей період можна було б закінчити реконструкцію, встановити орган і розпочати діяльність Будинку музики. Натомість проєкт зупинився через арешт будівлі, а Київ, завдяки "допомозі" АРМА, ризикує залишитися без оновленої культурної інституції ще на п'ять років.

Юрій Бобир висловив прохання до нового генерального прокурора Руслана Кравченка втрутитися в ситуацію та сприяти реалізації цього значущого культурного проєкту для України.

Адвокат Юрій Білоус також прокоментував ситуацію: "На підставі ухвал суду від 2022 року дійсно будівлю МЦКМ було необґрунтовано арештовано і на цій підставі передано в управління АРМА. Важливо сказати, що АРМА може передаватися в управління лише те майно, яке є арештованим. На розгляд питання про арешт будівлі МЦКМ ні директора МЦКМ, ні будь-кого іншого викликано не було. Ми взагалі навіть не знали про існування кримінальної справи. Натомість у суді прокуратура бездоказово наполягала на тому, що є загрози продажу будівлі, а суд у своєму рішенні обмежився загальними фразами про дійсну наявність таких ризиків, хоча це, звісно, не має нічого спільного з реальністю. І на підставі такого от арешту в березні 2025 АРМА оголосила відкриті торги для пошуку управителя. 15.05.2025 арешт майна МЦКМ за нашим клопотанням було визнано незаконним і в повному обсязі скасовано. Відтак АРМА, згідно з законом, повинна була відразу припинити проведення відкритих торгів і публічно для суспільства це прокомунікувати. Скасування арешту будівлі МЦКМ на Майдані Незалежності - не поразка АРМА. Це справедливо і законно".

Нещодавно ряд ЗМІ опублікував інформацію, посилаючись на офіційний сайт релігійної громади костелу Святого Миколая, що нібито Національний будинок музики отримав нову будівлю, а релігійна громада святкує остаточну передачу їй костела. Проте, на жаль, законодавчі колізії все ще тривають, і питання скасування арештів на МЦКМ залишається невирішеним.

Ця ситуація є яскравим прикладом абсурдного протиріччя у законодавстві. Федерація профспілок України висловила згоду передати флігель державі. Міністерство культури, яке представляє державу, готове прийняти цей об'єкт. Проте одночасно держава, через дії АРМА, заважає передачі... з метою передати будівлю у свою власність.

Цей парадокс потребує негайного вирішення. Адже йдеться не лише про приміщення -- а про десятки тисяч людей, які чекають на новий культурний простір.

Музичний центр — це не лише аспект культурного життя. Це справжня перевірка здатності держави виконувати свої обіцянки, цінувати допомогу міжнародних союзників і реагувати на потреби свого народу. Так, війна триває, і може здаватися, що культура відходить на другий план. Проте саме культура є тією силою, яка підтримує наш тил. Вона надає жінкам, дітям та цивільним українцям мужності витримувати удари, виходити на роботу вранці, підбадьорювати своїх близьких на фронті, працювати та разом наближати нашу перемогу.

У той час, як у центрі європейської столиці — Києві — його мешканці залишаються єдиними в Європі, які не мають власного органного залу, унікальний інструмент, привезений із Цюриха, без діла припадає пилом у запакованому вигляді за зачиненими дверима. Це не лише втрата для культури, а й відображення нашої рішучості, відповідальності та здатності втілювати великі ідеї на благо майбутнього.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.