У кінотеатрах України з 16 січня можна буде побачити фільм "Смерть Путіна".

Сцена з фільму "Відхід Путіна". Прес-служба Film.ua.

Проблема полягає не лише в особі Путіна, а й у ситуації в самій країні.

Яким чином з'явилася концепція цього фільму?

Надія Коротушка: Я дивилася це кіно вже декілька разів. Вперше його побачила два роки тому - це був перший монтаж фільму. Він тоді ще тривав три години. Зараз фільм триває менше двох годин. Режисер фільму запросив мене у Варшаву, посадив у студію, включив кіно і... пішов. Я сиділа одна, а він займався своїми справами. Коли я вийшла після перегляду, то помітила, що Патрік перевдягнувся. Я питаю: "А що трапилось? Чого ти перевдягнувся?" Він каже: "Слухай, я так переживав, поки ти дивилася. Я пішов в залу, потренувався, стрес зігнав, бо я дуже хвилююся - ти перша українка, яка дивиться зараз це кіно".

Це фільм, що базується на особистому досвіді автора. Ідея виникла ще до початку широкомасштабної війни, багато років тому. Він планував реалізувати цей проект, розпочав написання сценарію та активно спілкувався з різними людьми, залучаючи численних консультантів. Серед них був і фахівець, який раніше працював із Путіним. Після початку повномасштабного вторгнення, Патрик повністю переписав сценарій, знайшов фінансування та розпочав зйомки.

Що конкретно було змінено? Які суттєві трансформації зазнала концепція фільму після початку війни, розв'язаної Росією?

Режисер і продюсер фільму "Патрик" є надзвичайно талановитим психологом. Через своє кінематографічне творіння він прагнув розкрити те, що відбувається в думках Путіна, і як це впливає на його рішення. Його мета – зануритися в підсвідомість цього політика та виявити, що ж насправді там криється. Створивши власну інтерпретацію, він бажає донести її до глядачів. Особливо вражає, що у цій стрічці Путін не виступає єдиним антагоністом. Він не єдине зло у цьому конфлікті. Патрик демонструє, що підсвідомість цієї особи формувалася під впливом цілого народу – Росії. Суть проблеми полягає не лише в окремій особі, а в системних питаннях, які існують у країні.

Патрик Вега висловив думку: "Путін - це боягуз. Він відчуває жах перед смертю, і його оточення також потерпає від цього страху."

З яких джерел отримав інформацію режисер для створення свого фільму? Ось уривок з інтерв'ю, яке Патрик Вега дав журналістці Юлії Кузьменко для Суспільного Новин.

Патрик Вега: Загалом, якби я знімав фільм про політика зі Сполучених Штатів, то був би в ситуації набагато простішій. Міг би здійснити більше пошуків, мав би доступ до багатьох матеріалів у бібліотеках, в інтернеті тощо. Але якщо йдеться про Росію, то ця країна дуже лицемірна, бо десятиліттями була закрита "залізною завісою" - російською пропагандою, яка не тільки не дає правдивої інформації, але й перекручує дійсність. Від початку роботи я розумів, що якщо я хочу знімати фільм у вірогідний спосіб, то мушу оточити себе армією експертів з різних сфер. Тож я співпрацював серед інших із віцешефом розвідки НАТО, з генералами, котрі командували військовими кампаніями в Азії, з фахівцями з ядерної зброї, з Моссадом. Все це передувало тому, що кожен сюжет був найбільш реалістичним. Намагалися добути документи: який вигляд мав інтер'єр військового літака, котрий вбив Дудаєва в час чеченської війни. Адже немає таких матеріалів, де можна розгледіти, що там було. Або ж чи міг Путін через своїх тренерів з дзюдо, котрі були ізраїльтянами, дістати супутникові технології, аби стежити за атакою Басаєва на Дагестан. Ми також спілкувалися з його біографами. І тут безцінною є книжка пані Кристини Курчаб-Редліх "Вова, Володя, Владімір. Таємниці Росії Путіна", яку вона написала в Польщі. Вона прожила 30 років у Росії, принципово документуючи історію його життя, зробила багато унікальних висновків, зустрічалася з його справжньою матір'ю, котра відмовилася від нього в дитинстві. Її висновок такий: Путін - боягуз. Він боїться всього, а також він панічно боїться смерті. Бо злі й розбещені люди зрештою розуміють, що під кінець життя мають платити за все, що вони роблять.

Патрик Вега. Зображення надане пресслужбою Film.ua.

Наскільки вдалося передати психотип чи особистість Путіна, чи його висновок, який ми почули принаймні з біографічної книжки польської письменниці про те, що він боягуз? Наскільки це передається?

Надія Коротушка зазначає: "Цей фільм яскраво демонструє певні аспекти. Величезна повага віддана актору, який виконав роль Путіна. Це польський актор, і до певного часу Патрик дуже хотів, щоб його особистість залишалася в тіні, оскільки ми не прагнули, щоб про нього дізналися. Завдяки виконаній ролі, стає очевидним, що Путін постає як боягуз. Ми спостерігаємо за його життєвим шляхом — від дитинства до сучасності і до фіналу, що виявляє його слабкості. І не лише він виявляється боягузом; його оточення теж демонструє подібні риси."

У фільмі використана технологія діпфейку

Про актора більше розкажіть, я тільки читаю, що він дуже схожий в житті.

Він в житті схожий на Путіна. Це поляк Славомир Собала. У фільмі використана технологія діпфейку як для цього актора, так і для інших акторів, які зіграли політичних лідерів. Тому схожість зовнішня колосальна. Мало того, що актор схожий... Коли ти використовуєш технологію діпфейку, тобі треба підібрати актора максимально схожим на того, кого ти хочеш показати в кіно. Тому тут велика заслуга кастинг-менеджера Патрика, який знайшов цього актора, а потім Патрик наклав туди технологію діпфейку. Патрик називає кіно його творчим маніфестом.

Цікава історія від Патрика Веги про те, що російські спецслужби навіть пропонували йому гроші за сценарій або копію фільму. Це правда? І якщо так, то вони хотіли викупити його, щоб не було фільму чи щось інше?

На мою думку, їхнім бажанням було просто переглянути це кіно. Адже Патрик розпочав масштабну промоційну кампанію, активно публікуючи відео та анонси ще за півтора року до прем'єри. Я вважаю, що їх цікавило, як саме буде представлено Путіна в цьому фільмі.

Наразі російські кінематографісти активно прагнуть просуватися вперед, намагаючись створювати нові проекти з випередженням інших.

Протягом багатьох років російська влада інвестувала величезні кошти в пропаганду та кінематограф. У них навіть система кінопрокату функціонує по-іншому. Коли до глядачів виходить новий пропагандистський фільм, всі інші релізи відсуваються, і в кінотеатрах демонструють лише цей фільм. Це зовсім інша стратегія та фінансування, ніж в Україні. Такі дії націлені на вплив на міжнародну громадськість.

Цей фільм завтра вперше з'явиться на великих екранах українських кінотеатрів. А як щодо інших країн, зокрема Європи?

У світі та в Європі він уже вийшов в прокат минулого тижня в Польщі, в Штатах і ще в 40, здається, країнах. Він вийшов на один тиждень раніше.

Ще зарано говорити про реакцію публіки?

Ми очікуємо на цифри. Я звернулася до партнерів, зокрема до Патрика, щоб дізнатися, чи люди в принципі вирішили подивитися цей фільм. Адже в деяких країнах його навіть випускають з українським дубляжем для українців, які перебувають за межами батьківщини, зокрема в Німеччині, наскільки мені відомо. Також планується провести подібний прокат для українців у Сполучених Штатах. Польща також розглядає можливість організації такого прокату.

Сцена з фільму "Відхід Путіна". Прес-служба Film.ua.

Патрик Вега: "Я не бачу жодного хепі-енду, крім його смерті"

Фільм польського режисера Патрика Веги "Смерть Путіна" розпочинається шокуючою сценою: Путін на лікарняному ліжку, оточений власними екскрементами. У бесіді з нашою колегою Юлією Кузьменко з Суспільне Новини, режисер поділився своїм баченням того, як закінчиться історія цього персонажа.

Патрик Вега: Вочевидь його смерть є моєю проєкцією, а я є людиною віруючою. Кілька місяців тому я був у книгарні та зауважив, що найтовстіші книги - це біографії Гітлера і Сталіна. Люди полюбляють читати історії монстрів, бо їх цікавить, в який спосіб індивід заволодів волею людей. Нещодавно перечитував "1984" Орвелла і зрозумів, що Росія керується усіма п'ятьма принципами тоталітарного устрою. Тож у перший день вторгнення Путіна в Україну я усвідомив цю історію. За фахом я соціолог, тому інтуїтивно відчував, що Путін має довести до завершення те, що розпочав у 2014 році. По-друге я досліджував історію Другої чеченської війни, де було два роки бомбардувань, а потім вісім років точилася партизанська війна. І коли я чув прогнози політологів, що ця війна проти України закінчиться за три місяці, то це видавалося мені абсурдом. Бо Росія у всі часи була готова до ведення тривалих війн. Водночас для мене було очевидно, що Путін вже не молодий. Так, він не пив, не курив, тренувався, але він старий. Часу в нього небагато. Тож, на мою думку, не маючи внутрішнього опору в країні і щоб продовжувати своє довголіття, він потребував зовнішнього ворога. Бо більшість його суспільства примітивна: п'ють горілку, обкрадають регіони, а історія імперії свідчить, що вона завжди розпадалася зсередини. Криза влади та армії призводила до народних бунтів, внутрішніх воєн і імперія розпадалася. А Путін добре пам'ятає, як розпадався Радянський Союз. І це пояснює, чому він вбиває і росіян - опозиціонерів. Він каже своєму суспільству, щоб трималися вкупі, бо кожен, хто піде проти його волі, буде знищений. Тому я не вірю в якусь позитивну розв'язку, навіть якщо Трамп захоче це зробити. Навіть якщо Україні вдасться досягти якихось добрих обставин миру, Путін використає цей час для розбудови свого військового потенціалу. За якийсь час розпочне нову війну чи в Казахстані, чи в Естонії. Тому я не бачу жодного хепі-енду, крім його смерті.

Його смерть не обов'язково призведе до зникнення системи, принаймні не в однозначному сенсі.

Надія Коротушка: Безумовно, для цього знадобиться певний час. Проте оскільки він є основним архітектором цієї системи, яка була створена ним і зараз знаходиться під його управлінням, я вважаю, що це стане серйозним викликом. Найважливіше — зуміти перевернути цю ситуацію на свою користь.

Сцена з фільму "Відхід Путіна". Прес-служба Film.ua.

Патрик Вега, скориставшись зв'язками з впливовими знайомими, застосував приховані камери.

Україна, Сирія та Сполучені Штати Америки - це держави, які стали учасниками зйомок фільму. Деякі сцени були зафіксовані таємно на Красній площі. Як це вдалося реалізувати та в який час?

Патрик проводив зйомки у цих країнах, де локації були розташовані на їхній території, а вся виробнича діяльність відбувалася в Польщі. Він усвідомлював, що не може відвідати Росію, щоб зняти необхідні кадри. Тому, спираючись на зв'язки з впливовими друзями, Патрик вирішив скористатися прихованими камерами. Йому були потрібні такі зображення, як вид на Кремль або різні події, що відбуваються в Росії, зокрема руйнування будинків. Саме тому він використовував приховані камери на території Росії.

На мою думку, в Росії цей фільм залишиться без уваги, або ж з'являться новини про те, як в Європі масово переглядають стрічку про великого Путіна, вважаючи її чудовим кіно. Проте, я все ж більше схиляюся до того, що ніякої реакції не буде.

У всіх великих містах України планується показ цього фільму.

Де саме, як цей фільм показуватимуть в Україні? Скільки триватиме прокат у кінотеатрах?

Прем'єра стартує вже завтра, 16 січня. Наразі у нас запланована покази в більш ніж половині кінотеатрів, які функціонують в Україні. У великих містах фільм буде доступний на великих екранах. Кінотеатральний ринок працює за тижневим графіком. Якщо перший тиждень, що триває з четверга по четвер, виявиться успішним, фільм залишиться в прокаті і надалі. Тож протягом наступного тижня обов'язково варто відвідати сеанс, оскільки подальша доля фільму залишається невідомою. Рекомендую всім насолодитися переглядом!

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.