У Київській області цілий житловий комплекс залишився без електрики та опалення, що змушує сім'ї з дітьми страждати від холоду: хто ж відповідальний за цю ситуацію?

Людям раптово відключили електрику.

Житловий комплекс "Сонячна оселя" у Бучі залишився без електроенергії. Її вимкнули 13 січня не попередивши мешканців. Без світла, а заразом і тепла лишилися 170 родин. У будинку живуть чинні військові, ветерани, родини загиблих та сім'ї з дітьми.

Мешканці кажуть -- винен недобросовісний забудовник. Натомість забудовник звинувачує мешканців. У ситуації розбирався ТСН.ua.

ЖК "Сонячна оселя" розташований по вулиці Івана Кожедуба, 8б. У проєкті забудовника -- п'ять десятиповерхових будинків. Один із них збудовано та введено в експлуатацію.

На порталі нерухомості "Лун" вказується, що житловий комплекс будує професійна компанія "Меліоратор", яка успішно реалізувала численні проєкти в Київському регіоні.

Втім, мешканці будинку стверджують: забудовник недобросовісний.

Цей будинок знову з'являється на шпальтах новин. Він був введений в експлуатацію в квітні 2022 року, відразу після того, як Буча була звільнена.

У вересні міський голова Анатолій Федорук і тодішній голова Київської обласної військової адміністрації Олексій Кулеба урочисто відкривали будинок -- із музикою, фотографами і ведучим перерізали стрічку на вході у під'їзд.

Ключі від 52 житлових одиниць були передані ветеранам АТО, військовослужбовцям та сім'ям загиблих.

"Анатолій Федорук подякував захисникам, родинам героїв, а також Василю Яцюку керівнику ПрАТ "Меліоратор" та його колективу", -- йдеться у дописі Бучанської міської ради.

Забудовник отримав земельну ділянку для житлового комплексу від БМР безкоштовно, зобов'язавшись натомість передати квартири родинам військовослужбовців. Для того, щоб отримати ключі від нових осель, ці родини підписали відмову від земельних ділянок у Бучанській громаді.

Попри те, що будинок ввели в експлуатацію понад два роки тому, за словами мешканців, забудовник досі не завершив усі роботи.

"Чи варто говорити, що будинок ще майже рік не був підключений до газу, а в усьому будинку купа недоробок навіть зараз. В тому числі і лічильники електроенергії, яких і зараз немає, мешканці встановили тимчасові, кожен собі. І багатьом мешканцям ПрАТ "Меліоратор" винен кошти за недоробки у квартирах (розведення електрики, батареї, скління балконів і т.д.)" -- розповіла співвласниця Ірина Плахотнюк.

Жителі стверджують, що постачальник електроенергії припинив подачу електрики через борги забудовника. Раніше мешканці регулярно оплачували електропостачання за комерційним тарифом, який коливався від 10 до 11 грн за кіловат, залежно від місяця, замість стандартної ціни у 4,32 грн.

"В місяць, з огляду на те, що я проживаю сама і перебуваю вдома лише годину вранці та три години ввечері, я витрачаю півтори тисячі гривень на електрику. І це всього лише невеличка квартира площею 40 квадратних метрів. Мені важко уявити, які рахунки отримують інші," – поділилася своїми думками співвласниця Вікторія Гнатюк у розмові з ТСН.ua.

На думку жителів, їхні запити до забудовника не приносять жодних результатів. У компанії "Меліоратор" рекомендують звертатися до міської ради, оскільки стверджують, що у неї є фінансові зобов'язання перед забудовником. Водночас, представники міської ради перекладають відповідальність на співвласників будинку.

"Міська рада не знайшла нічого кращого, як звинуватити мешканців у відсутності електрики, мовляв, за два роки після введення в експлуатацію не було створено ОСББ і не було залучено управляючу компанію," - зазначила Вікторія Гнатюк.

Жителі зазначають, що їм не вдалося організувати об'єднання співвласників, оскільки забудовник не виконав свої зобов'язання. Будинок, на якому активно акцентувала увагу місцева влада, був зданий в експлуатацію з істотними недоробками.

"Серед проблем, що потребують вирішення, є відсутність трансформаторної підстанції, незданий будинок на ДТЕК, відсутність заземлення, неремонтований третій під'їзд, відсутні навіси для димовентиляційних шахт, немає поштових скриньок, а також газових котлів у мешканців третього під'їзду та постійних електролічильників. Питання, хто буде займатися усуненням цих недоліків після передачі будинку в управління компанії, залишається відкритим: чи це зробить забудовник, управляюча компанія, чи всі витрати ляжуть на плечі мешканців?" — зазначає співвласниця Валентина Буяло.

Міська рада оголосила про старт конкурсу на вибір управителя. Як зазначають представники ради, після завершення цього процесу буде можливість звернутися до ДТЕК для підключення будинку до електропостачання.

Втім із цим не погоджується місцева мешканка, депутатка Бучанської міської ради і адвокатка Катерина Українцева. Вона пояснила: навіть якщо ДТЕК погодиться укласти договір без належних технічних умов, електроенергія постачатиметься лише до місць загального користування, а не в квартири.

"Забудовник завершив будівництво будинку та ввів його в експлуатацію, проте технічні умови залишилися невиконаними. Наразі мешканці користуються електроенергією за тимчасовою схемою, узгодженою забудовником з ДТЕК. Щоб електрика з'явилася в їхніх квартирах, кожен співвласник має підписати індивідуальний договір. Однак оператор електричних мереж не погодиться на це, якщо технічні умови не будуть дотримані. Навіть якщо ви (Бучанська міськрада – ред.) визначите переможця конкурсу, що він зможе зробити? Чи буде він інвестувати власні кошти в доопрацювання технічних умов, які не завершив забудовник?" – поділилася вона своїми думками.

На даний момент, як тимчасовий захід, мешканцям житлового комплексу "Сонячна оселя" було передано генератор.

"Прилади вмикають ввечері — близько 22-22:30, а потім їх вимикають і знову вмикають вранці, щоб люди могли зібратися. Невідомо, на скільки часу їх вистачить, але принаймні кілька годин мешканці можуть щось встигнути зробити. У будинку є квартири, які не використовують газ, а повністю забезпечені електрикою. Проте, немає опалення, не можна приготувати їжу, і немає теплої води," — поділилася своїми переживаннями мешканка Вікторія Гнатюк.

Ресурс ТСН.ua попросив прокоментувати ситуацію у забудовника, голови ПрАТ "Меліоратор" Василя Яцюка. Він зазначив, що протягом двох років жителі будинку не змогли узгодити форму управління, що в кінцевому підсумку призвело до відключення електропостачання.

"Ми запропонували їм нашу управляючу компанію, але вони рішуче відмовилися, вирішивши створити власне ОСББ. Минуло два роки, і я знову нагадав, що "Меліоратор" втрачає приблизно мільйон гривень щороку на утримання ліфтів, прибирання, полив, косіння трави, вивезення сміття тощо. Людям вигідніше, коли немає ані ОСББ, ані керуючої компанії, ані "Буча-сервісу". У нас накопичилося півмільйона боргів за електроенергію, і постачальник вирішив відключити нас", – розповідає Василь Яцюк.

У грудні, за його словами, забудовник вдруге звернувся до Бучанської міської ради, щоб вона прийняла будинок у комунальну власність.

"Наприкінці місяця борг досяг півмільйона гривень. Постачальник витримав тиждень, два — і 13 числа нас відключили. Наразі ведуться всі роботи для підключення електропостачання до нашого будинку через альтернативну мережу в найближчі дні. Поки що, поки це не реалізовано, працює генератор з визначеним графіком — з 5 ранку до 10 та з 5 вечора до 10-11. Ми постачаємо бензин, забезпечуючи пальним. Це додаткові витрати, але ми готові на це, щоб люди не замерзали", — розповідає Василь Яцюк.

Відповідаючи на запитання щодо того, чому жителі ЖК "Сонячна оселя" змушені сплачувати за електроенергію за комерційними тарифами, а в будинку ще залишаються незавершені роботи, які мали б бути виконані забудовником, Василь Яцюк зазначає таке:

"Бо нам постачальник давав по комерційному... Потрібно створювати ОСББ... Я пропонував, звертався... то ціна не влаштовує, то інше. Добалакались, а в результаті така от ситуація. Я сподіваюсь, що наступного тижня ми подамо електропостачання. Звернемося також, щоб тариф був як для населення. Будемо над цим працювати".

Тим часом Бучанська міська рада вже провела конкурс на призначення управителя для багатоквартирного будинку. У конкурсі взяло участь лише одне підприємство -- КП "Бучасервіс", яке і стало переможцем.

Проте, як зазначає Thebuchacity, навіть після того, як буде призначено управителя, питання з підключенням будинку до електромережі не буде вирішено одразу.

Потрібно виконати кілька кроків: підключити житло до нових електричних мереж, встановити нові, стандартизовані лічильники та укласти угоди з кожним жителем.

Співробітники КП "Бучасервіс" ознайомились із обсягом запланованих робіт, встановили місце підключення та готуються до прокладання лінії.

Однак слід підкреслити, що управитель не виступає правонаступником. Це означає, що він не відповідає за зобов'язання або борги, які були накопичені попереднім управителем чи організацією, що раніше обслуговувала будівлю. Уся заборгованість, що виникла до укладання контракту з новим управителем, залишиться на плечах попереднього боржника, — зазначили учасники комісії в міській раді.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.