Промприлад Артцентр виступить представником України на Венеційській бієнале з ініціативою "Гарантії безпеки" від Жанни Кадирової.

Промприлад Артцентр візьме участь у 61-й Венеційській бієнале, представляючи Україну з проєктом "Гарантії безпеки", створеним Жанною Кадировою. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України оголосило про результати конкурсу на відбір кураторів для національного культурного проєкту, і переможцями стали Ксенія Малих і Леонід Марущак з проєктом "Гарантії безпеки" художниці Жанни Кадирової. Цей проєкт буде представлений Промприлад Артцентром у співпраці з громадською організацією "Музей відкрито на ремонт".

Цю інформацію надає комунікаційний відділ Промприлад Артцентру, повідомляє видання Репортер.

У центрі проєкту -- скульптура Жанни Кадирової "Олень" із серії "Оригамі", що була встановлена в парку "Ювілейний" у Покровську (Донецька область) у 2019 році.

Після 2014 року в Україні посилилася державна і суспільна увага до міст на сході України. Парк "Ювілейний" у Покровську збудували ще в 1982 році та присвятили 60-річчю СРСР. Через 36 років -- у 2018-му -- почалася реконструкція парку й мені запропонували створити скульптуру на постамент, із якого демонтували радянський військовий літак, що символізував військову потужність Радянського Союзу, -- каже художниця Жанна Кадирова.

У 2024 році, в процесі евакуації мешканців Покровська, громадська організація "Музей відкрито на ремонт" забрала скульптуру оленя з небезпечної зони. Серед членів ініціативної групи знаходився історик і співкуратор проєкту Леонід Марущак.

З початку масштабної війни для мене стало важливим завданням захистити та евакуювати історичні та культурні цінності з територій, де тривають бойові дії. Минулого року ми зробили все можливе, щоб вивезти скульптуру оленя з Покровська. Для нас це не просто елемент садово-паркового мистецтва — це символ сучасності в контексті трансформації історичних наративів у публічному просторі. Сьогоднішня історія цієї скульптури та всіх подій, що її оточують, стала відображенням сучасних труднощів, які переживають символи минулого на фоні сучасних викликів, — зазначає співкуратор проєкту, історик Леонід Марущак.

Окрім самої статуї оленя, в експозиції буде представлено документальний фільм "ВПО", в якому брала участь Наталка Дяченко. У стрічці зафіксовано процес евакуації скульптури, а також містяться фрагменти бесід із місцевими мешканцями. Крім того, експозиція включає архівні матеріали, що стосуються парку в Покровську та Будапештського меморандуму.

Скульптура втілює важливі етапи історії України: на місці радянського реактивного літака з'явився образ оленя, що символізує традиції паркового мистецтва в часи миру. Демілітаризація, що стала наслідком підписання Будапештського меморандуму, призвела до поступових змін у вигляді публічних просторів країни та сприяла формуванню загального пацифістського настрою серед українців. Проте, гарантії безпеки, за які Україна відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу у світі, виявилися безглуздими. Українці позбулися зброї, сподіваючись на зменшення загрози ядерного конфлікту, але в результаті після агресії Росії не отримали можливості адекватно відповісти. За допомогою цього проєкту ми прагнемо нагадати міжнародній спільноті, що пацифізм — це привілей, якого ми наразі позбавлені, — коментує співкураторка проєкту, програмна директорка Промприлад Артцентру Ксенія Малих.

Перегляньте: "Збирайтеся та вирушайте - живіть це життя": в Івано-Франківську відбувся фестиваль "ЧеФест" (ФОТО, ВІДЕО)

До складу конкурсної комісії увійшли куратори проєкту, які представляли Україну на минулій бієнале, -- Вікторія Бавикіна та Максим Горбацький, а також художники Петро Бевза і Олег Тістол, Ілона Демченко (представник Гете-Інституту), Анастасія Мануляк (представниця Українського інституту) та Христина Береговська (Zenyk Art Gallery).

Жанна Кадирова — українська художниця, яка фокусується на темі російської агресії в Україні у своїй творчості. Вона також відзначається своїми скульптурами, інсталяціями та проєктами, які досліджують урбаністичні аспекти. Кадирова є лауреаткою Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі візуального мистецтва (2025), а також здобула першу премію Her Art Prize, засновану Marie Claire France та Art Paris (2025). У її портфоліо також є головна нагорода PinchukArtCentre Prize (2013) і премія імені Казимира Малевича (2012). Наразі художниця живе і працює в Києві.

Ксенія Малих -- українська мистецтвознавиця, кураторка, дослідниця сучасного мистецтва та програмна директорка Промприлад Артцентру (новоствореної культурної інституції в Івано-Франківську). Керувала дослідницькою платформою PinchukArtCentre, є співзасновницею артцентру Closer та кураторського об'єднання OK Projects.

Ознайомтесь: У "GonTa" Ходани створюють дерев'яні сумки, наповнені гуцульським колоритом та смоднянським шармом.

Леонід Марущак — відомий історик і дослідник української культурної спадщини, а також куратор і викладач. Він займає посаду голови громадської організації "Музей відкрито на ремонт" і є співзасновником творчої ініціативи "ДЕ НЕ ДЕ". Крім того, Леонід є членом експертної комісії Міністерства культури та інформаційної політики України з питань обліку культурних об'єктів на період 2021-2024 років та працює експертом освітньої платформи MriyDiy для педагогів.

Промприлад Артцентр – це сучасна культурна установа в Івано-Франківську. Цей простір знаходиться на базі інноваційного центру "Промприлад". Актуальні новини та події артцентру можна знайти на їхній Instagram-сторінці.

Громадська організація "Музей відкрито на ремонт" була заснована об'єднанням активістів та мистецькою ініціативою "ДЕ НЕ ДЕ". Її метою є евакуація історико-культурних цінностей з музеїв і приватних колекцій, зокрема й з музейного фонду України, з територій, де тривають бойові дії або існує підвищений ризик.

Ось нова версія вашого тексту: Досліджуйте: Чому радянська влада остерігалася "гуцулів". У Косові відновлюють стародавню породу коней (ФОТО)

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.