Завершено перший етап відбору. Оголошено список фільмів, які мають шанс на отримання Оскара, серед них є чотири українські документальні стрічки та "Ля Палісіада".

Американська кіноакадемія оголосила список анімаційних, документальних та повнометражних фільмів, які мають шанс на отримання нагороди за Найкращий міжнародний фільм після успішного проходження попереднього кваліфікаційного відбору.

Серед фільмів, які пройшли попередній кваліфікаційний відбір і змагатимуться за право потрапити до лонгліста премії Оскар чотири документальні українські фільми і фільми про України та художній фільм Ля Палісіада, який український Оскарівський комітет висунув на Оскар.

Найбільшу кількість українських фільмів та стрічок, що розповідають про Україну, можна знайти серед документального кіно — чотири з 169 фільмів, які були допущені до оцінки Оскарівським комітетом.

На можливість потрапити до лонгліста Оскара претендуватимуть:

Порцелянова війна (Porcelain War) -- стрічка, створена у копродукції США, України і Австралії. Цей фільм американського режисера Брендана Белломо і українського режисера і одного з героїв фільм Слави Леонтьєва, став володарем Гран-прі конкурсу документальних філмьів Міжнародного фестивалю незалежного кіно Санденс.У фільму вже є 37 нагород і 27 номінацій різних міжнародних кінофестивалів, зокрема дві номінації на премію Американських кінокритиків. Зараз фільм виходить в обмеженому прокаті в США, а українська прем'єра відбулась на фестивалі Американського кіно Незалежність у травні цього року.

Фільм висвітлює історію трьох митців з Харкова, які, незважаючи на небезпеку, залишаються в прифронтовому місті. Вони наповнюють його мистецтвом, створюючи порцелянові фігурки, якими прикрашають пошкоджені споруди.

Фільм "Мирні люди" (Intercepted), режисером якого є Оксана Карпович, вперше був продемонстрований на Берлінале 2024 в рамках конкурсної програми Forum і здобув дві престижні відзнаки: спеціальні згадки від Amnesty International та Екуменічного журі. Стрічка отримала загалом 5 нагород та 10 номінацій на різних кінофестивалях. Цей проект став результатом копродукції між Канадою, Францією та Україною. Прем'єра в Україні відбулася в рамках фестивалю DocuDays, а в серпні фільм вийшов в український прокат.

В основі фільму перехоплені фахівцями Головного управління розвідки України розмови російських загарбників з їхніми родинами у Росії. Вони жахають глядачів фільму своєю кровожерливістю, доводячі геноцидальних характер цієї війни. "Ми тут нациків ловим валом. Зранку спіймали трьох нациків, шльопнули їх", "Ішла мати з двома дітьми, наші вальнули її при дітях. -- Звісно, вона теж ворог", "Настю, я можу взяти людину і вистрілити їй просто в голову -- бам! Я довбойобом став", "Швидше вбивай усіх українців і приїзди додому", -- звучить у перехоплених розмовах. Ілюструє фільм відео руйнувань, зняте на Київщині, Херсонщині, Миколаївщині після того як росіян звідки вибили українські війська.

"Після дощу: Діти, викрадені Путіним, повертаються додому" — це фільм канадської режисерки Сари МакКарті, який висвітлює один із найжахливіших злочинів, скоєних Російською Федерацією в Україні, а саме — викрадення українських дітей та їхнє насильницьке переміщення до Росії.

У центрі історії знаходяться діти Вероніка, Саша та Женя, яких Росія викрала з територій, що знаходяться під окупацією. Завдяки зусиллям переговорів, їх вдалося повернути на батьківщину в Україну. Фільм розкриває їхній процес відновлення в Естонії, зокрема, через взаємодію з тваринами.

"Veselka: A Rainbow at the Crossroads of the World" (Veselka: Веселка на розі в центрі світу) — це документальний фільм від режисера Майкла Фіоре, присвячений найвідомішому українському ресторану в США, Veselka, розташованому в Нью-Йорку. Заклад був заснований у 1954 році українською парою Володимиром і Ольгою Дармохвалами. Меню ресторану включає класичні українські страви, такі як борщ і вареники. Фільм досліджує історію Veselka та те, як війна Росії проти України впливає на його власників і відвідувачів. Озвучування стрічки виконує американський актор Девід Духовни. Прем'єра відбулася в США напередодні другої річниці початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Американська академія розглянула українську кримінальну драму "Ля Палісіада" режисера Філіпа Сотниченка, яку висунув Український Оскарівський комітет на здобуття нагороди в категорії Найкращий міжнародний повнометражний фільм.

Сюжет фільму розгортається в 1996 році, незадовго до того, як Україна ухвалить рішення про скасування смертної кари. Двоє друзів — судовий психіатр Олександр та слідчий Ільгар — беруться за розслідування вбивства міліціонера. Їх об'єднують не лише спільна професійна діяльність і давня дружба, а й почуття до однієї жінки, яка є вдовою загиблого.

Фільм "Ля Палісіада" здобув значну перемогу на Восьмій національній премії української кіноакадемії "Золота дзиґа", отримавши вісім престижних нагород.

До розгляду також представлено польський фільм "Під вулканом" (Under the Volcano), режисером якого є Дамян Коцур. У цій стрічці знялися українські актори Роман Луцький, Анастасія Карпенко, Софія Березовська та Федір Пугачов. Фільм розповідає про перші дні російського вторгнення в Україну, показуючи родину українців, чий спокійний відпочинок раптово переривається війною, внаслідок чого вони за одну ніч стають біженцями. Оператором фільму виступив українець Нікіта Кузьменко. Українська прем'єра відбулася в позаконкурсній програмі кінофестивалю "Молодість".

Короткі списки у категоріях Найкращий документальний повнометражний фільм, Найкращий міжнародний повнометражний фільм, а також Найкращий анімаційний повноматрежний фільм будуть оголошені у вівторок, 17 грудня. Які з фільмів будуть номіновані на Оскар стане відомо вже у п'ятницю, 17 січня 2025 року. Церемонія нагородження 97-ю премією Оскар пройде в Лос-Анджелесі у неділю, 2 березня.

Нагадаємо, документальний фільм про облогу Маріуполя та злочини росіян українського режисера Мстислава Чернова 20 днів у Маріуполі отримав Оскар 2024 у номінації Найкращий повнометражний документальний фільм. Він приніс Україні її перший в історії Оскар.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.