Німецьке місто Хемніц було оголошено культурною столицею Європи на 2025 рік.
Місто Хемніц, розташоване в східній німецькій землі Саксонія, 18 січня запустило грандіозні святкування, які триватимуть два дні, в честь отримання титулу "Європейська культурна столиця".
Цю інформацію надає кореспондент агентства Укрінформ.
Фестиваль відкриття, за словами організаторів, яскраво демонструє культурне різноманіття, космополітизм та єдність Європи. Мешканці Хемніца та їхні гості об'єдналися, щоб відзначити демократичні цінності, європейську ідею та гармонійне співіснування.
Українська спільнота також взяла участь у святкових заходах, організувавши свій стенд із традиційними національними стравами в секції "Кухні народів". У суботу звучала музика, виконана українським вокальним ансамблем Муніципальної музичної школи Хемніца.
В рамках "демонстрації програм" протягом дня було продемонстровано більше 60 проєктів Культурної столиці.
У неділю, 19 січня, пройде панельна дискусія, присвячена важливим європейським темам, а також відбудеться музичний концерт на свіжому повітрі та інші цікаві активності.
Загалом Хемніц разом із 38 муніципалітетами регіону Рудних гір, Центральної Саксонії та Цвікау, які також стали частиною програми, представлять широку програму з 223 проєктів і понад 1000 заходів до кінця листопада 2025 року.
Слоган, з яким Хемніц увійшов у свій рік як культурна столиця Європи 2025, звучить як "C the Unseen" ("Погляньте на те, що приховано" або "Відкрийте незвідане").
"Яке місто сміє називати себе 'небаченим'? Хемніц вирішив зробити цей крок, і вже цього року ми в Німеччині та Європі зрозуміємо: ті, хто ще не відвідав Хемніц і не ознайомився з ним, багато втратили," - зазначив федеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр під час своєї промови, виголошеної ввечері на офіційній церемонії на центральній площі, де розташоване величезне погруддя Карла Маркса, що стало символом міста.
Він закликав використати цей рік для активнішого спілкування, відновлення зацікавленості та довіри між людьми, а також для того, щоб знову знайти спільну мову та подолати ключові виклики, що постають перед Німеччиною та Європою.
Штайнмаєр зазначив, що місто Хемніц переживало різні труднощі та потрясіння, зокрема двічі змінювало свою назву: протягом 37 років воно носило ім'я Карл-Маркс-Штадт в епоху НДР, а згодом знову стало Хемніц. Він також згадав про праворадикальні заворушення, які відбулися в 2018 році і суттєво вплинули на репутацію міста у Німеччині, закликавши до того, щоб подібні інциденти більше не повторювалися.
У 2020 році Хемніц було визнано культурною столицею Європи на 2025 рік. Проте це місто не єдине, що отримало цей статус у цьому році. Ще однією культурною столицею стала Нова Горіца/Горіція, розташована на кордоні між Словенією та Італією.
Цього року традиція Європейських столиць культури відзначає свій ювілей — 40 років. Першим містом, яке отримало цей почесний титул від Європейської комісії в 1985 році, стали Афіни.