Яка інформація є про суперечку між галеристкою Пишною та якою чином до цього причетний "Ощадбанк"?

Детальніше про те, що насправді трапилося, дізнайтеся з нашого матеріалу.

У пятницю на Facebook Наталі Заболотної зявилися фотографії галереї з натяком на друзів, які стали рейдерами, а вже наступного дня вона прямо звинуватила дружино голови НБУ Людмилу Пишну і "віджиманні" бізнесу. При цьому тижнем раніше Заболотна писала про спільний івент, а наприкінці року вітала Андрія Пишного із 50-річчям.

"Цю галерею я створила ще у 2016 році після того, як я перестала бути директором Мистецького Арсеналу. Після повномасштабного вторгнення я вирішила започаткувати новий формат - відкриту благодійну галерею, щоб приносити максимальну користь. У жовтні 2022 року я зустріла свою приятельку - ми обмінялися думками, я привітала її з призначенням чоловіка на посаду голови Національного банку України. Вона запитала, що я планую робити - я сказала, що якраз дивлюсь приміщення в оренду під новий формат моєї галереї. Вона каже: "О, цікаво", я кажу "Ну приєднуйся своїм фондом, будемо разом робити добрі справи", - розповідає Заболотна.

Пізніше, як стверджує вона, їй не вдалося потрапити до кабінету, оскільки охоронці не надали їй ключі, банер галереї був прибраний, а логотип знятий.

"Тут проходить Людмила Пишна зі своєю охороною, а внизу стоїть її Мерседес. У неї все в порядку — вона досягла угоди з керуючою компанією про те, що мій договір не буде продовжено. Мені ж повідомили, що подальші угоди оренди укладатимуться з Людмилою Пишною. Я кажу прямо: забрати мій бізнес, мої досягнення та соціально-відповідальний проект, яким на даний момент була галерея, — це справжнє рейдерство," — підкреслила вона.

Варто підкреслити, що в контексті бізнес-відносин, якщо Людмила Пишна не має наміру продовжувати свою діяльність або реалізовувати проєкти під брендом Art Ukraine Gallery, то називати це рейдерством навряд чи буде доречно. Натомість, це можна розглядати як конфлікт між партнерами. Ключовим питанням залишається, чи має Пишна, яка є засновницею благодійного фонду "Відчуй", намір далі розвивати галерею. На сьогодні з офіційної заяви Людмили Пишної це не є очевидним.

"Я та члени моєї сім'ї не маємо жодних бізнес-проєктів або юридично оформлених угод з Наталією Заболотною. Наразі існує певна ситуація щодо продовження угоди між ТЦ "Домосфера" і ФОП Наталією Заботною, до якої Наталія намагається мене залучити, ймовірно, сподіваючись на підвищення уваги до цього питання. Всі договірні відносини між цими двома суб'єктами господарювання - ФОП Заболотна та ТЦ "Домосфера" - є виключно предметом їхніх юридичних угод", - зазначила Пишна.

Наталія Заболотна спростувала всі звинувачення на свою адресу, що стосуються "рейдерства" артпростору, заявивши, що вони не мають жодних підстав.

"Ще раз наголошую, що ані я, ані громадська організація 'Відчуй' не маємо жодних договірних зв’язків із ТЦ 'Домосфера', окрім вже згаданого Меморандуму, і не плануємо укладати нові угоди. Натомість, ми продовжимо зосереджуватися на благодійних проектах у партнерстві з українськими митцями на різних артплатформах, оскільки маємо багаторічний успішний досвід у цій сфері", - зауважила засновниця благодійного фонду 'Відчуй'.

Заява "Домосфери" дає підстави вважати, що на цій території буде збережено експозицію, розроблену Заболотною, проте вона буде представлена під новим брендом.

ФОП Заболотна сплачувала 1 000 грн на місяць за користування площею понад 1 700 м², що включала обладнання та меблі. Договір завершився в грудні 2024 року, і за згодою сторін, подальша співпраця не була продовжена. ТРЦ "Домосфера" ніколи не мав і не має юридичних зв'язків з організацією під брендом Art Ukraine Gallery. Вирішення питання про припинення співпраці з Наталією Заболотною було прийняте через те, що її підхід до використання простору перестав відповідати первісній концепції проєкту, яка передбачала виключно благодійний формат. Починаючи з 2025 року, ТЦ "Домосфера" продовжує підтримувати українських митців і дизайнерів. Жоден із художників, які брали участь у виставках D.HUB, не висловив бажання залишити простір, тому ТЦ продовжує співпрацювати з митцями та укладати нові угоди на експозиції, - йдеться в заяві.

Компанія не надала інформації про укладення угоди з Людмилою Пишною. Однак, Наталя Заболотна поділилася відеозаписом, на якому видно, що Пишна брала участь у демонтажі банерів.

Як відомо, спільний проєкт засновниці Art Ukraine Gallery, президентки "Фонду гуманітарного розвитку України" Наталії Заболотної та співзасновниці та ГО "Відчуй" Людмили Пишної розпочав свою роботу у "Домосфері" у травні 2023 року та спеціалізувався на проведенні "тихих аукціонів".

На аукціонах можна було побачити українських банкірів та підприємців. Серед учасників торгів привернув увагу Сергій Тігіпко, власник "Універсал банку", який з'явився разом із дружиною.

За словами екс-нардепа Борислава Берези, участь банкірів у подібних аукціонах могла слугувати засобом для встановлення зв’язків або навіть для здобуття прихильності голови НБУ Андрія Пишного. "Подібні ситуації трапляються і на Заході, і тут це нікого не дивує. Всі, з ким я спілкувався, підтвердили, що банкіри приходили, щоб купити акції і налагодити відносини, підтримували різні благодійні ініціативи, адже всі знали, хто стоїть за цими справами," - зазначив він.

Щодо торгово-розважального центру "Домосфера", відомо, що він має значні борги перед "Ощадбанком", який навіть намагався виставити цю нерухомість на аукціон, але не зміг знайти покупця.

Згідно з доступними даними, в кінці вересня минулого року "Ощадбанк" повторно виставив на аукціон торговий центр "Атмосфера", який належить тим самим власникам, що і "Домосфера" - компанії "Нітеко". Повторний аукціон, на якому планувалося продати об'єкти нерухомості та права грошових вимог до ТОВ "Компанія "Нітеко", мав відбутися 18 жовтня.

Серед активів компанії можна знайти ТРЦ "Атмосфера" та чотиризірковий готель Ramada Encore, розташовані в Києві. Однак, аукціон не відбувся. Як стало відомо, скасування торгів було викликане тим, що жоден із трьох зареєстрованих учасників не виконав умову щодо сплати гарантійного внеску в розмірі 50,9 млн грн, внаслідок чого їхні заявки були відхилені.

Згідно з даними Асоціації ритейлерів України, в початковий період 2000-х років Офер Керзнер, спільно з російсько-ізраїльським підприємцем Михайлом Чорним, заснував в Україні компанію First Ukrainian Development. Ця компанія зібрала вражаючу колекцію земельних ділянок, а в 2007 році була продана Якову Голдовському, колишньому керівнику російської компанії Сибур, та Дмитру Буряку, російському бізнесменові з литовським громадянством.

Комплекс включає в себе торговий центр "Домосфера", бізнес-готель Ramada Encore Kiev, офісний центр класу В+ "Європа", преміум-торгову галерею "Атмосфера" та багатоцільову "Київ Арена".

Вперше "Ощадбанк" намагався продати право вимоги за кредитними договорами, де заставами були ТРЦ "Атмосфера" і готель Ramada Encore Kiev за 1,9 млрд грн ше у 2017 році, однак аукціон так і не відбувся. У січні 2018 року банк закінчив реструктуризацію боргів компаній Нітеко і Будівельні технології, які контролюються Буряком.

Інші публікації

В тренде

artmisto

ARTMISTO - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. Культурная жизнь, актуальная афиша мероприятий Киева, обзоры, анонсы. Новости культуры, современное искусство, культурные проекты - на artmisto.net. При перепечатке материалов сайта индексируемая ссылка на artmisto.net обязательна!

© Artmisto - культурный портал Киева. События Киева, афиша, сити-гайд. All Rights Reserved.