Цілком різдвяний джинглбелз. Чому виникає неприязнь до музики свят?

Приєднуйтесь до нашої спільноти на Facebook та активно долучайтеся до обговорень!

Якщо зайти на популярні сайти для обговорень (Reddit, Quora тощо), то можна побачити одну й ту саму гілку обговорень, яку користувачі створюють з року в рік. Починається вона з фрази: чому деякі люди ненавидять новорічно-різдвяну музику?

Ще в далекому 2011 році у США провели дослідження на тему, що не подобається американцям під час святкового сезону. 23% опитаних заявили, що найбільше їх бісить саме музика. Клінічний психолог Лінда Блер у коментарі для Yahoo озвучила теорію, чому так склалося. Вона вважає, що святкові пісні для багатьох людей є тригером, який змушує їх почуватися кепсько.

Чимало людей відчувають напруження, коли їх оточує різдвяна мелодія.

Наприклад, вони відзначають, що в фінансовому плані справи йдуть не найкращим чином, але все ж потрібно придбати подарунки, або ж що скоро відбудеться сімейне зібрання, на якому з'являться родичі, зустрічі з якими не викликають бажання.

Отже, пісні на кшталт "Santa Baby" та "All I Want for Christmas Is You" не лише викликають асоціації з тим, що потрібно робити, але не завжди хочеться. Щодо українців, їх можна умовно поділити на дві групи: перші – ті, хто у святковий період знаходить можливість забути про війну, і другі – ті, хто в музиці свят відчуває постійне нагадування про те, що вже третій рік поспіль ми святкуємо під звуки повітряних тривог, атак "шахедів" і ракетних обстрілів.

Ми не знаємо, яким буде наше Різдво і чи вдасться нам зустріти тих, кого ми прагнемо побачити. Особливо важко тим, хто пережив втрату близьких. Коли їх більше немає поруч, святковий період може лише посилити відчуття смутку та ностальгії.

З 1 листопада вона присутня скрізь. Навіть на робочому місці, коли один із колег запускає різдвяний плейліст на великому екрані в приймальні, супроводжуючи його анімованими зображеннями каміна або затишного будиночка в горах. У перші дні зими це може піднімати настрій напередодні свят. А якщо така музика стане набридливою, завжди можна її вимкнути.

Працівники торгового центру мають іншу долю. У них є особливий зв'язок із святковою музикою. Вона звучить безперервно під час їхніх 8-10-годинних змін протягом двох місяців. Вимкнути її не вдається — це не радіо, а закріплений плейліст, що складається з одних і тих же десяти різдвяних пісень, які повторюються знову і знову.

За словами Лінди Блер, працівникам роздрібної торгівлі потрібно докладати значних зусиль, щоб не звертати уваги на звуки різдвяної музики, адже інакше це може звести їх з розуму. "Якщо вони не зможуть цього уникнути, це справді завадить їм сконцентруватися на інших справах, - зазначає Блер в інтерв'ю для Sky News. - Ви просто витрачаєте всі сили на те, щоб ігнорувати те, що вас оточує".

Коли мелодія проникає в серце, ми можемо безперервно слухати її протягом тижнів, особливо це стосується різдвяних композицій у період свят. Проте з часом ці треки можуть набувати нудного звучання, а емоційні виконання перетворюються на бездушні караоке-виступи. Позбутися від набридлої мелодії в голові здається справжнім викликом.

У англійській мові існує специфічний термін для опису цього явища — "вушний черв'як" (earworm). Згідно з дослідженням, проведеним у 2016 році та опублікованим у журналі Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts, близько 90% людей стикаються з цим феноменом щонайменше один раз на тиждень.

Дослідники зібрали більше 5 000 зразків мелодій, які легко запам'ятовуються. Як правило, ці набридливі мелодії є простими та мають повторювану структуру.

"Вушні хробаки" -- це ментальна загадка, а не фізична хвороба. Отож позбутися цього стану не так легко. Втім, існують кілька порад, які можуть допомогти. Психологиня Вікі Вільямсон у коментарі NPR радить піти на пробіжку, розгадати кросворд або заспівати іншу пісню.

Подолати "вушного хробака" зазвичай допомагають повільні пісні. Деякі люди вважають, що національний гімн, виконаний досить повільно, -- ідеальні ліки від цього стану.

Отже, якщо в цьому сезоні ваше святкове відчуття більше нагадує Скруджа, а не Санту, просто тримайтеся подалі від святкових мелодій.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.